
Stručnjak za radno pravo otkriva: Što sve trebate znati kad zapošljavate prvu, ali i stotu osobu?
U biti, najvažnije je znati što se dogodi kad zaposlite 20. radnika!
Neke od tipičnih boljki brzorastućih tvrtki, kakvih ima mnogo u tehnološkoj industriji, jest da rastu brže no što njihove procedure i procesi mogu podnijeti. Na što trebaju paziti – s pravne strane – kod zapošljavanja, provjerili smo sa stručnjakom za radno pravo, odvjetnikom Goranom Jarićem.
Odnosno, mojim suprugom! I to nije prvi put da ga ugošćavam u Netokracija Podcastu – prošlo ljeto smo pričali o temi otkaza, i iz perspektive radnika i perspektive poslodavca, a danas se bavimo suprotnom temom, zapošljavanjem. Ovaj put se bavimo isključivo poslodavcima, onima koji u vrlo kratkom roku moraju doći od nula do 100, i to ne mislim kilometara na sat, nego na broj zaposlenika.
Nije isto zaposliti sebe i prvog radnika, a potom dvadesetog, pedesetog ili 250., potrebno je pripaziti na procedure koje se mijenjaju rastom broja zaposlenika, a Goran nam je s pravne strane pojasnio neke od njih.
Teme o kojima pričamo su:
- Što ako želite nešto raditi, ali ne za drugoga, nego za sebe?
- Koji oblik poslovanja odabrati u startu (obrt, j.d.o.o., d.o.o…)?
- Kako zaposliti sebe?
- Kako zaposliti nekog drugog (i zašto ne prijatelja)?
- Što sve morate osigurati radniku (preporuka – poslušati epizodu o radu od kuće)?
- Što se događa kad tvrtka dosegne čarobnu brojku od 20 radnika?
- Tko pazi na uporabu osobnih podataka radnika?
- Što je zaštita dostojanstva radnika?
- Kada se zapošljava stručnjak zaštite na radu?
- Koji je trenutak kad mnogi direktori požale što nisu ostali obrtnici?
- Zašto se uopće upuštati u poduzetništvo i zapošljavanje?
Nove epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode, posebice o pravnom aspektu poslovanja.
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.