
Zagrebački inkubator poduzetništva izabrao 7 startupa za ZIP.Factory ‘coworking’ prostor
ZIP je danas službeno potvrdio timove koji će ući u njihov coworking prostor u ZIP.Factoryiju u Remetinečkoj 7: Fieldpod, Content KOD, BackWay, Indoor Vision, Publiconn, Mash.me i Digitalna distribucija grafičkih romana. ZIP od najavljenih timova očekuje da se intenzivno prihvate daljnjeg razvoja svojih projekata te da zajedno s mentorima definiraju ciljeve za sljedećih 3 do 6 mjeseci...

ZIP je danas službeno potvrdio timove koji će ući u njihov coworking prostor u ZIP.Factoryiju u Remetinečkoj 7: Fieldpod, Content KOD, BackWay, Indoor Vision, Publiconn, Mash.me i Digitalna distribucija grafičkih romana. ZIP od najavljenih timova očekuje da se intenzivno prihvate daljnjeg razvoja svojih projekata te da zajedno s mentorima definiraju ciljeve za sljedećih 3 do 6 mjeseci…
Stvaranje Zagrebačkog inkubatora poduzetništva suosnivača Ive Špigela, Saše Cvetojevića, Mihovila Barančića i Damira Sabola najavili smo još tijekom trajanja Seedcampa u Zagrebu. ZIPovci navode kako su koristili uobičajne kriterije korištene za izbor startupa. Ipak, specifičnosti za odabir je postojalo, kako Špigel navodi za Netokraciju:
Nastojali smo odabrati timove kojima će rad u coworking prostoru biti važan – drugim riječima, “zrelijim” timovima koji već rade u svom prostoru to nije toliko relevantno, ali uostalom takvi timovi se nisu niti prijavljivali. Važno je ipak reći da ima “uhodanih” timova koji su iskazali interes za rad u okviru ZIPa, prije svega s mentorskom mrežom i drugim aktivnostima, a da nisu u samom prostoru, za što smo dakako vrlo otvoreni.
Startupi neće za prostor u Zagrebačkom inkubatoru poduzetništva morati davati udio, a očekuje ih rad u zajedničkom prosotru, druženje te rad s mentorima. Glavni sponzor ZIP-a bit će Erste banka, koja namjerava dugoročno podržavati hrvatsku startup zajednicu.

Izabrani startupi su…
Fieldpod je sustav za ubrzanje komunikacije i koordinacije servisera na terenu, svojevrsni CRM za tu branšu.
Content KOD je projekt četveročlanog tima djevojaka za otvaranje virtualnog poduzeća “čija je primarna djelatnost interpretacija i objavljivanje sadržaja prehrambenih proizvoda na hrvatskom tržištu”. Na žalost, pitch je malo nejasan, ali rad u ZIP-u bi ga trebao odvesti u pravi smjer.
Publiconn je društvena mreža za korisnike javnih fondova, prvenstveno fondova Europske unije. Takvi fondovi najčešće traže međugraničnu suradnju, tako da organizacije moraju tražiti partnere preko granice u čemu im treba mreža poput Publiconna. Projekt se već razvija više od godinu dana i sad je pred krajem. Publiconnov Branimir Šloser otkriva kako su im ostala još samo fina podešavanja funkcionalnosti i korisničkog iskustva:
Mrežu već koristi 50-ak test korisnika koji nam javljaju svoje dojmove prema kojima unapređujemo cijeli sustav. Plan je do kraja ove godine imati public launch, nakon toga raditi na uključivanju što je moguće većeg broja korisnika.
Indoor Vision je već predstavljen na ZG Tech Meetupu, a radi se o projektu stvaranja navigacijskog sustava za zatvorene prostore za slijepe i slabovidne koji bi daljnjim razvojem mogao biti itekako koristan u svakodnevnom životu mnogih ljudi.
Mash.me je sustav virtualne stvarnosti koji je već viđen u sklopu predstavljanja na zagrebačkom Seedcampu. Trenutno se bave isključivom razvojem aplikacije koja će omogućiti korisnicima jednostavno snimanje video sadržaja koji se potom modificiraju putem Mash.mea.
BackWay je besplatna iPhone aplikacija za traženje vaše povratne lokacije i jednostavno snalaženje u prostoru bez pristupa internetu. O Backwayu smo već pisali kad je predstavljen pred 5 mjeseci. Dosad je preuzeta 600 puta i broj preuzimanja raste svakog dana, po riječima osnivača Božidara Ševe koji otkriva da trenutno rade na veziji koja će omogućiti jednostavno online i offline dijeljenje lokacija na kojima se nalazite ili želite naalziti.
Digitalna distribucija grafičkih romana u ZIP-u će sigurno razviti i kraće ime, a radi se upravo o opisu koji ime daje za tržište koje je 2007. još procijenjeno na 1.65 milijardi dolara. Da, stripovi na internetu za tržište gdje 50 posto udjela čine nezavisni izdavači stripova u čiji je uspjeh osnivač Tin Petrović itekako siguran.

Centralni prostor za timove, ali distribuirani ZIP
ZIP je tijekom današnjeg predstavljanja potvrdio i svoje savjetnike, koje čine ugledni investitori iz cijele Europe, ali i SAD-a:
- Carlos Eduardo Espinal, Partner, Seedcamp (London)
- Stefan Glaenzer, Partner, Passion Capital / White Bear Yard (London)
- Nenad Marovac, Partner, DN Capital (London)
- Dave McClure, Sith Lord, 500Startups (Silicon Valley)
- Antti Ylimutka, Captain, StartupSauna (Aalto, Finska)
Iako se inicijalno planiralo da će startupi raditi u prostoru Sveučilišta u Zagrebu u Zvonimirovoj, ZIP kreće na dvije lokacije. Prva će biti ZIP.Events u zgradi Sveučilišta namijenjen predavanjima i druženjima, dok će druga biti ZIP.Factory na Kajzerici namijenjen radu startupa. Špigel je potvrdio kako je danas potpisan Sporazum o programskoj suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu, a za Netokraciju je otkrio i kako svakako namjeravaju u ZIP uvesti i oblik ulaganja, ali kako zasad još ne znaju hoće li ići u smjeru akceleratora… Čestitke timovima i jedva čekamo demo day da vidimo što su napravili!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Haris Čusto
06. 11. 2012. u 12:19 pm
Čestitke ekipi na pokrentanju ZIP-a i prvom batch-u 🙂
Fieldpod = Salespod ili?
Ivan Brezak Brkan
06. 11. 2012. u 12:20 pm
Nop 🙂 Drugi projekt
Ivo Špigel
06. 11. 2012. u 1:46 pm
Fieldpod je dosta “sličan” ili “srodan” Salespodu. Salespod “ganja” ljude koji rade u prodaji, retailu i sl. a Fieldpod, pojednostavljeno rečeno, “servisere”. Molim samo da se razumije da su ovo *vrlo* pojednostavljene napomene / pojašnjenja