Krk i Zagreb među pametnijim su gradovima u Hrvatskoj, a i Europi

Krk i Zagreb među pametnijim su gradovima u Hrvatskoj, a i Europi

Hrvatski gradovi sve su pametniji, a tehnološke inovacije i rješenja u Krku i Zagrebu prepoznata su i na sajmu Smart City Expo u Barceloni.

Za pametne gradove zasigurno ste već čuli, a trendovi koji se vežu s opamećivanjem gradova tema su mnogih rasprava, posebice u posljednje vrijeme. U jeku razvoja načina za korištenje tehnologije kako bi se olakšao život u gradovima, na sajmu Smart City Expo u Barceloni su kao dobri primjeri prikazani i Krk te Zagreb.

Među pametnim rješenjima predstavljenim u Barceloni je i sustav mjerenja kontrole zraka implementiran u Zagrebu i Bonnu te punionice za električna vozila postavljene na Krku. O nastavku razvoja IoT i smart city rješenja u Hrvatskoj razgovarali smo s Jerkom Dumanićem, direktorom Sektora za marketing poslovnih korisnika u Hrvatskom Telekomu.

Kako je u Zagrebu vrlo aktualno pitanje odvoza otpada, predlažem da krenemo s tom temom. Na Smart City Expou prezentirano je rješenje pametnog sustava elektronske evidencije komunalnog odvoza. Možete li nam reći nešto više o tome? Kako bi implementacija takvog sustava utjecala na rješenje problema s kojima se susreću gradovi poput Zagreba?

Pametni sustav elektroničke evidencije komunalnog otpada, koji je predstavljen na Smart City Expou u Barceloni, omogućuje gradovima lakše rješavanje problema odvoza otpada kao i pametno gospodarenje otpadom. Sustav obuhvaća kontejnere s ugrađenim čipovima koji u realnom vremenu javljaju da je spremnik pun, nakon čega sustav samostalno planira i predviđa najbolji raspored odvoza. Na temelju podataka dobivenih od senzora na kontejnerima izračunava se ruta kojom kamioni trebaju poći kako bi ih ispraznili. Na taj način izlaze na teren onda kada je pražnjenje kontejnera stvarno potrebno, a kako je sustav u potpunosti automatiziran, ne zahtjeva dodatan napor od strane komunalnih djelatnika.

Implementacijom ovoga rješenja, koje je Hrvatski Telekom razvio u suradnji s tvrtkom EcoMobile, optimiziran je broj izlazaka na teren, a pružatelj usluge može bolje upravljati vremenom zaposlenika, čime se smanjuju operativni troškovi. Osim efikasnijeg upravljanja gradskim resursima, izravne koristi imaju i sami građani jer im pametni sustav elektroničke evidencije komunalnog otpada omogućuje naplatu usluge prema stvarnoj potrošnji. Kućanstva tako više neće plaćati „paušal“ koji je za veliki broj građana veći od onoga što bi trebao biti, već će svi plaćati fer cijenu po stvarnoj potrošnji odnosno po kilogramu otpada.

Među pet europskih gradova koji su predstavljeni na Smart City Expou našao se – Krk. Kako je došlo do toga da upravo Krk bude jedan od domaćih gradova koji su spremniji od ostalih okrenuti se pametnim rješenjima? Kako i ostali gradovi mogu postati ovakav pozitivan primjer?

Iznimno smo ponosni da se na jednom od najvećih svjetskih sajmova među 5 europskih gradova našao otok Krk. Zahvaljujući svojoj dugoročnoj strategiji da postane prvi pametni otok u Hrvatskoj, Krk je postao primjer održivog otoka ne samo u Hrvatskoj nego i u svjetskim razmjerima. Intenzivno usmjeravajući svoj razvoj po principima održivosti još od 2009. godine, Krk je i prije bio lider u odvajanju i recikliranju otpada, pri čemu se trenutno reciklira čak više od 50 % otpada na otoku. Krk do 2030. godine planira postati prvi energetski neovisan otok u ovome dijelu svijeta.

Cilj je da se vlastitim resursima zadovoljavaju vlastite potrebe, a da se okolišu ne nanese nepopravljiva šteta. Upravo je očuvanje okoliša jedna od glavnih prednosti koje pametan grad donosi, pored značajnog povećanja učinkovitosti lokalne uprave te bolje kvalitete života za građane. Radi njihove važnosti, EU raznim inicijativama podržava razvoj pametnih gradova – kroz strateške smjernice, ali i osigurana sredstva u EU fondovima. U mnogim od tih projekata, poput izgradnje Centara kompetencija (CEKOM) sudjeluje i Hrvatski Telekom, i to upravo kao partner koji hrvatskim gradovima pomaže ne samo u realizaciji rješenja, već i u uspješnom povlačenju sredstava iz Europske unije, nudeći im pritom konkretnu stručnu pomoć, od predlaganja relevantnih projekata do izrade same dokumentacije.

Najviše interesa na čitavom izložbenom prostoru Deutsche Telekoma na sajmu u Barceloni, gdje je i Hrvatski Telekom predstavio svoja rješenja za pametne gradove, izazvalo je rješenje iz e-mobilnosti, konkretno sustav e-punionica diljem Hrvatske, s posebnim fokusom na dobru praksu na otoku Krku. S porastom broja električnih vozila, što je posebno vidljivo u turističkoj sezoni, Krk je sa svojih 11 umreženih e-punionica koje je Hrvatski Telekom postavio potkraj 2016. godine, osigurao i konkurentnost u odnosu na ostale turističke lokacije te pozicioniranje na EU karti e-mobilnosti uz napredne zemlje. Ovaj je projekt bio prvo cjelovito rješenje upravljanja svim otočkim servisima primjenom ICT rješenja iz područja Interneta stvari. Sve su to pozitivne prakse koje se mogu uvesti i na ostalim hrvatskim otocima, a koje bi se mogle primijeniti i šire.

Hrvatski Telekom trenutno je jedan od dva pružatelja usluga e-punionica u Hrvatskoj. Možete li predvidjeti trend rasta brojki punionica u doglednoj budućnosti? Za očekivati je da će i rasti broj pružatelja usluga e-punionica. Kako će se HT diferencirati na tržištu? Koja je vaša najveća snaga u tom polju?

Uz povećanu svijest o zaštiti okoliša, europsku obvezu sustavnog smanjenja CO 2 i drugih štetnih plinova u prometu, kao i državne subvencije za kupnju električnih vozila, za očekivati je da će se u doglednoj budućnosti električna vozila sve više prodavati i koristiti, pa stoga predviđamo da će s time rasti i potreba za e-punionicama. U Hrvatskoj je trenutno dostupno više od 230 javnih e-punionica, od čega je 120 onih koje je postavio Hrvatski Telekom, dakle više od 50 posto. Zasad na svakih 5 električnih vozila u Hrvatskoj dolazi po jedna javna e-punionica, a predviđamo da će se njihov broj u narednih 3 do 5 godina povećati oko pet puta te premašiti brojku od 1000. Ove se procjene temelje i na udjelu električnih vozila u Europskoj uniji, koji se kreće između 2 i 3 posto, a trenutni lider je Norveška, gdje čak 60 posto novoprodanih vozila čine upravo ona na električni pogon.

Hrvatski Telekom već se sad diferencirao na tržištu jer jedini u Hrvatskoj nudi cjelovitu uslugu e-punjenja, od razine temeljne infrastrukture do konkretnih aplikacija. I ubuduće planiramo nastaviti s uvođenjem stalnih inovacija i tehnoloških rješenja, a ono po čemu se ističemo jest to što investitorima i krajnjim korisnicima možemo ponuditi istu visoku razinu kvalitete na području cijele Hrvatske. Naša rješenja temelje se na otvorenoj arhitekturi i fleksibilnosti, pri čemu smo u mogućnosti potpuno prilagoditi svoj model zahtjevima i potrebama pružatelja usluge te vlasnika lokacija na kojima se e-punionice nalaze.

Zahvaljujući suradnji s DT-om, korisnicima usluge dostupne su i e-punionice na paneuropskoj razini. Snaga Hrvatskog Telekoma leži u tehnološkoj superiornosti, u čemu nam trenutno nema premca te izuzetno agilnoj organizacijskoj strukturi, što nam omogućuje postavljanje End-to-End (E2E) usluge u najkraćem vremenskom roku. O tome svjedoči i činjenica da smo u istom razdoblju od pokretanja ove usluge, u odnosu na prvog najvećeg konkurenta postavili dvostruko više e-punionica.

Punjenje automobila u Hrvatskoj još uvijek je besplatno. Kad se očekuje uvođenje naplate? Kako će to funkcionirati s vaše strane, a i sa strane korisnika?

Hrvatski Telekom svjestan je važnosti svoje uloge odnosno ulaganja u projekte koji će pridonijeti boljoj budućnosti Hrvatske i njenih građana. Primjerice, donacijskim programom Generacija Next Hrvatski Telekom svake godine sa 700.000 kuna podržava razvoj projekata baziranih na praktičnoj primjeni znanja iz STEM područja (znanost, tehnologija inženjering i matematika). Razvoj tih znanja i iskustvo rada na tehnologijama budućnosti mlade i čitavo društvo priprema na uspješno snalaženje u novom valu tehnoloških promjena.

Konstantno ulažemo u modernizaciju i stvaranje mobilne mreže budućnosti u Hrvatskoj – samo u 2018. i 2019. godini bit će uloženo preko milijardu kuna.

To su samo neki primjeri i upravo je zato Hrvatski Telekom na ovogodišnjem Digital Takeoveru dobio priznanje za Najveći doprinos razvoju digitalnog društva. Stoga ne čudi da od postavljanja prve e-Punionice, Hrvatski Telekom zajedno sa svojim partnerima subvencionira ovu uslugu građanima upravo kako bi ih potaknuli da se odluče za kupnju električnih automobila čime bi doprinijeli stvaranju naprednog društva koje se brine o okolišu kroz smanjenje stakleničkih plinova.

Važno je naglasiti da, čak i kad se usluge počnu naplaćivati, trošak jednog punjenja električnog vozila je višestruko jeftiniji od troška naftnih derivata – za prelazak 100 km trošak punjenja električnog vozila je u prosjeku 3 puta manji od troška dizela te čak 4 puta manji od troška benzinca. U Hrvatskoj je trenutno samo 6 javnih e-punionica u sustavu automatske naplate, a investitori se zasad još uvijek odlučuju besplatno osigurati uslugu e-punjenja kako bi se time potakla svijest o upotrebi vozila na električni pogon, ali i stoga što ovu uslugu vide kao dodanu vrijednost ostalim uslugama koje imaju u ponudi. Kako će rasti broj e-punionica, tako će se zacijelo povećavati i broj onih koje će se naplaćivati, no u kojoj mjeri, teško je u ovome trenu procijeniti.

Za usporedbu, u Europi se usluga e-punjenja naplaćuje na 30 do 40 posto e-punionica. Što se tiče uvođenja naplate ove usluge, Hrvatski Telekom osigurava svakom vlasniku e-punionice u našem sustavu mogućnost prelaska na sustav naplate u roku od 24 sata. Usluga se može platiti putem prepaid kartice, dostupne u T-Centrima te kod naših franšiznih partnera, kao i putem aplikacije PlugSurfing koja se može skinuti na pametni telefon.

NarrowBand Internet of Things (NB-IoT) u Hrvatskoj je predstavljen u travnju. U kojoj je fazi njeno korištenje i koja rješenja možemo očekivati da će biti implementirana na ovoj mreži?

Ranije sam naglasio važnost uloge Hrvatskog Telekoma u digitalizaciji našeg društva i kroz značajna ulaganja u modernizaciju mobilne mreže. Upravo je kroz projekt modernizacije mobilne mreže Hrvatski Telekom prvi u Hrvatskoj omogućio realizaciju inovativnih rješenja Interneta stvari temeljenih na NB-IoT tehnologiji. Prvi IoT projekt koji je realiziran na novoj NB-IoT mreži u Hrvatskoj je sustav pametnog parkinga u Splitu, a projekt je realizirao Hrvatski Telekom u suradnji s tvrtkom Mobilisis. Sustav putem senzora prikuplja podatke o zauzetosti parkirnih mjesta te pokazuje koja su mjesta dostupna, a vozači mogu dobiti ove informacije putem aplikacije Split parking na svojim pametnim telefonima.

Kad uzmemo u obzir da je, prema procjenama, do 30 posto prometa u gradovima uzrokovano vozačima koji traže slobodno parkirno mjesto, ovo bi pametno rješenje trebalo pomoći gradovima u smanjenju prometnih gužvi, a vozačima uštedjeti vrijeme. Projekt pametnog parkinga u Splitu započeo je s postavljanjem 12 senzora na parkirnim mjestima namijenjenima osobama s invaliditetom, kako bi im se prvima olakšala potraga za slobodnim parkirnim mjestom. Tehnologija se zatim nastavila implementirati i na ostalim mjestima za osobe s invaliditetom, ali i na standardnim parkirnim mjestima, a trenutno je pokriveno 80 parkirnih mjesta.

Zahvaljujući svojim prednostima, NB-IoT tehnologija pogodna je za primjenu i u brojnim drugim rješenjima namijenjenima poslovnim i privatnim korisnicima, kao što su pametno upravljanje otpadom, praćenje kvalitete zraka, praćenje stvari i pošiljaka, pametna brojila i vodomjeri, pametna javna rasvjeta, pametan dom i praćenje zdravlja starijih osoba. Hrvatski Telekom trenutno radi na razvoju nekolicine drugih pilot projekata u hrvatskim gradovima, no o njima će biti više riječi nakon implementacije.

Što još od rješenja za pametne gradove HT nudi i planira nuditi u bliskoj budućnosti?

Hrvatski Telekom u svom portfelju ima više od 20 ICT usluga i rješenja koja čine temelj za razvoj pametnih gradova, a implementirana su u više od 20 hrvatskih gradova. Uz već spomenute, na sajmu u Barceloni predstavljeno je još jedno zapaženo pametno rješenje, a riječ je o sustavu za mjerenje kvalitete zraka. Ovaj sustav omogućuje dublji uvid u uzroke zagađenja zraka, što je ključno za formiranje gradskih politika za smanjenje zagađenosti u dijelovima grada najviše izloženih štetnim česticama u zraku.

Od ostalih rješenja za pametne gradove koja Hrvatski Telekom ima u ponudi, možemo izdvojiti pametnu javnu rasvjetu, sustav e-Računa, analitiku prometa i turizma, sustav javnih gradskih bicikala, ICT video nadzor, pametne klupe te mogućnost izrade ISO certifikacije pametnoga grada. Portfelj rješenja za pametne gradove uskoro planiramo proširiti i ponudom sustava za pametni prijevoz (Smart Transport), s ciljem automatizacije i digitalizacije procesa rada prijevozničkih poduzeća te poboljšanja iskustva korištenja javnoga gradskog prijevoza. Ovo će rješenje biti od koristi, kako građanima, tako i brojnim turistima koji sudjeluju u javnom prijevozu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia kroz Senior Development Project kreirali stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.