Igrate li nekada nešto i mislite da ste toliko dobri da biste mogli zarađivati ozbiljne novce mišem i tipkovnicom? Neki ljudi to rade bolje od drugih, a dosta njih će početkom siječnja biti u Zagrebu na Zagreb Gaming Areni. No, zašto dolaze, zašto 'esports'?
Iako se smatram dobro upućenim u tematiku gaminga i Esporta, tek me prije nekoliko dana “pogodio” zaključak kako je Nordan Shat iz gaming tima Faze zaradio dovoljno novca od igranja igara i stremanja na YouTubeu za sasvim novi Audi R8. Istina, nedugo zatim se netko u isti zabio i auto je u prilično lošem stanju, ali svejedno ga je kupio od novca koji je zaradio igrama.
(E)Igre su ozbiljna stvar
Elektronski sportovi globalni su fenomen koji je svake godine sve poznatiji, veći i popularniji. Zarada od elektronskih sportova povećala se za više od 50% u odnosu na prošlu godinu, a neka predviđanja navode kako će do 2019. dosegnuti više od milijarde dolara godišnje. To je svakako impresivno.
Elektronski sportovi samo su jedan od razloga sve veće popularnosti video igara u svijetu, a ono što je nekada bio samo “glup hobi”, sada je industrija vrijedna gotovo 100 milijardi dolara. To je više od zarade svih filmova ove godine i zaista impresivan podatak.

Kada je riječ o igračima koji su “okrenuli” najveću količinu novca igrajući igre, prema stranici Esports Earnings to je Saahil UNiVeRsE Arora, čovjek koji je s 27 godina zaradio više od dva milijuna dolara igrajući Dotu 2. Saahil je bio dio tima Evil Geniuses koji je u posljednje vrijeme jedan od najboljih Dota 2 timova i s njima je osvojio i prestižni The International 2015. godine i zapravo donio pobjedu timu, a s time i oko 6 milijuna dolara.
Evil Geniuses također je i najbogatiji pro gaming tim na svijetu, s nešto više od 15 milijuna dolara u nagradama na oko 622 turnira na kojima su sudjelovali. Iza njih slijede Wings Gaming i Fnatic, a igra u kojoj je daleko najviše novca jest Dota 2.
Mnogi Esports timovi zapravo zarađuju prilično respektabilan novac putem svojih web trgovina, ali nitko to ne radi tako dobro kao Fnatic. S poznatim proizvođačem hardvera, Fractal Designom, osmislili su svoju vlastitu liniju gaming periferije pod nazivom Fnatic Gear. Proizvodi su im izrazito kvalitetni i usmjereni gamerima, od strane samih gamera.

Pobjednika ZGA očekuje 9999,99 eura
Ako sva ova priča o novcima i slavi nije dovoljna za vas, svakako vas pozivamo da iskusite natjecanja u elektronskim sportovima iz prve ruke na Zagreb Gaming Areni, koja će se održati 2. i 3. siječnja u Areni Zagreb, pod pokroviteljstvom, između ostalih, i Vipneta. Iako se neće igrati Dota 2 za milijune dolara, moći ćemo gledati izvrsne mečeve Hearthstonea, Overwatcha, League of Legendsa i Fife 17.
Turniri u Fifi 17 i Overwatchu igrat će se uživo, bez prethodnih online kvalifikacija, dok će League of Legends turnir imati svoje kvalifikacije na Europe Nordic i East serverima, uz nagradu od 5500 eura.

Posebna poslastica bit će svakako Hearthstone turnir na koji dolaze Thijs, SuperJJ, RDU i Lifecoach, neki od najboljih Hearthstone igrača današnjice. Kako bi i komentiranje bilo na svjetskom nivou, brinut će se komentatori i najavljivači Sottle, Lothar i Raven. Pobjednik turnira odlazi kući s 9999,99 eura, a protiv velikih zvijezda borit će se najbolji igrači iz HCT Adria regije, kao i 12 sretnika koji pobijede u otvorenim kvalifikacijama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
mirko
30. 12. 2016. u 6:08 pm
jel to mellon dolazi?