Velik broj hrvatskih dizajnera, programera, marketingaša, financijaša, arhitekata, agronoma i ostalih pojedinaca iz dugog niza drugih profesija, u želji za samoaktualizacijom svoju adresu, na duži ili kraći rok, pronalazi na ulicama glavnog grada naše države. A nerijetko i nekih drugih država Europe i svijeta.
I dok se određeni ljudi, tvrtke i ustanove iz ipak manjih sredina – Osijeka ili Splita, a kroz projekte kao što su Osijek Software City ili Shift Developer Conference – trude izgraditi kvalitetnu IT poduzetničku scenu na lokalnoj razini, Zadar još nije dosegao tu točku razvoja (a ni opće svijesti).
No, ipak nije sve tako crno. Postoje pojedinci koji pokušavaju odmaknuti zadarsku realnost od statusa quo. Svojim naporima da osiguraju Zadranima konkretne prilike za umrežavanje, edukaciju i razvoj svojih ideja, guraju stvari naprijed koliko je to moguće.
COIN, prostor koji želi biti više od prostora
Članovi tima COIN, zadarskog coworking prostora, organizacijom radionica, predavanja i konferencija na temu inovativnih modela učenja i poslovanja nastoje stvoriti dodanu vrijednost za zajednicu. Između ostalih, u COIN-u su svoje znanje prenijeli i Netokracijini suradnici – Blagonić Brothers. Renata Marušić iz tamošnjeg tima objašnjava kako je COIN rezultat zajedničkog projekta Coworking Zadar koji su provodile lokalne poduzetničke potporne institucije u razdoblju od 2014. do 2015., a koji je bio financiran iz IPA programa.
Projektom je omogućena rekonstrukcija i opremanje coworking prostora u ulici Put Murvice u Zadru. Prostor je otvoren za korištenje bez naknade, a cilj je olakšati pokretanje poslovanja mikro poduzetnicima. Na površini od 360 m2 smješteno je 35 radnih jedinica, a prostor osigurava i drugu odgovarajuću infrastrukturu i usluge.
Cilj COIN-a je unaprijediti poduzetničko okruženje u Zadru kroz različite oblike potpore, poticaja samozapošljavanja i razvoja inovativnih inicijativa, nastavlja Renata. Prostor ne želi ostati samo na razini prostora – želi postati središnje mjesto za razvoj i rast mikro poduzetnika. Tomu će doprinijeti i događanja planirana u idućem razdoblju, poput planirane panel rasprave o aktualnoj situaciji te promocija uspješne crowdfunding kampanje zadružne pivovare Brlog.
Brzorastući ‘mali div’ kao predstavnik zadarske IT scene – Rentlio
Međutim, svitanje zadarske IT poslovne scene nitko ne simbolizira bolje od rastućeg “malog diva” – tvrtke Rentlio. Iako po svim kriterijima spada u startup kategoriju, SaaS rješenje za privatne iznajmljivače u turizmu, osnivača Marka Mišulića i njegove kvalitetne ekipe, pametnim pristupom “iz udžbenika” – kako na strateškoj, tako i operativnoj razini – brzo je preraslo u zreli, tržišno valorizirani poslovni pothvat.
Razvoj takvog sustava svakako može značiti snažan motivacijski faktor i pokazatelj da je moguće krenuti putem uspjeha i onda kad se kreće iz male sredine. U krajnjoj liniji, softverski proizvodi lako su skalabilni i uz realnu potražnju na tržištu, razvijati se mogu gotovo iz svakog kutka Lijepe naše. Pitanje je – želi li se to.
Rasprava i predavanja o mogućnostima u Zadru
I upravo će Marko, zajedno s još četvero Zadrana, od kojih su troje trajno nastanjeni u Zagrebu, kroz spomenutu panel diskusiju, koja je na rasporedu u petak, 25. ožujka, pokušati donijeti zaključak o tome koje preduvjete treba ostvariti da bi Zadar dalje rastao u smislu poduzetništva te postao sredina u koju će se mladi i obrazovani ljudi vraćati da bi pokretali svoje vlastite projekte ili se priključili nekoj domaćoj tvrtki.
Osim Mišulića, okrugli stol ponudit će predstavnike više različitih profesija među Zadranima – od profesionalne fotografkinje (Mare Milin), dizajnera (Marko Baus, Parabureau) agronoma (Jakov Kolega, Craft Beer Fest), sve do ravnatelja kazališta (Renato Švorinić, HNK Zadar).
Ako i vas zanima što mogu napraviti Zadrani da bi se realizirali u poslovnom smislu na vlastitom terenu, sudjelujte u raspravi u prostorijama COIN-a, ali i na predavanju koje joj prethodi. Riječ je o zanimljivoj temi financiranja putem Indiegogo kampanje te crowdfunding konceptu generalno. Svoje iskustvo danas, 23. ožujka, s početkom u 17:30 ispričat će djevojke iz zadružne pivovare Brlog, a o kojoj smo već pričali na Netokraciji.
Jer ako se može iz Zagreba, Osijeka, Splita, Rijeke – zašto ne bi moglo i iz Zadra?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Jurica
24. 03. 2016. u 8:10 pm
Mi u Ingemarku bismo vrlo rado otvorili ured u Zadru kada bismo mogli naći barem 4-5 developera dole, ispod toga nam baš nema smisla otvarati ured. Već smo pokušavali naći te ljude dole, bez uspjeha. Trenutno dole imamo jednog čovjeka koji radi od doma.
Nakon ovog članka probat ćemo još jednom.
COIN Zadar
25. 03. 2016. u 11:08 am
Hvala na komentaru, Jurice!
Vrlo rado ćemo pomoći u širenju poslovanja Ingemarka i na zadarsko područje. Svakako nas kontaktirajte ako mislite da bi zajedno mogli doprinijeti razvoju lokalne IT scene.