
Izrada noževa, crtanje i cvrčanje mesa na YouTubeu koji će vas (većinom bez riječi) smiriti u 4. tjednu samoizolacije
Ako vas serije i filmovi pa ni Tiger King više ne smiruju, možda je vrijeme da otkrijete mikroterapiju YouTuberima koji se potiho bave crtanjem, restauracijom, kuhanjem, noževima - i glinom?
Ušli smo za većinu u treći, a za mnoge četvrti tjedan samoizolacije. Dok se neki čudom čude kako svi nisu naučeni raditi od kuće, drugi prolaze zaista teško razdoblje i pritisak iz cijelog niza razloga koje ne mogu na žalost analizirati u ovom članku.
Da, i karantena će proći, ali dotad je bitno da nađemo načine kako se opustiti.
Nekima će to biti uzbudljive serije i filmovi (ili igre koje je preporučio naš Ivan), nekima čak hororci (znate tko ste!), ali neki od vas će htjeti gledati opuštajući sadržaj kojeg najčešće nema ni na Netflixu, ni HBO-u ni televiziji – jer tamo sve mora biti uzbudljivo.
Najbliže takvom sadržaju bio bi vjerojatno serijal Marie Kondo na Netflixu ili TV kalendar, ali čak i ti sadržaji imaju previše… zvuka za pravo opuštanje. Serije i filmovi nas trebaju nasmijati, zabrinuti, rasplakati i generalno potiču previše podražaja da bi nas zaista potpuno smirili. Naravno, za svakoga od nas postoje iznimke, ali čak i Great British Bake Off će vam aktivirati moždane stanice. Nama treba nešto mirnije, što će nas zaista opustiti, a takav sadržaj ćemo naći u svijetu “Like and subscribe” poziva.
Smirujući YouTube sadržaj… Šalim li se?
Znam, čini se kao da se samo deru i vrište – posebno mnogi regionalni YouTuberi koji mahom imitiraju strane iste takve uzore, ali na YouTubeu se zapravo krije bogatstvo sadržaja o kojem smo već dijelom i pisali, poput 5 najgledanijih YouTube kanala posvećenih automobilima. Uostalom, na YouTubeu možete naći i Netokracijin Podcast koji uz naše stručno praćenje tema – ali i hihotanje – možda i nije baš… smirujuć.
Mikroterapija zadovoljavajućim video sadržajima
Srećom, YouTube ima cijelu kategoriju posvećenu smirivanju naših digitalnih strasti.
Autonomni senzorni meridijalni refleks odnosno ASMR, ako slučajno niste bili na YouTubeu i internetu posljednje dvije godine, je osobni osjećaj ugode koji može potaknuti cijeli niz vizualnih ili zvučnih stimulacija, primjerice, određeno šaptanje, češljanje kose i slično. Jedna od boljih definicija koje sam čuo je da je ASMR “masaža mozga”. Radi se o tako popularnom fenomenu da su i ga i neki brendovi poput Tele2 (više ili manje uspješno) iskoristili u svojim TVC reklamama.
U užem značenju, ASMR na YouTubeu je kategorija video sadržaja usredotočenog na šaptanje i smirujuće igranje uloga, od kojih mi je definitivno najsimpatičniji kanal Serbian Eats ASMR u kojem autor – pogodili ste – jede dok šapće. Ne znam opušta li vas mljackanje, ali pogledajte video u kojem vrlo smireno jede ćevape. Neki od najpopularnijih ASMR YouTubera su redom Pokimane, GibiASMR i MattyTingles, ali o tom fenomenu ćemo govoriti drugom prilikom.
ASMR je usredotočen prvenstveno na zvuk i iako vjerujem da bi se mnogima od vas takvi sadržaji svidjeli, u slučaju ove teme zanimaju nas više vizualno smirujući i zadovoljavajući sadržaji – tzv. “satisfying” YouTube sadržaji. Doktorica Anita Deak sa Sveučilišta u Pečuhu za Wired je izjavila kako gledamo takve video sadržaje zbog načina na koji naš mozak radi – imamo osjećaj kao da ih mi radimo – što nas potom opušta. Navodi kako bi bilo još više zadovoljavajuće da takve stvari radimo sami u stvarnom životu, ali YouTube sadržaji ovog tipa su nam prečica do opuštanja.
Uđite u njihovu (YouTube) radionicu
Žanr koji nikad nisam očekivao da ću pratiti, posebno na YouTubeu, je restauracija i izrada alata. Jedan od najboljih kanala u ovoj kategoriji je Black Beard Projects 25-godišnjeg Talijana koji unatoč lošem stanju u toj zemlji i dalje uspijeva redovito izbacivati sadržaj.
Muškarci se često u 30-ima ili 40-ima sjete “raditi nešto s rukama” pa odjednom nabave alat ili – poput mog oca – kružnu pilu. Ne pitajte, ali ako neke opušta rad s alatom, zašto nas ne bi opuštali i takvi video sadržaji. U najnovijim uracima Black Beard Projects bavi se izradom kožne torbe za bicikl, kao i kožne maske za mobitel:
U kategoriji restauracija ističe se i švicarski My Mechanics s detaljnim (tekstualnim) opisima točno kako restaurira stare lampe, brave i druge alate:
Što kuhaš danas na YouTubeu?
Jedna od najpopularnijih kategorija sadržaja na YouTubeu u svijetu, iako ne toliko i kod nas, su kulinarski video sadržaji i recepti. Od proaktivnih amatera poput meni dragih Britanaca SortedFood do profesionalnih kuhara poput Jamieja Olivera i Gordona Ramsayja, YouTube je za mnoge kuharica.
U većini ovih video recepata YouTuberi oponašaju televizijske kuhare i pokušavaju biti zabavni, što je itekako potrebno, jer su i podaci Googleovih istraživanja pokazali da milenijalci obožavaju YouTube recepte i u velikoj mjeri ih gledamo kako bi nas zabavili, ne kako bi naučili kuhati:

Ima naravno i gastronomskih YouTubera čiji je sadržaj izuzetno vizualno zadovoljavajući, poput Binging with Babish koji ima izvanredan osjećaj za estetiku prvenstveno, jer se profesionalno bavio montažom.
No ako govorimo o zadovoljavajućim i smirujućim videima, ne moramo ići daleko od Balkana. Srpski Almazan Kitchen s preko tri milijuna pretplatnika ima recepte iz cijelog svijeta, a video sadržaji su snimljeni iz vrlo intimne perspektive, bez glasa… Osnivači su za Netokraciju u velikom intervjuu otkrili da im u stvaranju takvog sadržaja od kvalitetne opreme puno više pomaže likovno obrazovanje:
Od dodatne i skupe opreme ne koristimo ništa jer nemamo ništa, osim starog modela fotoaparata Canona 700D koji se slučajno zatekao u našem vlasništvu. Štoviše, mnogi misle da koristimo 2K kameru i stalno pitaju kakvu specijalnu opremu upotrebljavamo, jer jednostavno ne shvaćaju kako postižemo takvu kvalitetu, a za sve je zaslužno likovno obrazovanje putem koga lako dolazimo do kompozicionih rješenja koja vade čitavu stvar.
Kistom, nožem i skalpelom do novih kreacija
Ako vas zanima crtanje ili stvaranje koje ne uključuje alat, preporučujem vam kanale usredotočene na bojanje ili crtanje. Roman Khramov primjerice radi makete i potom ih detaljno boja, bez riječi i uz minimalne zvukove, tako da je zvuk njegove olovke kad označava gdje će zarezati model tako zadovoljavajuć da ćete se zapitati gdje vam je olovka i šiljilo:
Gameri, posebno oni koji vole Fortnite, bi se mogli oduševiti kanalom ClayClaim na kojemu Simon radi makete od gline, prvenstveno posvećene Fortniteu, ali i igrama poput Dooma ili franšizama poput Star Warsa. Iako priča, glas mu je tako simpatičan da će vas zaista opustiti.
Izvan kategorije, ali i dalje kreativni
Naravno, ako vas zanima aktivnost poput crtanja, preporučio bi vam da probate otkriti takve sadržaje na YouTubeu. Među njima bih svakako preporučio lettering umjetnika Stefana Kunza koji sa slovima zna napraviti više nego mnogi drugi s puno kompleksnijim motivima, a redovito organizira crtanje uživo na YouTubeu:
Da ne morate previše komplicirati ako želite napraviti ovakav video pokazuje i primjer BujoPlannerove Marije Lelas iz Splita koja je jučer objavila video u kojem izrađuje jedan od svojih planera bez ikakvog uređivanja:
Marija za Netokraciju navodi kako su se u zajednici onih koji rade i koji se zanimaju za planere bolja praksa pokazala s video sadržajima sa zvukom, ali da definitivno ima i mnogih bez zvuka. Možda ne želim izrađivati planer, ali zvuk skalpela na koži zvuči… smirujuće, koliko god opis u ovoj rečenici zvuči.. uznemiravajuće.
Zadovoljavajući sadržaj koji ne smiruje samo, nego i približava strastima
Možda se pitate zašto nisam u ovaj članak uključio “slime” video sadržaje koji su isto estetski zadovoljavajući, ali tek sam razmišljanjem o svim ovim YouTuberima shvatio koja je razlika: kreativnost i kreacija uz smirenost. Dok su “slime” sadržaji simpatični, postoji razlog zašto ih se toliko štanca – radi se o konzumerizmu koji je možda zadovoljavajuć (dada, možete stvoriti vlastiti, nebitno), ali ne stvara ništa novo.
Za razliku od takvih sadržaja, kreativni zadovoljavajući video sadržaji od Black Beard Projects, preko Almazan Kitchena koji kroz spajanje likovne umjetnosti i kuhanja stvaraju nevjerojatno dobar sadržaj pa sve do Stefana, ClayClaima i Marije iz BujoPlannera – više su od toga.
Ne samo da ovi sadržaji smiruju, nego nas možda i potaknu na neke nove hobije za doba kad samoizolacija prođe, kad budemo mogli raditi što želimo, ali ćemo se i dalje htjeti smiriti – i stvarati. Uostalom, nemamo ni svi kod kuće uređene radionice pa je ovo dobar prvi korak.
S razlogom Simon s ClayClaima prodaje glinu na svojoj internetskoj trgovini, a čak i ako smo u karanteni – zašto ne bismo mogli stvarati?
Na taj zaključak potaknuo me upravo jedan od Stefanovih vizuala koji sam iskoristio za pozadinu na svom mobitelu. Smirujuć, a inspirativan sadržaj, čak u samoizolaciji.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ludi panj
09. 04. 2020. u 9:17 pm
izgledaš mirno i spokojno, jel to od african kush 🙂
Ivan Brezak Brkan
10. 04. 2020. u 9:30 am
😇