
YouTube Shorts, hoće li novi alat hrvatskim YouTuberima zamijeniti TikTok i Instagram Reels?
Kratke video forme sve su popularnije pa ne čudi što je i YouTube, kako bi ostao u korak s TikTokom i Instagram Reelsima, pokrenuo novi alat.
YouTube Shorts novi je način stvaranja i gledanja kratkih formi čije maksimalno trajanje može biti 60 sekundi, a snimka mora biti vertikalna. U pitanju nije samostalna aplikacija, alatu se pristupa pomoću YouTube mobilne aplikacije i trenutno je dostupan u preko 100 zemalja i već ostvaruje 6.5 milijardi pregleda po danu.
Po čemu je YouTube Shorts drugačiji?
YouTube je ogromna platforma što znači kako novi alat postaje još jedan način povezivanja s 2 milijarde korisnika na YouTubeu.
YouTube Shorts trenutno je u beta fazi razvoja što znači kako nudi osnovne opcije kao što je povezivanje više snimaka, korištenje zvuka iz drugih shortova i pisanje teksta preko videozapisa. Ono što će novom alatu dati prednost nad TikTokom je korištenje zvuka iz svakog videa koji se nalazi na YouTubeu, ali zvuk je trenutno moguće koristiti samo iz videa koji zadovoljavaju određene uvjete.
Ako koristimo zvuk iz videa čiji ga je vlasnik odlučio obrisati, short će biti utišan i stavljen na unlisted te obrisan nakon 30 dana, ali u međuvremenu short ćemo moći preuzeti s YouTubea.
Odgovara li kratki format hrvatskim YouTuberima?
Kako bismo provjerili i što će biti s YouTube Shortsima počeli smo naš razgovor s hrvatskim kreatorima s najbližom sličnom stvari – Tik Tokom.
Shorts kao dodatan sadržaj
Osvrtniku je TikTok ostao neaktivan s dva videa jer skromno priznaje kako nije siguran kakav bi sadržaj stavljao na njega i kako se ne želi dovesti u situaciju u kojoj gubi vrijeme koje bi radije uložio u YouTube pa zbog toga ističe:
Svako malo se moram podsjetiti da je YouTube ipak moja glavna platforma i da na njoj i dalje imam jako puno prostora za rast.
YouTube shortovima ne planira zamijeniti postojeći sadržaj, već u njima vidi priliku za dodatan sadržaj. Istaknuo je činjenicu kako je dobro što slabo gledani shortovi neće utjecati na poglede na ostatku kanala, barem za sada.
Poznata platforma uvijek je prednost
Marija Vlahović nije kliknula s TikTokom jer za njezin tip sadržaja (učenje i motivacija) koji često zahtjeva dodatna i detaljna pojašnjenja, bolje odgovara duži format na YouTubeu. Smatra kako bez obzira na trendove i platformu, publika koja ju prati uvijek dolazi po dodatnu vrijednost njezinog sadržaja.
Navodi kako joj kraći format više odgovara u obliku Instagram Reelsa kada želi motivirati publiku, ali će se okušati i u shortovima:
Vjerujem da ću u bližoj budućnosti koristiti i Youtube Shorts baš zato što se nalazi u sklopu platforme koju sam upoznala, volim i koju sam uspješno razvila. Koristit ću ga vjerojatno za motivacijske videozapise ili kratke videoporuke.
Idealno rješenje za manjak materijala
Ivana Blažoti Mijoč imala je TikTok račun s 20 tisuća pratitelja, ali tada još nije mogla monetizirati sadržaj i znala je više vremena potrošiti na gledanje nego na stvaranje pa je zbog toga račun deaktivirala, ali ga je prije par dana ipak aktivirala:
Sad kad stvaram vertikalni video za više društvenih mreža ponovno mi ima smisla biti aktivna i na Tik Toku.
Ivana je jedva dočekala da shortovi dođu u Hrvatsku i već je objavila jedan te smatra kako će oni sigurno zaživjeti posebno kod YouTubera koji najviše vremena provode na samome YouTubeu. Veliki joj je bonus što će ih moći monetizirati i oni će joj doći kao idealno rješenje jer nekada nema dovoljno materijala za klasični vlog.
Na webu ćete YouTube Shortse vidjeti kao bilo koji drugi video, dok će na mobitelu biti označeni u desnom donjem kutu kao Shorts.
Novi format – stvaralački izazov
Dino Butura koji stoji iza kanala Ko Bi Reko na svojem sporednom računu @Fejkinez prikupio je preko 86 600 pratitelja i 10 milijuna pregleda. Inače, radi za marketinšku agenciju gdje su kreirali TikTok račune za tvrtke na kojima su prikupili preko 50 000 pratitelja. Snagu TikToka izrazio je tvrdnjom kako mu je TikTok promijenio život.
Dino, koji inače voli eksperimentirati sa svojim sadržajem, sigurno će probati shortove jer pretpostavlja kako će ih YouTubeov algoritam gurati. Dino gleda na shortove kao izazov:
Također, želim vidjeti kako ću se snaći u tim kraćim videima s obzirom na to da bih želio uklopiti svoj sadrzaj u taj okvir 60 sekundi.
YouTube Shorts još je na svome početku i zbog toga malo ostavlja osjećaj neispoliranosti i TikToka s osnovnim opcijama. Podsjećamo kako je alat još u beta verziji i trenutno puno obećava, ali ostaje pitanje hoće li prednost bogate knjižnice YouTube videa biti dovoljna da konkurira trenutno najpopularnijoj aplikaciji?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.