Nijedan 'stand-up' vas neće učiniti agilnim, ako ne razmišljate agilno

Nijedan ‘stand-up’ vas neće učiniti agilnim, ako ne razmišljate agilno

Nakon pola godine u IT kompaniji, svaki developer će vam reći da ga malo briga za voće u kuhinji i PlayStation u loungeu, ako na projektu vlada kaos. Neorganiziranost posla je drugi razlog zašto developeri odlaze iz IT tvrtki. Dobra čizma glavu čuva pa tako i dobra organizacija posla - developera.

Portugalski Xpand IT koji se specijalizirao za tehnologije prikupljanja i obrade golemih količina podataka ušao je zato na naše tržište sa samopouzdanjem, svjestan svojeg najvećeg benefita – dobro posložene organizacije rada.

Između bavljenja poslovnim izvještavanjem i analitikom, podatkovnom znanošću, otkrivanjem financijskih prijevara, razvojem rješenja za suradnju na daljinu i odnose s korisnicima te primjenu raznih middleware softvera, ova tvrtka se posvetila i poliranju svojih metoda rada. Sve svoje prakse i znanja objedinili su pod jedan krovni termin – Xpagile.

Xp… što? Xpagile!

Prije 14 godina, Xpand IT je skovao Xpagile prvenstveno da im olakša procese upravljanja projektima te da im pomogne u CMMI certifikaciji – programu obuke za stručnjake koji uče poboljšati te iste procese i kako kroz njih voditi ostatak organizacije. Susana Vicente, Quality Improvement Manager u Xpand IT-u objašnjava kako je to tad izgledalo:

Naša je metodologija bila usko povezana s CMMI-jem, koji je tada zahtijevao pretjeranu dokumentaciju, krute procese te nije bio dovoljno fleksibilan ni agilan.

Ukratko, Xpand IT se narednih godina širio i prilagođavao tržištu, kao i njihove inicijative – do 2018. godine tvrtka je imala 200 zaposlenika i 5 odjela.

Kako je vrijeme prolazilo, uvidjeli smo važnost prilagođavanja svakom pojedinačnom klijentu, projektu i tehnologiji. To nas je potaknulo da razvijemo dinamičniju metodologiju koja podržava najviše standarde kvalitete za svaki projekt, a istovremeno pruža potrebnu fleksibilnost za prilagodbu.

Bilo je potrebno posložiti postojeće procese na agilniji, učinkovitiji i dinamičniji način kako bi pomogli što većem broju voditelja projekata i timova.

Komplicirana dokumentacija, nejasne odgovornosti…

Kako bi identificirali potrebe i nedostatake tijekom razvoja raznih projekata, osnovali su tim za detaljno praćenje projekata – Tim za poboljšanje kvalitete (Quality Improvement Team). To im je omogućilo da posvete više pozornosti svakom projektu pojedinačno, ali i da olakšaju uspostavu dobrih praksi na razini cijele tvrtke.

Primijetili smo da projektima često nedostaju dobro definirane metode rada i jasne razdiobe odgovornosti, kako unutar našeg tima tako i među voditeljima projekata i klijentima.

Kako bi odgovorili na te izazove, definirali su niz kritičnih točaka koje se uvijek moraju rješavati na svakom projektu. Primjerice, definirali su smjernice za projektne sastanke koje im pomažu da se tijekom rasprava usredotoče na važna pitanja te su pojednostavili projektnu dokumentaciju, osiguravajući da se bitne informacije bilježe bez preopterećenja voditelja projekta i tima.

Utvrđivanjem ovih smjernica i najboljih praksi, osnažili smo voditelje da daju prioritet onome što je uistinu važno za održavanje zdravog i visokokvalitetnog projekta. Ovaj je pristup postao standardizirana metoda za sve vrste projekata unutar Xpand IT-a.

No, tih promjena ne bi bilo da nije bilo promjene mindseta jer ključ svake promjene su sami ljudi. Susana objašnjava kako je upravo zbog toga njihov primarni fokus bio potaknuti promjenu načina razmišljanja, osiguravajući da svi prepoznaju vrijednost prihvaćanja promjena i težnje za kontinuiranim poboljšanjem. U tom kontekstu, najbolje situaciju objašnjava kratki primjer iz njihovog internog vodiča:

Ako isporučite projekt nakon 3 mjeseca ili ne dobijete povratnu informaciju od klijenta, vi koristite agilne metode, ali niste agilni. Lako je skočiti ravno na kraj spektra i reći mi “radimo agilno” usvajanjem standupa i ljepljenjem papirića na zid ili aplikaciju.

Dajte im direktne primjere kako mogu ugodnije i lakše raditi

Kreativno rješavanje problema potiče iznošenje različitih misli koje se obično ne iznose kada se koriste tradicionalne metode i perspektive, smatraju u Xpand IT-u.

No, lakše je o tome pričati, nego to ispraviti. Uostalom, svi mi imamo prirodni otpor prema promjenama, a projektni timovi nisu ništa drugačiji, dodaje Susana. Kako bi uspjeli potaknuti promjenu u Xpand IT-u, Susana i kolege su morali konzistentno pokazivati prednosti procesa koje provode i pomoći kolegama da shvate posljedice neusvajanja istih. Susana ilustrira to na svakodnevnom primjeru:

Zamislite scenarij u kojem programer neočekivano mora uzeti slobodno vrijeme. Imajući sve potrebne razvojne informacije dokumentirane u projektnom alatu i u projektnoj dokumentaciji, možemo osigurati glatku tranziciju i učinkovitu komunikaciju ključnih detalja s timom. Na taj način, čak i uz iznenadni izostanak, projekt se može nastaviti bez većih smetnji.

Još jedan zanimljiv primjer tiče se traženja odobrenja i vođenja zapisnika sa sastanaka s klijentima. Susana objašnjava kako takva dokumentacija služi kao dokaz i referenca, omogućujući im da se vrate na određene rasprave i dogovore sklopljene tijekom projekta, kako bi se bolje uskladili s očekivanjima klijenta.

Naglašavanjem takvih praktičnih prednosti i scenarija iz stvarnog života, možemo pomoći našem timu da razumije vrijednost implementacije ovih procesa. Riječ je o poticanju suradničkog okruženja u kojem svatko može vidjeti kako te prakse doprinose lakšem radu i uspješnim rezultatima projekta.

Znamo metodu, a alate?

S obzirom na to da je njihov Xpagile pristup nastao pod utjecajem agilne metodologije, svoje projekte mogu jednostavno i učinkovito voditi kroz Jiru i Azure DevOps alate. Korištenje takvih alata bitno im je primarno kako bi se održala transparentnost informacija i potaknula njihova razmjena između timova – što u konačnici znači i lakšu internu suradnju. Patricia Portugal, projektna menadžerica u Xpand IT-u, dodaje kako imaju i više nego dovoljno alata – uz spomenuti Azure i Jiru, tu je i Confluence, u kojem drže projektnu dokumentaciju.

U pogledu korištenja alata voljeli bismo da Azure koristimo konzistentnije, posebno za dokumentaciju i dashboarde, kao što radimo s Jirom.

Svaki projekt i tim su jedinstveni, zato prilagodba ne prestaje

U Xpand IT-u su veoma fokusirani na poboljšanje znanja i vještina koje potiču kroz razne edukacijske module.

Na kraju, Susana mi otvoreno govori i zašto su baš o ovoj temi s nama htjeli razgovarati.

Zaista vjerujemo da agilne metodologije imaju potencijal revolucionirati ne samo određene uloge, već cijele odjele i tvrtke. To je svestran način rada koji se može prilagoditi raznim područjima, uz ispravan način razmišljanja.

Naravno, kao i svaka metodologija, i Xpagile treba adaptaciju kako bi bolje poslužio timovima u različitim okolnostima. Zanimalo me stoga i što su im planovi za dalje, gdje vide prostora za nadogradnju ubuduće. U srži njihovog pristupa i jesu prilagodba i napredak, dodaje Susana te navodi kako će i dalje održavati blisku suradnju sa svim timovima kako bi unaprijedili svoje metode.

Naš je cilj pružiti timovima potrebne vještine i znanja za napredak, zbog čega smo se posvetili sveobuhvatnoj obuci i dijeljenju vrijednih informacija. Ono što je najvažnije, kao Tim za poboljšanje kvalitete ovdje smo da služimo i našim klijentima i potrebama našeg tima. Shvaćamo da su svaki projekt i svaki tim jedinstveni, stoga ćemo prilagoditi našu metodologiju rada kako bismo osigurali da pružamo sve što im je potrebno za uspjeh. Ukratko, stalna poboljšanja, kolaboracija, odgovornost i stavljanje naših klijenata i timova su fokus svega što radimo.

Ako vam se sviđa takav pristup, na njihovim stranicama karijera možete vidjeti trenutno otvorene pozicije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…