Prvi WWDC održan je 1983. godine, no tek je prije desetak godina konferencija dostigla svoj maksimalni kapacitet od 5200 posjetitelja koji drži i danas. Zbog ogromnog broja programera diljem svijeta koji žele doći na WWDC i iz prve ruke saznati najnovije promjene koje Apple sprema, a nakon što su 2013. godine karte za konferenciju planule u samo tri minute, od 2014. godine Apple je odlučio uvesti sistem lutrije - svaki licencirani Apple programer ima mogućnost prijaviti se za WWDC, a posjetitelji se zatim biraju slučajnim odabirom. No, ako si odabran, to samo znači da sada možeš platiti kotizaciju za konferenciju koja iznosi gotovo 11.000 kuna!
Iako to nije neuobičajena cijena za kotizaciju (npr. dizajnerska konferencija EvolveUX koja traje samo dva dana, a ne pet kao WWDC, košta gotovo 10.000 kuna, i to ne uključujući radionice koje dodatno koštaju svaka još 2700 kuna), za naše prilike to svakako nije zanemariva cifra, pa se postavlja neminovno pitanje koliko je zaista potrebno ići na konferenciju kada se sva predavanja kasnije ionako mogu vidjeti na internetu.
Vrijednost WWDC-a leži u – labosima

Odgovor na to pitanje nedvojbeno leži u labosima. Labosi su najvrjedniji dio WWDC konferencije, a radi se o neprocjenjivoj prilici razgovaranja direktno sa zaposlenicima Applea o rješavanju nekog vlastitog programerskog problema. Tisuću Apple inženjera zauzme cijeli jedan kat velikog Moscone centra i stoji na raspolaganju svim posjetiteljima, bilo da ste dizajner ili programer. Predavanja možda i možete gledati kasnije na internetu iz udobnosti vlastitog doma, ali priliku da zajedno s Apple inženjerom debugirate svoj kod nemate ako ne dođete na WWDC.
Labosi su podijeljeni u područja tipa Core data, Accesibility, Graphichs itd., a moderator kojem prezentirate svoje pitanje (nakon nekog vremena stajanja u redu) će vas povezati direktno s programerom koji je isprogramirao dio frameworka s kojim imate problema. Za pitanja koja smo danas postavili ispalo je da se naš pristup poklapa s pristupom kojeg primjenjuju Apple inženjeri, ali nema veze, smislit ćemo nova do sutra i iskoristiti posjet labosima do maksimuma!
Nema WWDC-a bez partija
Nakon prvog dijela dana u kojem jurcamo na razna predavanja ili lovimo svoj red za labose, dolazi i drugi dio dana, jednako naporan – partiji! Partiji su neizostavni dio WWDC tjedna. Sve tech firme trude se organizirati što bolji party na koji će doći što više ljudi. Cilj partija, s njihove strane, je prezentacija proizvoda i regrutiranje novih zaposlenika, pretežno programera. Cilj nas posjetitelja je nešto prezalogajiti, napiti se i upoznati što više ljudi, odnosno ‘networkati’. Svaki dan može se birati između desetak partija. Oni popularnijih firmi kao što su Uber ili Pinterest su ‘rasprodani’ značajno unaprijed tako da je vrlo bitno na vrijeme se prijaviti bilo preko meetup grupa ili preko Eventbritea i tako si omogućiti ulazak.
Nije da ulazak nije uopće moguće bez prethodne registracije, ali ukoliko je party popularan, ulaz vrlo vjerojatno neće biti moguć bez registracije, tako da to svakako treba imati na umu i prijaviti se na što više partija nekoliko tjedana prije dolaska na WWDC.
Druženje i partiji cijeli tjedan

A sami partiji variraju od skromnih okupljanja u uredu malog startupa uz flašu pive, do ekstravagantnih partija s animatorima, pizza truckom i Mariachi bendom. Na svakom partiju ćete vrlo vjerojatno dobiti i majicu, a ponegdje i još neki poklon, tako da nije loše imati ekstra mjesta u koferu kada se pakirate za WWDC – hrpa novih majici sigurno će se htjeti vratiti s vama! Mi smo na prvom partiju upoznali neke ‘Apple guys’ pa smo s njima nastavili ‘krešati’ partije i ostatak tjedna. Svi su tu radi druženja i networkinga tako da se upoznavanje nekog novog i ‘chit chatanje’ s njime događa potpuno spontano.
A na jednom od partija sam upoznala i super ‘zbigecanu’ 80-godišnju bakicu. Počela me je ispitivati o mom Apple satu, a na kraju sam od nje saznala da se inače svakodnevno smuca po ovakvim događajima na kojima onda besplatno jede i pije, i to radi svaki dan osim nedjelje, dakle šest dana u tjednu, kroz cijelu godinu, jer kako kaže, sličnih događanja ima na stotine, a ona je u mirovini.
San Francisco nije samo ‘tech’ blještavilo
Znajući kakva je situacija u San Franciscu s nenormalnim cijenama svega, upravo radi strelovitog razvoja tech biznisa, njeno priznanje bilo mi je indikativno svemu onome što ne valja u San Franciscu. S preko 7000 beskućnika, San Francisco je jedan od najprljavijih američkih gradova, i to toliko da postoji čak nekoliko aplikacija koje mjere stanje zagađenosti ulica ljudskim izmetom, a na AltConfu se predstavio i startup koji se bavi higijenom beskućnika – stare autobuse pretvaraju u pokretne tuševe gdje se beskućnici onda mogu otuširati na određene dane.
No sutra je četvrtak i najvažniji tulum tjedna – Apple Bash u organizaciji samog Applea. Red predavanja, red pijanki – two more days to go!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.