Lipanj je vrijeme kada zaljubljenici u Apple očekuju nova čudesa, a iOS programeri strepe od novosti koje će Apple uvesti - tada se održava WWDC, godišnja konferencija na kojoj Apple predstavlja novi softver i tehnologije programerima, ali i svim zainteresiranim korisnicima koje zanima što će novo Apple ponuditi u svom arsenalu.
Već drugu godinu za redom, Mašinerijin tim se uputio u San Francisco. Zoran, naš CTO, jedini je imao sreću osvojiti priliku za kupnju karte (!) za WWDC, dok nas 3 cure posjećujemo AltConf – konferenciju koja se svake godine organizira u isto vrijeme za sve one koji nisu imali sreće upasti na WWDC.
Prvi dan konferencije rezerviran je za keynote koji je ovoga puta započeo minutom šutnje za sve stradale u nedavnoj tragičnoj pogibelji u gay klubu u Orlandu. Nakon što je Tim Cook odao počast žrtvama napada, započelo je predstavljanje svega novoga u Appleu, ove godine po prvi puta u novom, znatno većem prostoru od dosadašnjeg Moscone centra, u Bill Graham Civic Aditoriumu.
Hoće li uskoro Apple imati odvojen keynote za svaki OS?
Apple je svoju obitelj softvera unazad zadnjih godinu dana proširio na četiri operativna sustava – macOS (novo službeno ime desktop softvera), iOS, tvOS and watchOS, pa mi se čini da im dva sata za predstavljanje svega novoga i nije sasvim dovoljno. Znači li to da u budućnosti možemo očekivati odvojena predstavljanja svakog OS-a? Količina promjena koje je Apple uveo na svakom OS-u je tolika da tako nešto ne bi bilo neočekivano, ako se nastavi takvim tempom.
Keynote, kao i State of the Union nakon njega, a na kojem se detaljnije prezentiraju stvari koje se usko tiču programera, nije donio ništa revolucionarno, kako se od Applea voli očekivati, no tu je mnogo malih (ili većih) poboljšanja s naglaskom na neprekinuto korisničko iskustvo na više Appleovih uređaja.
Siri i macOS Sierra
Novi macOS nazvan Sierra, između ostalog, nudit će i jedinstveni clipboard koji omogućuje kopiranje sadržaja s različitih uređaja povezanih preko istog Apple ID-a. Siri se također seli na macOS olakšavajući nam pretrage i akcije kao što su slanje poruka, sviranje glazbe i slično. Mene je najviše razveselila činjenica da će od jeseni biti moguće da više osoba surađuje na jednom Notes dokumentu, što, uz zadnje promjene, ukazuje na to da i Apple želi uzeti svoj dio kolača na području kolaboracijskih alata.
Najviše promjena u watchOS-u i iOS-u
Dok kod tvOS-a nema značajnih promjena, osim poboljšanja i pojednostavljenja korisničkog iskustva, watchOS donosi nekoliko bitnih promjena – značajno ubrzanje rada i mogućnost odgovaranja na poruke dirketno sa sata koristeći Scribble, alat koji pisana slova (koja se pišu prstom jedno preko drugog) pretvara u digitalni alfabet. Kako je aplikacija Activity prepoznata kao najkorištenija, puno su pažnje posvetili obogaćenju ove funkcionalnosti, ali i uveli su Activity za ljude u invalidskim kolicima! Također, SOS funkcija koja klikom na jedan gumb zove policiju i to prepoznajući koji broj treba birati ovisno u kojoj se zemlji nalazi je svakako dobrodošlo unapređenje, koliko god se svi nadamo da nam nikada neće trebati.
iOS donosi najviše promjena, iako se odnose više na programere kojima je Apple otvorio pristup do do sada zatvorenih funkcionalnosti kao što su Siri, poruke i mape. Aplikacija Home, pomoću koje možete upravljati svim aparatima i strujom u svom stanu, zvuči prilično uzbudljivo, a Apple Pay se čini jači nego ikada, s mogućnošću da se sad koristi i na webu! Čini da su se i oko poruka prilično potrudili nastojeći ih učiniti zabavnima i interaktivnijima.
Swift Playgrounds – za nove naraštaje programera
Najznačajnija novost je po meni ipak Swift Playgrounds – besplatna aplikacija orijentirana na učenje programiranja koristeći programski jezik Swift. Aplikacija je primarno namijenjena djeci, odnosno novim naraštajima programera, ali i već iskusnim programerima koji će pomoću Playgrounda moći brzo isprobavati svoje zamisli.
Kada se sve pozbroji, jasno je da Apple nije spavao zadnjih godinu dana i da čak i kada ne donosi nove i lude proizvode, sustavno rade na poboljšanju svojim postojećih proizvoda razvijajući pametan i privlačan software za koji se, ne sumnjam, nadaju, da će kod njihovih korisnika stvoriti svakodnevnu ovisnost korištenja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.