Webiny: Od CMS-a i pivota do 22 milijuna kuna investicije!

Hrvatski Webiny nakon Y Combinatora osigurao 22 milijuna kuna, osnivač otkriva detalje!

Su-osnivač Sven Al Hamad za Netokraciju otkriva prave prednosti poznatog američkog akceleratora i put od CMS-a do komercijalizacije serverless frameworka.

Za Webiny 2021. bit će godina za pamćenje – i to u veoma pozitivnom smislu.

Ovaj startup krenuo je još 2012. kao CMS i booking alat, kad su ga pokrenuli Sven Al Hamad – današnji direktor Webinyja – i Goran Čandrlić, inače osnivač Kisha pametnih kišobrana. Skoro 10 godina i nekoliko pivotiranja nakon, Webiny s ovaj put sigurnim product-market fitom početkom godine ulazi u poznati startup akcelerator Y Combinator iz kojeg su proizašli Airbnb i Stripe, a nedavno je osigurao i investiciju od 3.5 milijuna dolara od Microsoftovog fonda rizičnog kapitala M12, Samsung Nexta, Cota Capitala, ali i svog originalnog pre-seed investitora Episode 1.

Od CMS-a do serverless CMS-a do frameworka

Prvi pivot uslijedio je 2019., a to je i godina koju Webiny vidi kao svoj novi početak kad su krenuli s razvojem serverless CMS-a financiranog inicijalnom rundom od 300 tisuća dolara britanske investicijske tvrtke Episode 1. Feedback korisnika bio je pozitivan, no mnogi su od Svena i njegovog novog partnera – CTO-a Pavela Denisjuka kojeg je upoznao još na fakultetu, tražili više od serverless CMS-a.

Tim je tako u međuvremenu otkrio da iako postoje alati na tržištu koji omogućuju serverless infrastrukturu, ne postoji rješenje za stvaranje end-to-end serverless aplikacija. Uslijedio je novi pivot, ovaj put u Webiny serverless application framework.

Sven i Pavel su naišli na dva izazova: komercijalizaciju frameworka i edukaciju korisnika s tehničke strane. Sven za Netokraciju otkriva detalje:

Framework je komplicirana stvar. Za početak, radi se o proizvodu kojeg se najčešće ne komercijalizira, tako da je to izazov s poslovne strane. Drugo, investitori su isto tako malo skeptični oko toga. Uspjeh na tom tržištu najviše ovisi o zajednici programera i širenju u sličnim zajednicima. Prodavanje takvog proizvoda je isto kompleksno, jer se mora koristiti kombinacija top-down i bottom-up pristupa u isto vrijeme, što iziskuje više različitih pristupa prodaji i obično traje par mjeseci kad se radi o enterprise klijentima.

Prodaja “bottom-up” je izazov s kojim se i druge hrvatske tehnološke tvrtke bore, primjerice Infobip koji je akvizicijom developerske konferencije Shift najavio veća ulaganja u developer relations za svoju PaaS platformu o čemu možete čuti u epizodi Netokracija Podcasta s Izabelom Jelenićem i Ivanom Burazinom.

S tehničke strane, Sven navodi da je za edukaciju korisnika u korištenju frameworka bitno napraviti kvalitetnu dokumentaciju:

Dokumentacije valjda nikada ne može biti previše.

Drugo je to što Webiny koristi striktno cloud-native pristup razvoju, znači, ne postoji opcija da programer na svom računaču lokalno radi i razvija aplikaciju. To je moguće ako se koriste virtualne mašine i kontejneri, ali kada se radi o serverless infrastrukturi trenutno nije moguće simulirati sve procese, network limitacije, i ostala ponašanja tih servisa, što znači da bilo kakvo testiranje lokalno nije pouzdano i cijela stvar pada u vodu.

Taj promjena mindseta na cloud-native razvoj je nešto što mi guramo, ali i sam tooling oko toga je nešto što smo morali razviti kao dio našeg frameworka.

Zašto startup akcelerator nakon 10 godina postojanja?

Mnogi će se s obzirom na dugogodišnji razvoj i osiguravanje investicijske runde u 2019. pitati zašto je Webiny aplicirao u Y Combinator – startup akcelerator. Nije li to mjesto za projekte na samom početku?

Dok je većina regionalnih programa za podršku startupima više inkubatorske prirode i na njih se zaista prijavljuju startupi koji su tek krenuli, Y Combinator se temeljem svog uspjeha pozicionirao zaista kao – akcelerator.

Sven za Netokraciju otkriva kako im je Y Combinator pomogao da se brže usredotoče na prihod:

Mi smo mislili da je za nas prerano prodavati, a na kraju smo samo trebali pitati neke klijente da nam daju neki “letter of intent” i iznenadili smo se kako su neki odmah pristali na to. Jedan klijent je potpisao “letter of intent” na 7 znamenkastu cifru (u USD). A prihod je i dalje, rekao bih, glavni indikator kojeg investitori traže.

Investitorski FOMO

Osim mentoriranja, sudjelovanje u Y Combinatoru olakšavan naknadne investicije s obzirom na to da ga investitori u Silicijskoj dolini i širom svijeta vide kao validaciju potencijala startupa. Sven objašnjava detalje:

Demo day pitch traje 60 sekundi i njega gleda preko nekoliko tisuća investitora iz cijelog svijeta. U 10 minuta nakon pitcha mi smo već imali pun inbox ne samo investitora koji traže sastanak, već su neki odmah slali ugovore za potvrdu investicije, bez da smo se s njima ranije čuli.

Dakako to ima i dobru i lošu stranu. Sam taj FOMO efekt oko investiranja znači da se investitori odluče vrlo brzo hoće li investirati ili ne, jer znaju da ne mogu čekati.

Zadnja stvar je cijela taktika oko samog pristupa prema fundraisingu koji te YC nauči koristeći SAFE notes i varijabilnu valuaciju. Investitori nisu baš ljubitelji tog pristupa, ali kad se to spoji s Demo Dayom, oni znaju da nemaju previše izbora. To nama daje veću valuaciju, bolje uvjete za osnivače i ujedno cijeli fundraising process puno kraće traje.

Osim konkretnog procesa akceleracije, Sven smatra da je najveća dugoročna vrijednost Y Combinatora njegova mreža kontakata u tvrtkama koje su prošle program, ali i partnerima:

Y Combinator network je moćan. Za neke je to kanal prodaje, za druge je to ulaz u firme ili pak za zapošljavanje. U našem slučaju, mi smo open source tvrtka koja je dio open source mreže u kojoj se nalaze samo osnivači drugih YC firmi iz open source svijeta. Tu su osnivači Dockera, GitLab-a i mnogih drugih. Direktan pristup tim ljudima, dijeljenje vrijednih informacija i sličnog je zlata vrijedno u nekim slučajevima.

Daljnji razvoj u Hrvatskoj, Engleskoj, Indiji i širom svijeta

Webiny će novu investiciju iskoristiti među ostalim za zapošljavanje kako inženjera tako i osoba za odnose s developerima, a Sven navodi da kao full-remote tvrtka imaju zaposlenike u Hrvatskoj gdje su Pavel i još dva člana tima, ali i širom svijeta. Ističe kako su za razvoj usredotočeni na Europu, dok za devrel traže ljude u SAD-u.

Iako im je prije 2-3 godine rad kao remote tvrtki olakšavao zapošljavanje, Sven navodi da to više nije slučaj, jer svi zapošljavaju na daljinu i veća je konkurencija.

Bit će zanimljivo vidjeti kako će se Webiny u toj novoj remote stvarnosti pozicionirati u developerskoj zajednici za svoju serverless tehnologiju. S obzirom na dosadašnje iskustvo i upornost kroz desetak godina razvoja projekta, mislim da ćemo za Webinyjev framework čuti gdje god se razvijao.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Novost

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.