
Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”
Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.
Web 3.0 označava novu generaciju interneta koji se temelji na prinicipima decentraliziranosti i otvorenosti te omogućuje korisnicima da samostalno upravljaju svojim podacima i posjeduju digitalnu imovinu. Blockchain i kriptovalute temelj su te priče i na njima počiva cijeli niz inovacija koje trebaju realizirati novu generaciju interneta, od automatiziranih transakcija do digitalnih dokaza vlasništva. No, web 3.0 puno je veća priča od toga…
Ona će se ove godine ispričati u sklopu Web3 Tales, prve tech konferencije o budućnosti interneta, gdje će glavnu riječ voditi žene. U tom duhu, o ideji i programu ove konferencije, više smo saznali od Belme Gutlić, potpredsjednice inženjerstva u jednoj od najvećih svjetskih blockchain tvrtki i koordinatorice programa Web3 Tales.
Želimo u regiji educirati zajednicu o web3 svijetu, što to sve podrazumijeva, kako se snaći sa svim novim terminima i, najviše, kako u svom poslu primijeniti blockchain tehnologiju i povezane trendove kako bi došlo do inovacija ovog tipa i na našem tržištu.
Konferencija koja želi pomoći (o)živjeti novu generaciju interneta
Neobičan naziv ove konferencije, došao je iz postojećeg brenda – udruge Alice in Blockchains, koja je ujedno i glavni pokretač ove web 3.0 konferencije. S kolegicama iz udruge, Belma želi inspirirati žene da istraže svoje potencijale i aktivno se uključe u fintech i blockchain industrije. Priče, baš kao i Alisa u zemlji čudesa, inspiracija su im, kaže:
Volimo maštati i pričati o budućnosti interneta kakvog želimo – decentraliziranog!

U ovoj konferenciji tako će uživati svi koji žele pomoći ostvariti takvu budućnost. Web3 Tales namijenjen je svima koji se žele upoznati s web3 tehnologijama ili proširiti svoje znanje i mrežu poznanstava, a najviše profesionalnoj publici koja treba otkriti potencijale novih tehnologija.
Kroz praktične primjene, fokus je isključivo na web3 temama poput decentraliziranih financija (DeFi), metaversea, gaminga, NFT-ova i razvoja poslovanja u webu 3.0 općenito jer decentralizirane aplikacije donose i drugačiji način rada i pristupanja poslovanju i infrastrukturi izgradnje aplikacija.
Ukratko, na konferenciji će publika kroz dva tracka moći naučiti od nule što je to blockchain i kako koristiti wallet do toga kako dovesti svoje korisnike u metaverse ili unaprijediti poslovanje ili vlastitu karijeru 🙂
Gdje je danas web 3.0?
Web 3.0 i vezane tehnologije zadnjih godina prolaze veoma dinamičan proces prihvata u industriji. Znamo da ustaljene prakse nije lako mijenjati, a tome nimalo ne pomažu skandali u sferi kriptovaluta. Možda su te mrlje i jedan od razloga zašto su nam potrebne priče koje će ih isprati te pokazati pravu boju i potencijal tehnologije u pozadini.
Web3 Tales pruža priliku vratiti na dnevni red one bitne teme o razvoju blockchaina i novoj generaciji interneta koja ga prati. Pogotovo kad pogledamo koliko je web 3.0 napredovao – kako konceptualno i praktično tako i kao zajednica stručnjaka koju okuplja. Belma se slaže:
Bez obzira na financijske cikluse kriptovaluta (bull/bear), ono što me veseli je vidjeti sve veći broj projekata, tvrtki koje se uključuju i sve više konferencija poput ove i različitim ljudima koji ih posjećuju. Više fokus nije na cijenama kriptovaluta nego na tehnologiji koja omogućava ono što kriptovalute jesu – decentraliziran i uključiv financijski sustav.
Statistike su te koje pokazuju sve veću upotrebu (linearan rast) kroz broj transakcija, unikatnih korisnika (walleta), projekata na mreži, ali i količini novca i njenoj vrijednosti na mreži.
Od praktičnih upotreba, ono što je dostupno svakome su DeFi aplikacije koje nude sve financijske usluge, a po boljim uvjetima jer je usluga bez posrednika. Zanimljivo je svakako vidjeti kako eksperimentiraju velika imena koja nisu u IT-ju poput tvrtke Nike koja fizičko povezuje s digitalnim i donosi potpuno nove vrijednosti svojim korisnicima.
Web 3.0 priče za poželjeti
Takvi primjeri očekuju vas i na samoj konferenciji, gdje će biti predstavnika istaknutih web 3.0 brendova sa svih strana svijeta. Primjerice, Soraya Thompson iz tvrtke Fireblocks, koja pruža digitalnu infrastrukturu za skladištenje i čuvanje kripto imovine za klijente poput banaka i mjenjačnica, kroz studije slučaja prezentirat će načine na koji brendovi već eksperimentiraju s web 3.0 tehnologijama te opipljive lekcije koje tvrtke mogu primijeniti na svoje poslovanje.
Juan Guillen iz jednog od najpoznatijih protokola za decentralizirane financije u koji je uloženo skoro 8 milijardi dolara, MakerDAO, govorit će o upravljanju i skaliranju decentraliziranih organizacija. Programu će se pridružiti i brojni regionalni stručnjaci i stručnjakinje za web 3.0 teme poput Pavle Mijić iz tvrtke Parity Technologies te Tanje Bivic Plankar iz Blockchain Alliance Europe.
Osim toga, morali smo upitati i Belmu kojim dijelovima programa konferencije se ona posebno veseli.
Svima! Iskreno 🙂 Imamo dva tracka (glavni i radionice) već popunjena s vrhunskim predavačima i predavačicama koji godinama rade u ovoj industriji, globalnim web3 tvrtkama i imaju pokazane uspjehe iza sebe. Posebno me vesele paneli na kojima ćemo spojiti osobe s različitim iskustvima da ispričaju svoje susrete i uspjehe (ili neuspjehe!) o NFT-ovima, adopciji blockchaina i kriptovaluta te vezanim izazovima, ali i nama dragoj temi – uključenosti žena u ovim tehnologijama.
A kad smo kod žena…
… otvara se nezaobilazno pitanje: zašto je važno podržavati i promovirati žene liderice u web 3.0 prostoru?
S obzirom na jako malen broj žena u ovom području (~27%) sigurna sam da velik utjecaj ima “What you see is what you can be” odnosno da će se više žena uključiti ako vide druge žene da se time bave i samim time se osjećaju da više pripadaju unutar ove zajednice. Ako gledamo druge tech konferencije, najčešće možemo vidjeti 70% muškaraca, a mi s ovom konferencijom želimo napraviti upravo suprotno – pokazati da može biti i 70% stručnih žena na pozornici.
S čime se nadaju da će sudionici Web3 Talesa otići kući?
Nadamo se da će svi otići pamteći većinu web3 priča koje će ispričati naši govornici i govornice. Neki će sigurno otići s par ideja na umu te još više novih kontakata i LinkedIn konekcija s kojima će dalje razvijati neke svoje priče. Cilj nam je svakako da svi posjetitelji nakon konferencije imaju svoj wallet, a možda čak i neke NFT-ove u njemu.
S tim smo završili uvod u priču, a za ostatak, rezervirajte 1. i 2. lipnja za Web3 Tales.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Stjepan
11. 05. 2023. u 10:06 pm
Eto netko se sjetio da postoji razlika između Web3 i Web 3.0 😉
https://productcoalition.com/web3-versus-web-3-0-the-basic-concepts-and-differences-e25f7f05ca33
Ana Marija Kostanić
12. 05. 2023. u 10:26 am
Hvala Stjepane na napomeni! Moram priznati da sam navođenju pojma pristupila prilično lektorski, fokusirajući se na “pravopis” umjesto na semantiku #punintended. Mišljenja sam da je Web 3.0 ispravan način obilježavanja nove generacije interneta, možda jer sam generalno u taboru da se nova generacija interneta promatra kao simbioza oba koncepta. Živi bili pa vidjeli!