Alice in Blockchains udruga želi uključiti što više žena u svijet blockchaina i kriptovaluta

Alice in Blockchains pomaže ženama ući u svijet blockchaina i kriptovaluta

Art menadžerica, stručnjakinja za fintech, odvjetnica, konzultantica za razvoj digitalnih proizvoda i razvojna inženjerka udružile su se kako bi ženama približile svijet blockchaina i kriptovaluta.

Žene čine tek 25% zaposlenika na inženjerskim i tehničkim pozicijama, a u blockchain industriji ta je brojka još značajnije manja. Pet žena različitih ekspretiza u digitalnoj, financijskoj i tehnološkoj industriji zato se okupilo u udrugu Alice in Blockhains – kako bi educirale i ohrabrivale žene da se uključe u tu brzorastuću branšu.

Osnivačice udruge su:

  • Petra Horvatović, art menadžerica koja spaja blockchain i umjetnost kroz platformu koja promiče suvremenu umjetnost;
  • Magda Milas, bivša bankarica koja trenutno razvija fintech područje u jednom telekomu;
  • Anamaria Žuvanić, odvjetnica s dugogodišnjim iskustvom u savjetovanju stranka u pravnim pitanjima povezanim s industrijom financijskih usluga te informacijskih tehnologija;
  • Belma Gutlić, softverska inženjerka i voditeljica istraživanja u vodećoj tvrtki za blockchain razvoj i
  • Iva Kvakić, konzultantica s dugogodišnjim iskustvom razvoja digitalnih proizvoda.

Obećavaju decentralizaciju i dostupnost, a gdje su žene?

Iva ovako objašnjava motivaciju za stvaranje udruge:

Blockchain tehnologija donijela je obećanje decentralizacije, dostupnosti i inkluzivnosti, a brojka o zastupljenosti žena u toj industriji je poražavajuća. Mi želimo svakoj ženi osigurati edukaciju i pristup informacijama o najnovijim svjetskim financijskim tehnologijama poput blockchaina i kriptovaluta.

Maja Prgomet

To planiraju činiti kroz edukacije, poticanje financijske pismenosti, umrežavanje i mentoriranje te generalno poticanje žena u razumijevanju blockchain tehnologija i stvaranje novih financijskih i poslovnih prilika za njih. Važno je da su u razvoj novih tehnologija svi uključeni:

Blockchain tehnologija će donijeti revoluciju u naše buduće financijske i upravljačke strukture i razvija se nevjerojatnom brzinom. Upravo je zbog toga ključno da od početka u razvoj budu ravnopravno uključeni svi oni za koje se taj sustav gradi, a tu podrazumijevamo žene i ostale podzastupljene skupine, jer prava inovacija uključuje svakoga.

Udrugu su predstavile na konferenciji BlockSplit i pozivaju sve koje zanima aktivnost udruge ili bi se na bilo koji način željeli uključiti, da prate web stranicu udruge.

Za kraj, ne možemo ne spomenuti vrlo originalno, kreativno i dvosmisleno ime udruge. Iva objašnjava da je autorica imena copywriterica i konzultantica za imenovanje Maja Benčić:

Inspirirano je bendom Alice in Chains, ali mnogi povezuju i s “Alice in Wonderland”, tako da svatko vidi nešto drugo, i to je sjajno! Najvažnije je da širimo dobru energiju i radimo pozitivne promjene, to je na kraju i smisao svega.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?