Alice in Blockchains udruga želi uključiti što više žena u svijet blockchaina i kriptovaluta

Alice in Blockchains pomaže ženama ući u svijet blockchaina i kriptovaluta

Art menadžerica, stručnjakinja za fintech, odvjetnica, konzultantica za razvoj digitalnih proizvoda i razvojna inženjerka udružile su se kako bi ženama približile svijet blockchaina i kriptovaluta.

Žene čine tek 25% zaposlenika na inženjerskim i tehničkim pozicijama, a u blockchain industriji ta je brojka još značajnije manja. Pet žena različitih ekspretiza u digitalnoj, financijskoj i tehnološkoj industriji zato se okupilo u udrugu Alice in Blockhains – kako bi educirale i ohrabrivale žene da se uključe u tu brzorastuću branšu.

Osnivačice udruge su:

  • Petra Horvatović, art menadžerica koja spaja blockchain i umjetnost kroz platformu koja promiče suvremenu umjetnost;
  • Magda Milas, bivša bankarica koja trenutno razvija fintech područje u jednom telekomu;
  • Anamaria Žuvanić, odvjetnica s dugogodišnjim iskustvom u savjetovanju stranka u pravnim pitanjima povezanim s industrijom financijskih usluga te informacijskih tehnologija;
  • Belma Gutlić, softverska inženjerka i voditeljica istraživanja u vodećoj tvrtki za blockchain razvoj i
  • Iva Kvakić, konzultantica s dugogodišnjim iskustvom razvoja digitalnih proizvoda.

Obećavaju decentralizaciju i dostupnost, a gdje su žene?

Iva ovako objašnjava motivaciju za stvaranje udruge:

Blockchain tehnologija donijela je obećanje decentralizacije, dostupnosti i inkluzivnosti, a brojka o zastupljenosti žena u toj industriji je poražavajuća. Mi želimo svakoj ženi osigurati edukaciju i pristup informacijama o najnovijim svjetskim financijskim tehnologijama poput blockchaina i kriptovaluta.

Maja Prgomet

To planiraju činiti kroz edukacije, poticanje financijske pismenosti, umrežavanje i mentoriranje te generalno poticanje žena u razumijevanju blockchain tehnologija i stvaranje novih financijskih i poslovnih prilika za njih. Važno je da su u razvoj novih tehnologija svi uključeni:

Blockchain tehnologija će donijeti revoluciju u naše buduće financijske i upravljačke strukture i razvija se nevjerojatnom brzinom. Upravo je zbog toga ključno da od početka u razvoj budu ravnopravno uključeni svi oni za koje se taj sustav gradi, a tu podrazumijevamo žene i ostale podzastupljene skupine, jer prava inovacija uključuje svakoga.

Udrugu su predstavile na konferenciji BlockSplit i pozivaju sve koje zanima aktivnost udruge ili bi se na bilo koji način željeli uključiti, da prate web stranicu udruge.

Za kraj, ne možemo ne spomenuti vrlo originalno, kreativno i dvosmisleno ime udruge. Iva objašnjava da je autorica imena copywriterica i konzultantica za imenovanje Maja Benčić:

Inspirirano je bendom Alice in Chains, ali mnogi povezuju i s “Alice in Wonderland”, tako da svatko vidi nešto drugo, i to je sjajno! Najvažnije je da širimo dobru energiju i radimo pozitivne promjene, to je na kraju i smisao svega.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Karijere

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.