Art menadžerica, stručnjakinja za fintech, odvjetnica, konzultantica za razvoj digitalnih proizvoda i razvojna inženjerka udružile su se kako bi ženama približile svijet blockchaina i kriptovaluta.
Žene čine tek 25% zaposlenika na inženjerskim i tehničkim pozicijama, a u blockchain industriji ta je brojka još značajnije manja. Pet žena različitih ekspretiza u digitalnoj, financijskoj i tehnološkoj industriji zato se okupilo u udrugu Alice in Blockhains – kako bi educirale i ohrabrivale žene da se uključe u tu brzorastuću branšu.
Osnivačice udruge su:
- Petra Horvatović, art menadžerica koja spaja blockchain i umjetnost kroz platformu koja promiče suvremenu umjetnost;
- Magda Milas, bivša bankarica koja trenutno razvija fintech područje u jednom telekomu;
- Anamaria Žuvanić, odvjetnica s dugogodišnjim iskustvom u savjetovanju stranka u pravnim pitanjima povezanim s industrijom financijskih usluga te informacijskih tehnologija;
- Belma Gutlić, softverska inženjerka i voditeljica istraživanja u vodećoj tvrtki za blockchain razvoj i
- Iva Kvakić, konzultantica s dugogodišnjim iskustvom razvoja digitalnih proizvoda.
Obećavaju decentralizaciju i dostupnost, a gdje su žene?
Iva ovako objašnjava motivaciju za stvaranje udruge:
Blockchain tehnologija donijela je obećanje decentralizacije, dostupnosti i inkluzivnosti, a brojka o zastupljenosti žena u toj industriji je poražavajuća. Mi želimo svakoj ženi osigurati edukaciju i pristup informacijama o najnovijim svjetskim financijskim tehnologijama poput blockchaina i kriptovaluta.

To planiraju činiti kroz edukacije, poticanje financijske pismenosti, umrežavanje i mentoriranje te generalno poticanje žena u razumijevanju blockchain tehnologija i stvaranje novih financijskih i poslovnih prilika za njih. Važno je da su u razvoj novih tehnologija svi uključeni:
Blockchain tehnologija će donijeti revoluciju u naše buduće financijske i upravljačke strukture i razvija se nevjerojatnom brzinom. Upravo je zbog toga ključno da od početka u razvoj budu ravnopravno uključeni svi oni za koje se taj sustav gradi, a tu podrazumijevamo žene i ostale podzastupljene skupine, jer prava inovacija uključuje svakoga.
Udrugu su predstavile na konferenciji BlockSplit i pozivaju sve koje zanima aktivnost udruge ili bi se na bilo koji način željeli uključiti, da prate web stranicu udruge.
Za kraj, ne možemo ne spomenuti vrlo originalno, kreativno i dvosmisleno ime udruge. Iva objašnjava da je autorica imena copywriterica i konzultantica za imenovanje Maja Benčić:
Inspirirano je bendom Alice in Chains, ali mnogi povezuju i s “Alice in Wonderland”, tako da svatko vidi nešto drugo, i to je sjajno! Najvažnije je da širimo dobru energiju i radimo pozitivne promjene, to je na kraju i smisao svega.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Darko Pavic
07. 06. 2022. u 1:36 pm
Odlicna ideja koju svakako treba podrzati.
Svaka cast na inicijativi i implementaciji.
Ape school je svakako podrzava.