
Ni Facebook ni VR nisu metaverse – čija je prava ideja da bude temeljen na web3 i blockchainu!
Ako ne znate što je zapravo metaverse i što je web3, a kripto vas zanima onoliko koliko se diže vrijednost bitcoina, ne brinite - u istoj ste situaciji kao naš Ivan. Srećom, s Brunom Škvorcem i Lukom Sučićem ćemo otkriti pravi metaverse!
Kao što Facebook zapravo nije “Internet”, tako ni Meta nije metaverse. Pravi metaverse je nešto sasvim drugo i trebao bi biti decentraliziran, što može biti temeljeno na blockchain tehnologijama i novom pristupu razvoju digitalnih projekata pod imenom web3.
U razgovoru s članovima upravnog odbora Udruge blockchain i kripto korisnika Hrvatske; hrvatskim blockchain autorom i osnivačem NFT platforme RMRK, Brunom Škvorcem i osnivačem Meta Change Capitala Lukom Sučićem pričam o tome zašto je Facebook potez zapravo dobar za industriju. Ali ne, nije jedini metaverse – dapače!
U ovoj epizodi pričamo o:
- Facebook pokušava ukrasti “brend” metaversea.
- Zašto je zapravo dobro što Facebook razvija metaverse?
- Što je uopće metaverse i kakve to veze ima s blockchainom?
- Decentralizacija je ključna za metaverse!
- Što je zapravo web3 i kako se razlikuje od web2?
- Kako će web 3 utjecati na startupe?
- Koji su to fejk blockchain projekti u Hrvatskoj?
- Kako se uključiti u web3, čak i ako nas kripto ne zanima?
Napomena: Greškom u produkciji je iz epizode skraćena izjava Brune Škvorca i izuzet primjer Block Academy, koji smo vratili u audio snimku u cijelosti: “…po tim metrikama Revuto faila po svim scoreovima, kao i Blockademija na primjer“. Na žalost, YouTube ne dopušta upload nove verzije snimke. Ispričavamo se na grešci.
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
vuk
09. 11. 2021. u 1:52 pm
Da rezimiramo – po Luki je web3 token, token, token i token. A budući da su prethodni webovi uglavnom free, free, free i free onda tu ne možemo govoriti da će doći do neke masovne tranzicije iz weba 2 u web3 jer postoji nepremostiva prepreka. Web3 je za sada uglavnom konceptualna igračka za one koji to kuže (ili misle da kuže), a tu se vrte i neki novci jer kao što znamo iz realnog svijeta igračke su veliki bizinis, a oni koji imaju novca ulažu u sve i svašta u strahu da ne prepuste neku veliku novu stvar. I mala opaska – inflacija je mila majka prema padu vrijednosti koja se može dogoditi u kripto svijetu. 😉
Monika Damjanović
02. 02. 2022. u 9:10 am
Odličan podcast, samo tako nastavite!