Što smo na konferenciji Web Summit mogli čuti o održivom razvoju
Web Summit

Što smo na tehnološkoj konferenciji Web Summit mogli čuti o – održivom razvoju

Ovogodišnji Web Summit dokazao je da je tema zaštite okoliša ušla u mainstream, a posebice se to ogledalo u predavanju Ala Gorea.

Al Gore kao najzvučnije ime na događaju pokazuje da je održivi razvoj ključna tema ovogodišnjeg festivala inovacija Web Summita. Web Summit

Sve je u današnjem svijetu poprilično povezano. Tehnologije i inovacije ne idu bez svijesti o povijesti/prošlosti. Ne možemo govoriti o povećanju udjela žena u poduzetništvu i tehnologijama, ako ne razmislimo koje su to psihološke i sociološke barijere s kojima se one suočavaju.

No, ovogodišnji Web Summit po nečemu se značajno razlikovao od prošlogodišnjeg izdanja. Uvedena je nova tema koja je dobila svoju pozornicu unutar prostora događanja – to je PlanetTech Stage. Riječ je o pozornici na kojoj se raspravljaju teme vezane uz održivi razvoj, odnosno zaštitu okoliša.

Dugo je ova tema bila ograničena na NGO aktivizam te na ponešto političko-institucionalnih govora. 

Inspirativni govori

Iako se na ovakvim događajima uvijek nastoji pružiti sudionicima što više ugođaja, zabave i inspiracije, postaje jasno da to ne može i ne smije proći bez određene doze osvještavanja.

Pred samo zatvaranje programa konferencije, na glavnu je pozornicu u Altice Areni izašao nitko drugi nego – Al Gore. Nakon poprilično mračnog izlaganja o klimatskim promjenama, katastrofičnim prizorima dijelova svijeta opustošenih uraganima, poplavama i šumskim požarima, bivši potpredsjednik SAD-a i dobitnik Nobelove nagrade na mir izrazio je svoj izuzetni optimizam.

Naglasio je da tehnologije proizvodnje energije iz obnovljivih izvora postaju značajno jeftinije i pouzdanije te izrazio svoje oduševljenje činjenicom da zemlje u razvoju koje se još uvijek bore s nedostatkom električne energije počinju povećavati svoju električnu mrežu u vrlo velikoj mjeri putem obnovljivih izvora.

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres, ujedno i bivši portugalski premijer, također je izrazio optimizam, prvenstveno zbog uloge inovacije ne samo u razvoju tehnologija, nego i u promjeni svijesti, povećanju pismenosti, itd. Jasno je izrazio da su znanost i inovacija naši – prijatelji.

Kako industrija papira reagira na smanjenje korištenja ovog materijala?

Zbog rastuće digitalizacije smanjuje se potrošnja papira, posebno u europskim zemljama. Kroz razgovore o održivom razvoju često se ističe i da štednja papira ujedno štedi i drveće – šume. Koji je odgovor industrije papira na to?

Vjerujem da je svatko tko je u Hrvatskoj ikada došao u neki ured ili kopiraonicu vidio marku papira koja se zove Navigator. Riječ je o često najskupljem te po mnogim analizama najkvalitetnijem papiru na svijetu. Također je riječ i o portugalskom proizvodu-brendu, a tvrtka The Navigator Company bila je partner Web Summita za smanjenje emisije stakleničkih plinova.

Štand kompanije Navigator dizajniran je da izgleda poput šume. Predstavnik je posebno naglasio da kompanija održivo i odgovorno upravlja šumama te da njihove šume “ne gore”, nadovezujući se na šumske požare koji se nerijetko događaju u Portugalu.

Njihov štand isticao se svojom jedinstvenom ljepotom. Kroz zanimljivi razgovor s predstavnicima, moglo se shvatiti mnogo toga. Tako je zanimljiva i činjenica da je riječ o globalnoj kompaniji koja je, osim u proizvodnji papira, i lider u proizvodnji energije iz biomase. Isti papir može se reciklirati samo ograničen broj puta, ali tehnologija koju je ova kompanija razvila omogućava veći broj recikliranja od prosjeka.

Oceani su postali “plastična juha” – što na to kažu Lego i Unilever?

Na pozornici PlanetTech najčešća je tema bilo pretjerano korištenje plastike i njezino olako odbacivanje u okoliš. Stoga su najintrigantnije teme bile vezane uz ponuđena rješenja za čišćenje svjetskih mora, koja su, prema riječima jednog od speakera postala “plastična juha”. Ipak, opet ću se osvrnuti na promjene koje se događaju na tržištu, u realnom sektoru, a koje se tiču održivijeg promišljanja ekonomije.

Spomenut ću Lego. Od čega su napravljeni Lego proizvodi? Od plastike. Ova je tvrtka pokrenula vlastitu zakladu i laboratorij za istraživanje eko plastike, mogućnosti recikliranja, itd. Osim toga, veći broj startupa počeo je koristiti rastuću spojenost na internet u zemljama u razvoju. Budući da se većina plastike može reciklirati, ribarima u zemljama u razvoju omogućeno je da putem aplikacija i online platformi prodaju plastični otpad koji pokupe iz more i s plaža.

Zaključak panel rasprave na kojoj su, između ostalih, sudjelovali šef odjela održivog razvoja Lega te CSO (Chief Sustainability Officer) Unilevera jest u povećanju “poštovanja prema materijalima”.

Iz Portugala sam se vratila pod dojmom – i vjerom da društvene mreže, blogovi, aplikacije i slični online alati nude velike mogućnosti za stvaranje održivije budućnosti, kroz sadržaj, komunikaciju i edukaciju.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Intervju

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.