Monika Mikac i Tina Kolovrat: 2 Hrvatice na pozornici Web Summita
Web Summit

Monika Mikac i Tina Kolovrat: 2 govornice iz Hrvatske na pozornici Web Summita

Dio ovogodišnjeg Web Summita, koji se prošlog tjedna održavao u Lisabonu, bio je posvećen ženama u poslovanju i tehnologiji. Na pozornici su našle mjesto i hrvatske predstavnice, Monika Mikac i Tina Kolovrat, koje su govorile o tržištu električnih automobila.

Web Summit

Ove godine vratila sam se u Lisabon na Web Summit. Prošle sam pisala o promjenama u različitim aspektima svakodnevnog života na koje će utjecati inovacija, i to ne samo ona tehnološka. Ove godine određene su teme dobile na značaju, a jedna od njih svakako je uključivanje žena u svijet poduzetništva i tehnologije.

Web Summit je masivan događaj koji traje tri dana. Riječ je o sajmu na kojem izlažu tisuće tvrtki, među njima startupi u seed fazi, beta fazi, razvijenoj fazi, unicorni te velike korporacije. Također, na Web Summitu izlažu i predstavnici gradova i država željni stranih investicija.

No osim sajma, tu je i dvadesetak konferencijskih pozornica, među kojima je najspektakularnija centralna, tj. lisabonska Altice Arena, čiji kapacitet za ovaj događaj iznosi 15 tisuća mjesta. Moram priznati, uopće nije lako odlučiti koju konferenciju poslušati, kada ih se puno odvija u isto vrijeme, a treba obići i izlagače. Ipak, ključne teme mogu se pronaći, otkriti i osjetiti na više konferencija i kroz više izlagača.

Hrvatice na pozornici AutoTech o stvaranju tržišta za električna vozila

Na Autotech pozornici raspravljalo se automobilskoj industriji, robotici, dronovima te o IoT i wearablesima, a u raspravi su sudjelovale Monika Mikac iz Rimac Automobila i Tina Kolovrat iz Nikola Tesla EV Rally Croatia.

Zašto ću započeti upravo s ovom pozornicom? Razlog tome vrlo je jednostavan.

Čak i tehnološki i ekonomski najrazvijenija društva još uvijek se bore s tradicionalno ustaljenim rodnim ulogama/stereotipima. Dok je žensko poduzetništvo već postalo relativno uobičajena stvar, kao i menadžerice, znanstvenice, uobičajena percepcija ipak je poprilično tradicionalna, jer se često smatra da su žene “prirodno” talentirane za jedna područja, a muškarci za druga.

Pojam “žene u poduzetništvu” tako se često povezuje s djelatnostima kao što su modni dizajn, škole stranih jezika, agencije za odnose s javnošću, saloni ljepote i slične “tradicionalno” ženske djelatnosti. Istovremeno, žene na menadžerskim pozicijama prije se zamišljaju u turističkoj industriji, kozmetičkim tvrtkama, ali vrlo rijetko u – automobilskoj industriji.

Drugog dana Web Summita, oko tri sata poslijepodne na pozornicu AutoTech uspele su se Monika Mikac i Tina Kolovrat, kao jedine osobe iz Hrvatske koje su se upisale među govornike na Web Summitu – odnosno, među govornice. Prema tvrdnji Paddyja Cosgravea, osnivača Web Summita, ove su godine 35% speakera bile žene – što je značajno veći postotak nego na bilo kojoj konferenciji ovog tipa u svijetu.

35% govornika Web Summita bile su žene – što je značajno veći postotak nego na bilo kojoj konferenciji ovog tipa u svijetu.

Ukratko, u samom programu Web Summita, Hrvatsku su predstavljale – dvije žene – i to iz svijeta automobilske industrije i robotike. O čemu su pričale? Imale su vrlo zanimljivu temu koju je koordinirala Britta Muzyk-Tikovsky, osnivačica inovacijske agencije Capscovil, specijalizirane za održivu inovaciju.

Tema je bila “stvaranje” tržišta za električna vozila. Raspravljalo se o tome kako i kada bi se mogla dogoditi takva promjena da nabava i korištenje električnih vozila postanu svojevrsni mainstream.

Valja napomenuti da su dvije govornice predstavljale i koncept interdisciplinarnog cjeloživotnog učenja. Naime, na službenoj Web Summit aplikaciji, Tina Kolovrat  predstavljena je kao iskusna brend menadžerica koja je svoje iskustvo stekla upravo u tvrtkama iz modne industrije, da bi se već 2008. godine pridružila prvom hrvatskom projektu razvoja električnih vozila LOOX. Zatim je postala suosnivačica utrke Nikola Tesla EV Rally Croatia, koju je uspješno integrirala u turističku ponudu Hrvatske, što je postalo uzbudljiva vijest u svjetskim medijima.

S druge strane, Monika Mikac šefica je operacija u Rimac Automobilima i zaslužna je za brojne strateške poslove tvrtke. To joj je donijelo i počast uvrštenja na listu rastućih zvijezda automobilske industrije u Europi.

Što je ženama najviše potrebno u sferi poduzetništva i tehnologije?

Službeni partner Web Summita u domeni Women in Tech ove je godine bila tvrtka Booking.com. Za tu je prigodu osmišljena prostrana Booking.com lounge zona namijenjena raspravi o integraciji žena u svijet poduzetništva i tehnologija.

Rezultat istraživanja; opis: svatko tko je svratio u ovoj lounge (uglavnom žene, ali bilo je i muškaraca), imao je šansu nalijepiti naljepnicu u polje koje smatra najbitnijim za žene u businessu i tehnologiji. Osobno sam izabrala upravo polje koje je izabralo najviše sudionika

Zaključak priče jest sljedeći: nije toliko bitna politička odluka o kvotama, koliko je bitna edukacija i osvještavanje o tome da svaki pojedinac, neovisno o spolu, ima slobodu izabrati svoju struku. Žene koje se bave poduzetništvom ili menadžmentom, posebno u tehnologijama, prvenstveno žele i trebaju biti tretirane na jednak način u svojem poslu i na svojem radnom mjestu. To znači da trebaju biti evaluirane prema svojim stručnim znanjima i kompetencijama, a ne, primjerice, po izgledu, odjeći, ili emocionalnoj pristupačnosti.

To je samo djelić atmosfere s Web Summita, posvećene ženama u tehnologiji, a uskoro ćemo se baviti i drugim aspektima ove konferencije. U međuvremenu, ako vas zanima više o temi žena i tehnologija te poslovanja, a posebice ako vas zanima brzorastuća industrija igara, pogledajte što smo pripremili za iduće izdanje konferencije Ladies of New Business – Gaming Edition, koje će se održati 5. prosinca u HUB385 Zagrebu – i prijavite se za sudjelovanje!

Web Summit održava se od 2009 godine, kada je započeo kao mali skup za 400 posjetitelja-sudionika u Dublinu. Od 2016. godine održava se u Lisabonu, a prerastao je u veliki spektakl inovacija u raznovrsnim područjima, počevši od same tehnologije, pa do edukacije, društvenog poduzetništva, održivog razvoja, osobnih financija, itd.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Karijere

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?