Kada ste agencija koja posluje gotovo dva desetljeća, sigurno radite neke stvari dobro, a s nekim projektima jednostavno i odrastate, kao što je to slučaj kod web.burze, jedne od najdugovječnijih domaćih agencija za web development.
Ah, ta jubilarna 2000. godina u kojoj je Nokia 3310 bila najbolji mobitel, izašao je prvi Harry Potter film, a svi su željeli isprobati novi Diablo 2. Ipak, 2000 je, osim MTV Cribs i Oops, I did it again, označila i početak jedne uspješne domaće priče koja traje i danas, one iza koje stoji agencija web.burza.
Osnovana prije nešto manje od 20 godina, tzv. burza je narasla u jednu od najpoznatijih domaćih tvrtki za web sajtove, a njihova poduža lista klijenata uključuje Podravku, Emmezetu, RTL i 24sata. O tome kako se tržište mijenjalo u ovih dvadesetak godina i načinima na koje se burza snašla u ovoj industriji razgovarao sam s Vanjom Bertalanom CEO-om web.burze.
Iako je teško izdvojiti projekte kada ih imate gomilu, Vanja se ipak potrudio navesti nekoliko onih koji su ponajviše obilježili ovih 18 godina. Prvi je svakako Mi3dot, za koji Vanja kaže da je bio community za dizajnere i developere kada izraz community još nije ni bio fora, a ako ste se u to vrijeme bavili webom sigurno ste ga posjećivali. Posebnost ovog projekta je, kaže Vanja, u tome što su ga u burzi sami razvijali, financirali i moderirali – i zato su na njega vrlo ponosni.

Svjetlo dana 2004. ugledala je i stranica RTL televizije s kojom web.burza surađuje i danas, a jedan od kompleksnijih projekata u ranim danima poslovanja svakako je bila stranica 24sata, komentira Vanja:
Portal kojeg smo za njih složili bio je prvi ozbiljni news portal (u regiji, ako ne i šire) napravljen isključivo CSS-om za slaganje layouta i pozicioniranje elemenata. Do tada su se webovi radili u tablicama (oni stariji će se sjetiti). Preglednici su bili katastrofa i napraviti ovako nešto je bilo na granici nemogućeg. Ubili smo se od posla, ali smo uspjeli.
Web.burzu većina ljudi najviše poznaje po radu na popularnoj Coolinariki koju su razvili s Podravkom 2006. godine. Vanja kaže kako je tim kroz više od 10 godina odrastao uz ovu stranicu, jednako tako je i stranica rasla i “odrastala” uz njih.
Web.burza je niz godina surađivala i s dosta inozemnih klijenata, od kojih Vanja izdvaja američku tvrtku Gencove:
To je dosta zanimljiv projekt koji smo radili za firmu koja se bavi istraživanjem gena i za koji smo izradili dvije aplikacije. Ancestry map koji korisnicima unosom DNK koda prikazuje podrijetlo i gdje su u prošlosti živjeli njihovi preci, i Relative Radar, koji unosom DNK koda pokazuje genetsku povezanost s ljudima iz cijeloga svijeta. Npr. omogućili smo da saznaju ako imaju neke rođake za koje nisu znali, postotak povezanosti između njih i čak im olakšali da dođu u kontakt s njima.
MIXX nagrade četiri godine za redom!
Sve ove suradnje i projekti smjestili su web.burzu u vrh domaćeg web dizajna, a u prilog tomu idu i četiri MIXX nagrade za najbolju internetsku stranicu. Web.burza ih je osvajala četiri godine za redom, što ih čini jedinom agencijom kojoj je to pošlo za rukom. Ipak, Vanja ostaje skroman i napominje kako su nagrade uvijek dobrodošlo priznanje kojem se svakako raduju, ali da nemaju prevelik utjecaj na posao. Više je tu riječ o potvrdi struke kako u web.burzi rade dobar posao, što naravno ne može škoditi prilikom pronalaska novih klijenata, a to nam je u susret Danima komunikacija potvrdio i Damir Ciglar u kontekstu sestrinske nagrade IdejaX.
Što se tiče utjecaja i promjena u industriji, jasno je kako tržište nije ni slično onome kako je izgledalo prije 15 godina, ali svejedno me zanimalo kako Vanja vidi razlike u trendovima koji su vladali prije, i onih koji oblikuju način na koji danas gledamo na web dizajn:
Pred 15 godina je glavna stvar bila napraviti nešto kul. Svi smo bili skoncentrirani na istraživanje novih mogućnosti i tjeranja browsera da naprave stvari za koje tada nisu bili zamišljeni. Više se možda radilo o artu nego o dizajnu. Danas je stvar puno više okrenuta komunikaciji, stvaranju dodatne vrijednosti za korisnike – i to je super stvar. Danas su korisnici sve napredniji i naglasak je više nego ikad na korisničkom iskustvu i poznavanju tržišta te navika suvremenih potrošača. Ono što je već nekoliko godina opipljivo kao trend – ali i potreba – jest sinteza onlinea i offlinea. Kako se dosta bavimo internetskim trgovinama, OmniChannel je postao neizostavni dio budućnosti svake prodaje.
Vanja dodaje, kako bi se razumjele potrebe, da svaka tvrtka koja se kreće baviti nekim projektom treba ući duboko u klijentove poslovne ciljeve, analitiku, strategiju i kreativu. Danas stranice nisu same po sebi svrha, nego alat kojim se dolazi do poslovnih ciljeva, naglašava Vanja.
Radionice s klijentom pomažu svima
U web.burzi se zato oslanjaju na petodnevne UX radionice. Tijekom njih ekipa iz web.burze s klijentom nastoji definirati što je moguće više detalja buduće stranice. Vanja kaže kako ovaj proces traje otprilike tjedan dana, a uključuje definiranje poslovnih ciljeva, ciljanih skupina, sadržaja, kreative i tehničkog rješenja. Kroz ove radionice stvara se prototip koji se testira na korisnicima kako bi se dobila povratna informacija o funkcionlanosti i koji je kasniji vodič za komunikaciju kroz dizajn, razvoj, strukturu stranice i sadržaj.
Individualni pristup svakako zahtijeva nešto više rada, ali to je najbolji način za razvoj kvalitetnih web stranica na današnjem tržištu. Kada je riječ o trendovima za koje Vanja misli da bi mogli oblikovati dizajn web stranica u bližoj budućnosti, radi se prvenstveno o podizanju sveukupne percepcije takozvanog omnichannela:
Danas sve počinje na webu. Kad se razbolimo, prvo tražimo mišljenje na Googleu, a tek onda od liječnika. Iako neke artikle nije moguće kupiti bez da ih opipamo ili stavimo na sebe, svoje putovanje uvijek započinjemo na webu. Udio online kanala u ukupnoj prodaji eksponencijalno raste, čak i kod nas u Hrvatskoj. Osim toga, online sve više utječe na donošenje odluka za kupnju. Omnichannel polako prelazi iz buzzworda u realnost. Nema dvojbe da će se ti trendovi nastaviti.
Vanja dodaje i kako jedan od glavnih izazova u tehnološkim tvrtkama i dalje ostaje pronalazak adekvatnog i kvalitetnog kadra te kako je fluktuacija zaposlenika jedan od najvećih izazova u tehnološkoj industriji danas.
Na žalost, kako je obrazovni sustav kod nas nešto staromodniji nego što bismo to htjeli, najbolja preporuka svima koji se eventualno žele baviti ovom vrstom posla bi bila jednostavno učiti u vlastitom aranžmanu što je više moguće, jer radnih mjesta svakako ima – samo ih treba ugrabiti! Ekipi iz web.burze želimo mnogo sreće u daljnjem radu, a njihovim klijentima lijepe i kvalitetne web stranice.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.