Vitor Spencer, AGRIVI: "Kao developeri možemo stvoriti bilo što. Ja želim stvarati pozitivne promjene!"

Vitor Spencer, AGRIVI: “Kao developeri možemo stvoriti bilo što. Ja želim stvarati pozitivne promjene!”

Ako bacite oko na LinkedIn profil Vitora Spencera, na prvi pogled možete saznati dvije stvari o njemu - da je developer te “positive vibes advocate”. Kako je došao do te kombinacije, zašto se na životnom putu nakon Mozambika, Portugala i Nizozemske odlučio skrasiti baš u hrvatskom startupu i zašto smatra da developeri trebaju težiti tome da mijenjaju svijet, otkrio nam je u otvorenom intervjuu.

Priča o tome kako je završio u developerskim vodama seže još u doba kad je bio dječak i iz Mozambika se preselio u Portugal, gdje se se prvi put zaljubio – u tehnologiju. Točnije, u ZX Spectrum 48k, konzolu koja je imala veći utjecaj na njegove životne odluke no što je mogao zamisliti:

Tehnologija me zanimala otkad sam bio mali, kad još nije bilo interneta i nitko nije imao kućno računalo. Dapače, još uvijek se sjećam adventa televizije u boji, što je u to vrijeme bio ogroman novitet.

Nešto kasnije, jedan od mojih prijatelja imao je toliko sreće da je dobio elektronički uređaj na kojem se moglo igrati igre. Bio je to ZX Spectrum 48k, malo računalo koje se moglo spojiti na televizor i preko kaseta učitavati igre.

Tada sam otkrio da mogu sam pisati jednostavne komande kojima bih po televizoru crtao kružnice gdje god želim – bilo je to zapanjujuće! Uvidjevši koliko me to zanima, moji roditelji su se trudili da mi priušte vlastiti ZX Spectrum na kojem sam provodio vikende i ljeta, a kada je moja škola otvorila računalni laboratorij, sve sam vrijeme provodio tamo.

The Register

Od aplikacije za glačanje odjeće do vlastite softverske tvrtke

Trud se isplatio i od prvog neglamuroznog posla unosa podataka napredovao je do prodaje softverskih rješenja za građevinske tvrtke, zahvaljujući kojoj je proputovao zemlju. Istovremeno je sa strane samostalno radio na aplikaciji za tvrtku za glačanje odjeće, a upravo ga je to “neformalno” iskustvo odvelo do prve developerske pozicije, ali i iz Portugala u Amsterdam, gdje je proveo sljedećih 14 godina, koje naziva “jednim od najbogatijih iskustava koja sam imao sreću proživjeti”.

Nakon nekoliko poslova za poznate firme u Amsterdamu je izgradio i vlastitu tvrtku za razvoj softverskih rješenja, ali i vodio bogat društveni život u društvu drugih expata:

Kao introvertu, na početku mi je bilo teško upoznati nove ljude. Zato sam se odlučio na pomalo nekarakterističan potez i počeo sam organizirati druženja za expate, kako bih se uhvatio u koštac sa – za developere pomalo stereotipom – povučenosti i upoznao druge strance u Amsterdamu.

Među njima se našla i njegova žena – Hrvatica – čime rješavamo misterij kako se našao u Hrvatskoj!

“Tražio sam posao koji će imati pozitivan učinak”

Kada se posjet Hrvatskoj pretvorio u selidbu, bilo je očito vrijeme da potraži i prilike za rad ovdje, nakon rada na daljinu na nizu projekata za startupe. Kao samoprozvani “zagovarač pozitivne vibre”, Vitor je od posla ipak tražio nešto više plaće i zavidnog popisa uvjeta.

Njegov sljedeći posao, odlučio je, mora imati pozitivan učinak na živote drugih:

Kao developeri, imamo alate da stvorimo bilo što, bilo kad, u bilo kojem području ili bilo kojoj industriji. Možemo stvoriti nove alate kojima će oglašivači lakše doći do publike ili trgovine koje prodaju više proizvoda, alate koji pomažu obiteljima da održe veze kada su daleko jedni od drugih ili rješenja koja pomažu pacijentima da prate svoj oporavak. Ono što me motivira je posao koji ima neko dublje značenje i čini pozitivnu promjenu u životima ljudi.

AGRIVI mu je zato odmah zapeo za oko – hrvatski startup, a prepoznat kao lider na svjetskom tržištu, s potencijalom da mijenja svijet kroz jedan od glavnih stupova, poljoprivredu. S obzirom na to da mu je otac po struci agronom, Vitoru je bila zanimljiva ideja da iskuša svoje vještine u firmi koja je presjek njegove industrije i industrije njegova oca.

I nije se razočarao – u Vitorovim očima, AGRIVI je sve ono za što se predstavlja:

Sve firme moraju ostvariti profit, to je priroda poslovanja, no AGRIVI zbilja pokušava pozitivno utjecati na svijet i to se osjeća u svim aspektima. Pogotovo u tehnološkom i product timu koji imaju golemo znanje o agronomiji.

Zato zajedno s development i QA timom možemo kreirati rješenja koja uistinu pomažu poljoprivrednicima i poljoprivredno-prehrambenim tvrtkama u misiji da budu ekonomski i ekološki održive.

Digitalizacija poljoprivrede danas je ključna strateška odrednica država diljem svijeta te donosi brojne prednosti i proizvođačima hrane i kupcima.

Raditi za early-stage startupe i lidera na tržištu je potpuno druga priča – i drukčiji posao

No, vratimo se na trenutak osnovama. Pitali smo Vitora koja je zapravo njegova uloga u AGRIVI-ju i od čega se sve sastoji njegov radni dan kad ne spašava svijet:

Osim onboardanja novih kolega, u svakom sprintu radim na frontendu i djelomično backendu u razvoju novih funkcionalnosti koje odobrava naš produktni tim. Također, pomažem kolegama u rješavanju bugova, upravljam puštanjem novih nadogradnji i osiguravam da sve teče u skladu s našim procesima (koristimo agile metodu vođenja projekata).

Iako ovo djeluje kao prilično standardni radni tjedan jednog developera u startupu, zapravo se poslovi uvelike razlikuju ovisno o tome u kojoj je startup fazi:

Radio sam s agencijama i kao konzultant u startupima usmjerenima na razvoj proizvoda u najranijim fazama. U AGRIVI-ju radimo na vodećem proizvodu na tržištu, što znači da baza korisnika kontinuirano raste, kao i broj integracija s različitim hardverskim i softverskim rješenjima. U ovakvom tipu startupa potrebno je posebnu pažnju posvetiti kontinuitetu usluge te kvaliteti u svakoj iteraciji.

Developerima je u prirodi stalno nešto učiti, zato je bitno da za to na poslu imaju prilike

Osim toga što ih uče kako koristiti digitalne alate poput platforme AGRIVI, klijentima pružaju i dodatno savjetovanje i edukaciju kako se uspješno digitalizira poljoprivredna proizvodnja.

Da mora izdvojiti tri stvari koje su mu najdraže na ovom poslu, to bi bile vrlo moderan tech stack, mnogo prilike za učenje te za rad s drugim timovima i suradnicima potpuno različitih područja stručnosti i interesa – što zapravo sve ide ruku pod ruku.

Često se nalazimo i konzultiramo sa Sales i Customer Success timovima, a na dnevnoj bazi radimo s produktnim timom kako bismo ostvarili  potpunu radnju sa svima.

Mislim da je to iznimno bitno, jer nam omogućava da razumijemo poslovne ciljeve cijele tvrtke te uključimo misiju tvrtke u sve što radimo.

Osim toga, jednostavno je zabavno, jer developeri po prirodi vole učiti nove stvari pa tako i ja uživam u razumijevanju agronomije i istraživanju novih načina da poboljšamo naš ekosustav.

Veseli ga i što zahvaljujući prirodi posla u AGRIVIju i dalje ima priliku upoznavati ljude iz cijelog svijeta i što taj aspekt njegova života nije ostao u “zlatnom dobu” u Amsterdamu:

Upoznao sam i sprijateljio sam se s ljudima iz cijelog svijeta i putovao na više kontinenata. Užitak je učiti iz različitih kultura, a to mogu i danas, kada radim s kolegama iz nekoliko zemalja i surađujem s klijentima iz cijelog svijeta.

Kad smo ga za kraj pitali što bi poručio potencijalnim novim kolegama, odgovor je pak bio vrlo tipičan za developera (ipak je to Vitorova glavna uloga na poslu!):

Preporučio bih AGRIVI onima koje zanima rad u raznolikom timu, u prijateljskoj i opuštenoj atmosferi s pristupom modernim tech stackovima, pristup materijalima za učenje i podršku pri polaganju certifikata. Koristimo .NET i DevOps za backend i Scrum procese, MySQL i Mongo za baze podataka te Angular za frontend.

Priliku da saznate više o Vitorovom poslu i izazovima s kojima se lovi u koštac, ali i da ga upoznate uživo imat ćete na Debugu ove godine. Držat će predavanje Forging Revolutions: The Agriculture example, pa ga poslušajte i ulovite dobre vibre.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.