
Beogradski Virtual Shopping Center nateraće vas da se u kupovini osećate kao u igri
Ukoliko ste i vi među onim delom populacije koji odavno kupuje preko Interneta, šanse su velike da ste makar jednom pomislili kako bi čitavo iskustvo moglo da bude interaktivnije i društvenije. Interkompanijski startup Virtual Shopping Center smatra da ima odgovor na ovaj problem.
Kupovina na Internetu raste iz godine u godinu – gotovo na svim tržištima. Sajtovi poput Amazona, eBaya, i drugih e-commerce servisa uspeli su da ugase nekoliko shopping mallova u Americi, dok prognoze za narednu deceniju predviđaju drastičan pad poseta tržnih centara. Navike su se promenile i korisnici više ne provode sate u kupovini, već posežu za svojim tabletom iz udobne fotelje ili kauča. Upravo ovde, kompanija GateBizz Communications vidi svoju poslovnu priliku.
Pod imenom Virtual Shopping Center, ovaj beogradski interkompanijski startup nastoji da gejmifikuje proces kupovine pružajući korisnicima jedinstveno 3D iskustvo u svom virtualnom tržnom centru. Iza projekta stoji Jelena Bjelovuk, dugogodišnja preduzetnica čija je ideja bila da se kreira unikatni 3D tržni centar koji bi živeo na webu, a koji bi mogli da posećuju korisnici širom sveta. Zajedno sa timom od čak 20 iskusnih modelara, grafičara i ljudi iz sveta marketinga i prodaje, rad na startupu otpočeo je prethodne godine.
Emirati i SAD ciljno tržište
Upitavši kome je virtualni tržni centar zapravo namenjen, u razgovoru za Netokraciju, content menadžer VSC-a Ivan Jovanović, izjavio je da je 3D shopping mall prvenstveno namenjen tržištima poput Ujedinjenih Emirata i Sjedinjenih Američkih Država, gde korisnici već imaju dugogodišnje iskustvo kupovine na Internetu, a sada traže i nešto novo što uključuje virtuelnu realnost. Budući da je čitav proces kupovine preko Amazona ili nekog drugog sajta poprilično asocijalan, korisnicima Virtual Shopping Centra pruža se i društvena komponenta koja se ogleda u zajedničkom iskustvu kupovine, ali i korisničkim avatarima koji se kreiraju po željama korisnika:
https://www.youtube.com/watch?v=IbbFu9TYXOw&feature=youtu.be&t=32s
Prilikom pristupanja centru, korisnici mogu da odaberu omiljene brendove kao i omiljene kategorije, koje će im kasnije biti prikazivane u lokalima. U ovom trenutku imamo oko 75 spremnih lokala, a budući da nismo ograničeni njihovim brojem niti veličinom, nije isključeno da će naši korisnici moći direktno iz Virtual Shopping Centra da kupuju automobile, jahte i druge vredne predmete koje nije moguće kupiti u fizičkim shopping centrima.
Na pitanje kako zapravo izgleda virtuelni tržni centar, marketing menadžer Aleksandra Petričević istakla je da je shopping mall rađen po uzoru na stil Emirata, ali da se sam vizuelni aspekt centra lako menja, otvarajući tako razne mogućnosti za brendiranje i izdavanje licence. Iako je komercijalna strana proizvoda usmerena ka velikim brendovima koji na ovaj način mogu da izlože svoje proizvode u realnom, 3D obliku, Aleksandra ne isključuje mogućnost specijalnog brendiranja centra (white-labeling), kako bi i veliki lanci dobili svoje virtuelno prisustvo na webu.
Zahvaljujući velikom reklamnom potencijalu, tim i dalje razmatra opciju mesečne pretplate za korišćenje proizvoda od strane posetilaca. Sa druge strane, brendovi tj. oglašivači, imaće mogućnost da realno prikažu svoje proizvode, kao i da se targetirano oglašavaju ka onoj publici koja predstavlja njihovu ciljnu grupu.
VR je budućnost, pitajte Oculus
Virtual Shopping Center dostupan je u ovom trenutku kao web aplikacija te aplikacija za pametne televizore pojedinih proizvođača. Iz kompanije najavljuju i lansiranje mobilne aplikacije za iOS i Android pametne telefone i tablete putem koje će korisnici moći da istražuju različite radnje i brendove, no tim nema nameru da stane tu.

Pogledamo li najnovije trendove u svetu, brzo dolazimo do zaključka da je virtuelna realnost sve bliža i bliža. Kompanije poput Oculusa utabale su put mlađim startupima, ali i stavile do znanja velikim kompanijama da je krajnje vreme da se uključe u trku. Imajući to na umu, jedan od glavnih 3D modelara Virtual Shopping Centra, Aleksa Stefan Radunović, dodaje da je moguća implementacija Oculus Rift naočara ili nekog drugog VR seta, te da optimizacija za takve uređaje ne bi trebala da bude problem zahvaljujući tehnologiji renderovanja frejmova visoke rezoluciji na kojoj VSC počiva.
Za kraj, Jovanović naglašava da trenutno pregovaraju sa nekoliko velikih klijenata koji su pokazali interesovanje za njihov proizvod, ali i najavljuje mogućnost pokretanja crowdfunding kampanje putem sajta Indiegogo kako bi stekli dodatnu validaciju od strane korisnika i osigurali neophodne finansije za dalji rast. On ističe da se tehnologija koju danas razvijaju može isto tako primeniti i na muzeje, kazina, hotele i druge in-door aktivnosti. Hoćemo li zaista jednog dana kupovati sa naočarima za virtuelnu stvarnost, krstareći tržnim centrom sa našim virtuelnim kompanjonima? Vreme će pokazati, a do tada, Virtual Shopping Center biće u sredini događanja, spreman da odgovori na zahteve svojih budućih korisnika.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ime i prezime
25. 09. 2014. u 12:39 pm
a što je sa Prpićevom višegodišnjom kreacijom?
Daniel
26. 09. 2014. u 8:51 am
Da, ovo jako podsjeća na Trillenium
Milos
01. 10. 2014. u 10:42 am
Loša kopija trilleniuma i ostalih sličnih sajtova
Jovana Kikic
09. 10. 2014. u 10:31 am
Kada cemo videti kako izgleda Trillenium?
neko iz mase
26. 10. 2014. u 11:32 am
Pa imas google pa ukucaj trillenium i vidi kako izgleda