VideoPaste.us je novi internetski servis na kojeg ćete postaviti nekakav video materijal koji će nakon 24 sata automatski biti obrisan. Radi se u aplikaciji iz hrvatske tvrtke Dobar Kod, koju vodi Senko Rašić koji već ima iskustva sa sličnim video aplikacijama; En.Co.De je bio servis za online prebacivanje videa iz jednog formata u drugi. Kažem bio jer od sada, Encodeova adresa preusmjerava na VideoPaste.

VideoPaste.us je novi internetski servis na kojeg ćete postaviti nekakav video materijal koji će nakon 24 sata automatski biti obrisan. Radi se u aplikaciji iz hrvatske tvrtke Dobar Kod, koju vodi Senko Rašić koji već ima iskustva sa sličnim video aplikacijama; En.Co.De je bio servis za online prebacivanje videa iz jednog formata u drugi. Kažem bio jer od sada, Encodeova adresa preusmjerava na VideoPaste.
Rad s VideoPasteom je vrlo jednostavan i jasan – uploadate video (obični upload, webcam, Dropbox, postoji dosta opcija), a aplikacija vam vraća jedinstveni link kojeg dalje dijelite s prijateljima ili suradnicima. Nakon 24 sata, taj link postaje neaktivan, a video se briše sa servera. Ne brinite o rezoluciji videa – sve što uploadate VideoPaste će skalirati na 640 x 480 piksela.
Rašić objašnjava zašto je ustvari VideoPaste zamjenio Encode – naime, mnogi korisnici su Encode koristili upravo kao privremeno odlagalište za neki video materijal. YouTube i Vimeo korisnicima očito nisu bili prikladni zbog toga što čuvaju, čak štoviše, cijelom svijetu objavljuju što ste gledali, dok je Encode bio potpuno drugačiji tip usluge.
Senko je dobio povratne informacije korisnika i prilagodio se tome te pivotirao Encode u VideoPaste, a navodi i jedan od primjera korištenja takvog privremenog servisa naspram korištenja YouTubea:
Use case za pro verziju su novinari koji moraju nekom dostaviti video prilog – preko ovog servisa mogu uploadati video, dati link redakciji koja pregleda “preview” (smanjenu verziju) i skine original, ili javi novinaru da ispočetka napravi prilog.
Kad se govori o pro verziji, Rašić već ima neke planove; uglavnom micanje trenutnih ograničenja aplikacije: omogućiti dulje vrijeme da video bude dostupan, preuzimanje originalnog zapisa, postavljanje u punoj rezoluciji i slično.
Što se platforme na kojoj je sustav izgrađen tiče, Rašić opisuje:
Linux sustav, Python programski jezik, Flask framework. Možda zanimljiviji dio: koristim dosta “cloud” stvari: Amazon S3 za video storage; Zencoder.com za konverziju; Filepicker.io za upload fileova (možeš raditi upload sa diska, direktno snimiti film sa webcama, odabrati file koji već imaš u dropboxu ili box.netu, pasteati URL, itd – nije samo obični upload).
U svakom slučaju, VideoPaste.us se može nazvati korisnom uslugom, ali prije svega i dobrim primjerom pivotiranja. Ukoliko često dijelite razne video materijale, isprobajte VideoPaste!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mr.D
05. 10. 2012. u 7:46 pm
zašto bi netko to htio korisiti kada isti video može UP na youtube ili poslati preko nekog link sharea?
Nikola Krajačić
07. 10. 2012. u 11:07 am
zato jer je kod VideoPastea cilj ne razmišljati o tome jel video još gore ili ne – nakon 24h će biti obrisan 🙂
isto zašto koristiš 10minutemail servise, umjesto što otvaraš fake gmail accounte svaki put 😉
a i ove pro opcije koje se spominju ne postoje na youtubeu, već bi morao recimo dijeliti password sa suradnicima, što opet dovodi do nereda…
Tomislav Krnic
08. 10. 2012. u 10:58 pm
i nisi bas u preavu s obrazlozenjem jer postoji opcija koja se placa i cuva duze video. ukratko…plati pa nema brisanja nakon 24 sata i to je ok, samo se pitam kako sve to pored youtube-a i sl. servisa.
Nikola Krajačić
09. 10. 2012. u 10:41 am
ma gle, siguran sam da će se publika naći koja će to koristiti. Isto kao što se koristio i Encode, jel.
Da, bit će pro verzije i moći će se video duže čuvati. Nije YT svemoguć i da odgovara apsolutno svima 😉
Senko
12. 10. 2012. u 7:54 pm
@Mr. D: video fileovi su specifični utoliko što trebaš paziti da video šalješ u formatu koji primatelj može čitati na uređaju na kojem ga namjerava vidjeti (konkretno, to u praksi znači H.264/AVC Baseline Profile level 4.1 + AAC – random korisnik niti će to znati niti će imati alate da pripazi na to). Dakle korištenje file sharing servisa (ala rapidshare) pada u vodu.
Dalje, velika većina tih servisa (svi koje ja znam) zahtjevaju registraciju za bilo kakav upload. Što je super ako ih planiraš stalno koristiti, ali ne ako samo trebaš nabrzaka uploadati nešto. Pogledaj imgur.com, pixbin.us i hrpu drugih sličnih servisa – popularni su zato jer su jednostavni, ne moraš se registrirati (a ako baš jesi korisnik, imaš ekstra opcije).
Apsolutno se slažem da su YouTube, Vimeo i ostali bolji za shareanje videa općenito – ali su, realno, tlaka za samo “poslati” video nekome, pripaziti da ga slučajno nisi shareao sa ostatkom planete, kasnije se sjetiti obrisati, da ne pričamo o sitnim pravilima koje svi enforceaju: hoćeš privatno nekom poslati, ne znam, svoj ples na gangam style? Good luck da ti YT neće automatski maknuti zvuk kad skuži da se radi o toj pjesmi (imaju atomatski sound fingerprinting i micanje na osnovu istog).
Iskreno, DropBox mi se čini kao najizglednija konkurencija, jer copy/pasteanjem fajla u dropbox folder i klikom na “share” možeš dobiti link za video. Ali onda si upravo pokrenuo syncanje 100-1000mb fajla na sve svoje kompove (i kasnije se opet moraš sjetiti obrisati da ti ne puni quotu).
Eto, to su neki moji razlozi zašto sam krenuo složiti videopaste. Možda su ispravni možda ne, vidjet ćemo koliko će potencijalnih usera biti zainteresirano. Zasad imam skromnu ali solidnu posjetu od oko 150 posjetitelja dnevno (prosjek u prošlih tjedan dana), desetak signupova za pro verziju, pa mislim da tu ima nekog potencijala.
Kad smo već kod pro verzije, dulje trajanje će biti u smislu 2-5 dana ili slično (za situacije kad ti je 24 sata premalo iz nekog razloga), ali i dalje smisao servisa će biti privremeno hostanje zbog slanja nekome, ne trajno hostanje.