VideoPaste.us čuva vaše video uratke 24 sata, a i uči vas kako dobro pivotirati

VideoPaste.us čuva vaše video uratke 24 sata, a i uči vas kako dobro pivotirati

VideoPaste.us je novi internetski servis na kojeg ćete postaviti nekakav video materijal koji će nakon 24 sata automatski biti obrisan. Radi se u aplikaciji iz hrvatske tvrtke Dobar Kod, koju vodi Senko Rašić koji već ima iskustva sa sličnim video aplikacijama; En.Co.De je bio servis za online prebacivanje videa iz jednog formata u drugi. Kažem bio jer od sada, Encodeova adresa preusmjerava na VideoPaste.

VideoPaste.us

VideoPaste.us je novi internetski servis na kojeg ćete postaviti nekakav video materijal koji će nakon 24 sata automatski biti obrisan. Radi se u aplikaciji iz hrvatske tvrtke Dobar Kod, koju vodi Senko Rašić koji već ima iskustva sa sličnim video aplikacijama; En.Co.De je bio servis za online prebacivanje videa iz jednog formata u drugi. Kažem bio jer od sada, Encodeova adresa preusmjerava na VideoPaste.

Rad s VideoPasteom je vrlo jednostavan i jasanuploadate video (obični upload, webcam, Dropbox, postoji dosta opcija), a aplikacija vam vraća jedinstveni link kojeg dalje dijelite s prijateljima ili suradnicima. Nakon 24 sata, taj link postaje neaktivan, a video se briše sa servera. Ne brinite o rezoluciji videa – sve što uploadate VideoPaste će skalirati na 640 x 480 piksela.

Rašić objašnjava zašto je ustvari VideoPaste zamjenio Encode – naime, mnogi korisnici su Encode koristili upravo kao privremeno odlagalište za neki video materijal. YouTube i Vimeo korisnicima očito nisu bili prikladni zbog toga što čuvaju, čak štoviše, cijelom svijetu objavljuju što ste gledali, dok je Encode bio potpuno drugačiji tip usluge.

Senko je dobio povratne informacije korisnika i prilagodio se tome te pivotirao Encode u VideoPaste, a navodi i jedan od primjera korištenja takvog privremenog servisa naspram korištenja YouTubea:

Use case za pro verziju su novinari koji moraju nekom dostaviti video prilog – preko ovog servisa mogu uploadati video, dati link redakciji koja pregleda “preview” (smanjenu verziju) i skine original, ili javi novinaru da ispočetka napravi prilog.

Kad se govori o pro verziji, Rašić već ima neke planove; uglavnom micanje trenutnih ograničenja aplikacije: omogućiti dulje vrijeme da video bude dostupan, preuzimanje originalnog zapisa, postavljanje u punoj rezoluciji i slično.

Što se platforme na kojoj je sustav izgrađen tiče, Rašić opisuje:

Linux sustav, Python programski jezik, Flask framework. Možda zanimljiviji dio: koristim dosta “cloud” stvari: Amazon S3 za video storage; Zencoder.com za konverziju; Filepicker.io za upload fileova (možeš raditi upload sa diska, direktno snimiti film sa webcama, odabrati file koji već imaš u dropboxu ili box.netu, pasteati URL, itd – nije samo obični upload).

U svakom slučaju, VideoPaste.us se može nazvati korisnom uslugom, ali prije svega i dobrim primjerom pivotiranja. Ukoliko često dijelite razne video materijale, isprobajte VideoPaste!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Nikola Krajačić

      Nikola Krajačić

      07. 10. 2012. u 11:07 am Odgovori

      zato jer je kod VideoPastea cilj ne razmišljati o tome jel video još gore ili ne – nakon 24h će biti obrisan 🙂
      isto zašto koristiš 10minutemail servise, umjesto što otvaraš fake gmail accounte svaki put 😉

      a i ove pro opcije koje se spominju ne postoje na youtubeu, već bi morao recimo dijeliti password sa suradnicima, što opet dovodi do nereda…

      • Tomislav Krnic

        Tomislav Krnic

        08. 10. 2012. u 10:58 pm Odgovori

        i nisi bas u preavu s obrazlozenjem jer postoji opcija koja se placa i cuva duze video. ukratko…plati pa nema brisanja nakon 24 sata i to je ok, samo se pitam kako sve to pored youtube-a i sl. servisa.

        • Nikola Krajačić

          Nikola Krajačić

          09. 10. 2012. u 10:41 am Odgovori

          ma gle, siguran sam da će se publika naći koja će to koristiti. Isto kao što se koristio i Encode, jel.
          Da, bit će pro verzije i moći će se video duže čuvati. Nije YT svemoguć i da odgovara apsolutno svima 😉

        • Senko

          Senko

          12. 10. 2012. u 7:54 pm Odgovori

          @Mr. D: video fileovi su specifični utoliko što trebaš paziti da video šalješ u formatu koji primatelj može čitati na uređaju na kojem ga namjerava vidjeti (konkretno, to u praksi znači H.264/AVC Baseline Profile level 4.1 + AAC – random korisnik niti će to znati niti će imati alate da pripazi na to). Dakle korištenje file sharing servisa (ala rapidshare) pada u vodu.

          Dalje, velika većina tih servisa (svi koje ja znam) zahtjevaju registraciju za bilo kakav upload. Što je super ako ih planiraš stalno koristiti, ali ne ako samo trebaš nabrzaka uploadati nešto. Pogledaj imgur.com, pixbin.us i hrpu drugih sličnih servisa – popularni su zato jer su jednostavni, ne moraš se registrirati (a ako baš jesi korisnik, imaš ekstra opcije).

          Apsolutno se slažem da su YouTube, Vimeo i ostali bolji za shareanje videa općenito – ali su, realno, tlaka za samo “poslati” video nekome, pripaziti da ga slučajno nisi shareao sa ostatkom planete, kasnije se sjetiti obrisati, da ne pričamo o sitnim pravilima koje svi enforceaju: hoćeš privatno nekom poslati, ne znam, svoj ples na gangam style? Good luck da ti YT neće automatski maknuti zvuk kad skuži da se radi o toj pjesmi (imaju atomatski sound fingerprinting i micanje na osnovu istog).

          Iskreno, DropBox mi se čini kao najizglednija konkurencija, jer copy/pasteanjem fajla u dropbox folder i klikom na “share” možeš dobiti link za video. Ali onda si upravo pokrenuo syncanje 100-1000mb fajla na sve svoje kompove (i kasnije se opet moraš sjetiti obrisati da ti ne puni quotu).

          Eto, to su neki moji razlozi zašto sam krenuo složiti videopaste. Možda su ispravni možda ne, vidjet ćemo koliko će potencijalnih usera biti zainteresirano. Zasad imam skromnu ali solidnu posjetu od oko 150 posjetitelja dnevno (prosjek u prošlih tjedan dana), desetak signupova za pro verziju, pa mislim da tu ima nekog potencijala.

          Kad smo već kod pro verzije, dulje trajanje će biti u smislu 2-5 dana ili slično (za situacije kad ti je 24 sata premalo iz nekog razloga), ali i dalje smisao servisa će biti privremeno hostanje zbog slanja nekome, ne trajno hostanje.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Programiranje

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.