
Startup hrvatskih osnivača donosi NFT dres Vatrenih u kojem možete igrati nogomet – u metaverseu
Virtualni sportski merch zahvaljujući metaverseu mogao bi postati industrija u kojoj se okreću milijarde, a dvojica hrvatskih osnivača u Njemačkoj preuzela su inicijativu da Vatrenu budu prvi u igri.
Obožavatelji hrvatske nogometne reprezentacije od 9. lipnja moći će dres Vatrenih kupiti i kao NFT. I to ne kao običan NFT koji je statična digitalna sličica, već kao trodimenzionalni virtualni dres u koji mogu odjenuti svog avatara i s njim u metaversu zaigrati fantasy nogomet!
Nova je to etapa ulaska Vatrenih u svijet weba3 koji je krenuo početkom 2022. izdavanjem tokena Vatreni, nastavlja se ovim “NFT dropom“, a slijedit će još blockchain i kripto partnerstva i pogodnosti za navijače-vlasnike tokena.
Njemačkim Hrvatima 2,5 milijuna eura za nogomet u metaversu
Virtualni dres Vatrenih dolazi u partnerstvu s njemačkom web3 i nogometnom tvrtkom u kojoj ključne uloge imaju Hrvati – The Football Company.
Naime, taj web3 startup osnovali su krajem 2020. u Münchenu dva brata i serijska poduzetnika, Ante i Josip Krišto, a njihovu ideju su kao ulagači među prvima podržale nogometne legende Robert i Niko Kovač.

The Football Company je nedavno, početkom svibnja, prikupila novu ulaganje od 2,5 milijuna eura u rundi koju je predvodio danski fond Dreamcraft Ventures, a sudjelovali su i DapperLabs, web3 Studios, BLN Capital, nekoliko poslovnih anđela te profesionalni nogometaši Joshua Kimmich i Cesc Fàbregas.
Ante Krišto objašnjava da je njihova misija spojiti nogomet i metaverse:
Strastveni smo navijači i poštujemo tradiciju i kulturu nogometa, ali želimo koristiti najnoviju tehnologiju kako bismo navijačima pružili najnaprednije i autentično iskustvo. Spojiti svijet nogometa i metaverse. Naš proizvod, The Football Club je platforma za fantasy nogomet koja se bazira na blockchainu, besplatna je i izuzetno laka za korištenje.
NFT 2.0, odnosno 3D dres za vašeg avatara
The Football Club (TFC) prodaje tokene koji predstavljaju fizičke predmete (primjerice, dresove) kao 3D animacije kojima igrači mogu opremiti svoje avatare. TFC je i prvi svjetski nogometni metaverse koji se zasniva na avatarima, licenciranim natjecanjima i dodatnoj opremi.
Prihod dolazi od izdavanja kolekcija digitalnih predmeta kojima se trguje – navijači kupuju te kolekcionarske “predmete”, mogu ih dodavati u svoju kolekciju ili prodavati, a razne nagrade mogu zaslužiti vođenjem svojih fantasy momčadi.
Josip objašnjava i zašto je njihov pristup nova razina korištenja NFT-ova:
Možemo to zvati i NFT 2.0. Za nas NFT nisu uobičajene kolekcionarske kartice, video isječci ili umjetnička djela. Na TFC-u korisnici se ne identificiraju samo korisničkim imenom ili profilnom slikom, već postaju jedan novi identitet, avatar.
Taj avatar ih predstavlja drugima u globalnoj zajednici i putem njega poručuju za koji klub navijaju, koje su im vrijednosti ili način života. Cijelo korisničko iskustvo i cijeli ekosustav TFC-a zasniva se na avatarima.
30.000 korisnika i 600.000 eura u par tjedana
TFC je razvijen na Flowu, blockchainu koji je razvila developerska agencija Dapper Labs, poznata po NFT projektu NBA Top Shots, a koja je i jedan od ulagača u TFC.
Flow su kreirali, kažu, kao blockchain na kojem će se temeljiti otvoreni metaverse te onaj koji može podržavati decentralizirane aplikacije s velikim brojem korisnika. Taj je blockchain i ekološki prihvatljiviji izbor jer, kako kažu, kovanje jednog NFT-a na Flowu troši jednako energije kao jedna objava na nekoj društvenoj mreži. Zbog toga su upravo Flow za svoje blockchain projekte izabrale mnoge sportske organizacije poput NBA-ja, NFL-a, UFC-a i La Lige.
I The Football Club ima rezultata za pohvaliti se: u suradnji s partnerima izdali su četiri kolekcije NFT-ova i od toga prihodili više od 600.000 eura u par tjedana te privukli već 30.000 ljubitelja nogometa na svoju platformu.
Virtualni sportski merch će, procjenjuju TFC, zahvaljujući metaverseu postati industrija u kojoj se okreću milijarde pa su neki klubovi njemačke nogometne lige već potpisali ugovore s njima.
TFC i Vatreni: spajanje zajednica i jednostavnije korisničko iskustvo
Nije stoga čudno da je TFC bio pravi partner za projekt razvoja raznih web3 aktivnosti u čijem središtu je token Vatreni. Ivan Ćubela, koordinator projekta Vatreni token, objašnjava:
Token je bio prvi korak, a sad smo razvili i web sjedište na kojem će biti svi benefiti i mogućnosti za vlasnike tokena. Time smo pojednostavili korisničko iskustvo – za vlasnike tokena je sve na jednom mjestu, a blockchain tehnologija je u pozadini.
Prvo partnerstvo dogovorili smo s TFC-om, s kojima smo izuzetno komplementarni. Za početak je to NFT drop virtualnog dresa reprezentacije, a u budućnosti će vlasnici tokena Vatreni imati određene pogodnosti i prednosti unutar TFC-ove platforme.

Sve velike sportske organizacije idu u smjeru weba3 kako bi poboljšali interakciju s navijačima, dodaje Ćubela i komentira kako su ovakva partnerstva važna jer spajaju zajednice različitih projekata, pojednostavljuju korištenje tehnologije i donose vrijednost svima uključenima:
S obzirom na to da je tehnologija još uvijek u počecima i da korisničko iskustvo nije idealno, naša ideja je otići korak naprijed i napraviti infrastrukturu na koju će se ubuduće moći dodavati projekti poput TFC-a, a koji donose dodatnu vrijednost svima koji su uključeni i prate nogometnu reprezentaciju.
To je dugoročan proces i postoje izazovi koje treba pomiriti, poput brzine razvoja web3 projekata, unutarnjih pravila određene organizacije i navika navijača. Cilj je iskoristiti novu tehnologiju kako bi se iskustvo svih uključenih poboljšalo, omogućile nove stvari te kako bismo zajedno ušli u novi digitalni svijet.
Prvi korak dogodit će se 9. lipnja u obliku 3D NFT dresa za nogomet u metaversu na The Football Club.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.