Po istraživanju koje je provela tvrtka Gartner, 2015. godina donijet će pad potrošnje na uređaje i 'gadgete' na svjetskoj razini. Korak unatrag dogodit će se prvi put poslije 2010., a na manju potrošnju utjecat će potrebe korisnika i kretanja na tržištu.
Nakon razdoblja rasta koje je trajalo od 2010., godina koja traje završit će s padom svjetske potrošnje na uređaje i ‘gadgete‘. Po podacima koje je objavila tvrtka Gartner, koja se bavi istraživanjem stanja na tržištu, potrošači će do kraja 2015. sveukupno izdvojiti 606 milijardi američkih dolara, što će značiti da se dogodio pad potrošnje od 5,7 posto u odnosu na prošlu godinu.
Osim što govore o padu potrošnje, rezultati Gartnerova istraživanja ukazuju i na to da će rast isporuke uređaja biti manji nego se očekivalo. Dolazak različitih kategorija proizvoda do potrošača bi do kraja 2015. trebao dostići razinu od 2,5 milijardi isporučenih uređaja, što bi značilo rast od 1,5 posto u odnosu na prošlu godinu – ali i pad u odnosu na ono što se prognoziralo u prošlom kvartalu. Prvotne Gartnerove procjene govorile su da će na kraju 2015. rast isporuke iznositi 2,8 posto u usporedbi s prošlogodišnjim stanjem.
Cijene i nestabilnost valuta poremetili očekivanja
Po riječima Ranjita Atwala, člana voditeljske ekipe Gartnerova istraživačkog odjela, na manje isporučenih proizvoda od onoga što se očekivalo ponajprije utječe stanje u Zapadnoj Europi, Rusiji i Japanu, na tržištima na kojima je lokalna valuta doživjela slabljenje u odnosu na američki dolar. S time su došle i veće cijene, koje su se u ovom slučaju odrazile na manju potražnju osobnih računala nego se predviđalo u procjenama iz prošlog kvartala.
Interes za PC-evima je u padu, a prognoze govore da će tradicionalna osobna računala biti sve manje tražena i tijekom 2016. i ’17. godine. Ipak, situaciju na tržištu PC-eva bi tijekom narednih godina mogla popraviti veća potražnja za ultramobilnim računalima i tabletima – iako će i tableti do kraja 2015. biti u padu u usporedbi s prošlogodišnjim stanjem, s 5,9 posto manje isporučenih nego na kraju 2014.
Osim što na poremećaje utječe tržište, svoju ulogu imaju i potrebe potrošača s obzirom na karakteristike proizvoda koji se nude. U slučaju tableta, na manju potražnju utječe što uređaji imaju sve duži životni vijek i ne dolazi do kontinuiranog izbacivanja novih proizvoda na tržište, kako je pojasnio Roberta Cozza, još jedan od vodećih Gartnerovih istraživača.
Tableti su sve manje potrošna roba u usporedbi s načinom na koji, primjerice, korisnici doživljavaju ‘pametne’ telefone. Gartnerove procjene govore da je prosječni životni vijek tableta produžen na tri godine.
Mobilni telefoni i dalje traženi, ali…
PC-evi i tableti ne stoje blistavo, a kakvo je stanje s najpopularnijim i najraširenijim uređajima na iOS-u ili Androidu? Niti tu ne ide sjajno, bez obzira na to što trendovi nisu negativni. Ljudi su i dalje zainteresirani za nabavu novog ‘smartphonea’, ali rast neće biti toliko izražen kao tijekom proteklih nekoliko godina, s procjenom da će se dogoditi usporavanje na 3,3 posto na kraju 2015.
Stanje nije loše generalno, ali nije blistavo u Kini, čija je mnogoljudnost ogroman mamac za bilo kojeg proizvođača. S tim aspektom Gartnerova proučavanja tržišta pozabavila se istraživačka voditeljica Annette Zimmermann, koja je izdvojila podatak o sve manjem broju kineskih stanovnika koji prvi puta kupuju ‘pametni’ telefon.
Rješenje za tvrtke koje nude svoje proizvode moglo bi biti privlačenje korisnika zainteresiranih za nabavu novog uređaja, kojim bi zamijenili dosadašnji ‘smartphone’, a Zimmermann je dodala da bi rast mogao biti pospješen i izlaskom na obećavajuća tržišta izvan Kine. U okolini ima neosvojenih područja na koja tek treba izvesti pravi pohod.
Utrka za zainteresirane za nešto novo i(li) drugačije očito prolazi sa sve više zastoja. Novi potrošač ili dolazak do staroga korisnika s novim proizvodom koji će im baš trebati ostat će meta u koju će ciljati svi željni proboja i profita, a vrijeme će pokazati jesu li negativni trendovi samo privremeni ili su tržišni poremećaji i zasićenost postali malo ozbiljniji problem.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.