Što radi tester, a što Quality Assurance inženjer - QA sudjeluje u cijeloj igri, dok tester brani gol od bugova

Što radi tester, a što Quality Assurance inženjer – QA sudjeluje u cijeloj igri, dok tester brani gol od bugova

Kako se QA inženjer razlikuje od testera, što zapravo radi i zašto mu posao počinje već kod čitanja dokumentacije te kako se zaljubiti u taj posao ispričale su Ivana i Jelena, QA inženjerke iz Undabota.

“Quality Assurance inženjer je tester, ali tester nije Quality Assurance inženjer“, odgovaraju  Ivana Rajora i Jelena Galić, QA inženjerke iz Undabota na pitanje da nam pojasne što one zapravo rade. Jer, nije rijetko da čak i osobe koje rade u tehnološkoj industriji ne znaju što točno taj QA znači i da to nije samo “fensi” naziv za testiranje.

Srećom, Ivana i Jelena imaju u rukavu savršenu slikovitu usporedbu. Jelena kreće od osnova:

Zamislite nogometnu utakmicu gdje imate tim od 11 igrača, a jedan igrač, golman, je onaj koji čuva leđa i kojemu je glavni cilj spriječiti da lopta završi u mreži njihovog gola. Upravo to radi tester. Brine o tome da su zahtjevi klijenta ispunjeni te brani gol od svih bugova odnosno osigurava da su, kad aplikacija izađe u produkciju, svi mogući slučajevi i bugovi pronađeni, a uz pomoć njegovog tima i riješeni.

A Ivana dodaje:

QA je zapravo ravnopravni član tima i kao takav osigurava kvalitetu aplikacije, ne samo kroz testiranje i pronalazak bugova, već kroz procedure i procese od početka pa do kraja projekta. Možemo reći da sudjelujemo u “utakmici” jednako kao i ostali članovi, a ne da samo stojimo na golu. Mislim da se to u nogometu zove “leteći golman”.

QA inženjer pazi da proizvod radi ono što bi trebao, iz perspektive klijenta i krajnjih korisnika

Cilj i svrha QA inženjera je da konačni (digitalni) proizvod radi ono što bi trebao te da se pridržava postavljenih standarda. Neke od glavnih odgovornosti te pozicije su izrada i nadgledanje testne dokumentacije, analiza rezultata te upravljanje bugovima, ali i dijeljenje znanja sa svojim i drugim timovima, doprinošenje poboljšanju procesa, poticanje inovacije, pojednostavljivanje procesa testiranja te podržavanje procesa raznim alatima i tehnologijama.

U tvrtki kao što je Undabot, koja razvija digitalne proizvode za klijente, QA inženjer se treba moći staviti u dva para cipela – onaj klijentov, da shvati kako klijent zamišlja proizvod, ali i onaj krajnjeg korisnika i razmišljati kako će taj proizvod koristiti u svakodnevnom životu ili poslu.

Da bi u tome bio uspješan treba mu kombinacija poslovnih i tehničkih znanja, po principu “od svega pomalo”.

Ivana navodi da njoj u radu najviše pomaže poznavanje osnova poslovne analize i osnovna tehnička znanja poput poznavanja web servisa, API-ja i baza podataka, a Jelena dodaje i poznavanje različitih metodologija razvoja softvera, iskustvo s testiranjem softvera te poznavanje alata Appium, Postman, Selenium, Charles i sličnih.

Međutim, ono što čini dobrog QA inženjera nije poznavanje određene tehnologije ili metodologije, nego – osobine. A to su strpljivost, analitičnost, strast, oko za detalje, razmišljanje izvan okvira i – odlučnost (nekad treba inzistirati na kvaliteti proizvoda i u nezahvalnim trenucima!).

“Prijavom prvog buga sam znala da je to posao za mene!”

Iako tijekom studija nije znala baš ništa o Quality Assuranceu, Ivana smatra da ju je studij na FOI-ju koji nudi upravo kombinaciju tehničkih poslovnih znanja odlično pripremio za to da može shvatiti zahtjeve klijenta, ali i nedoumice i razmišljanja developera. Puno je znanja, ali i osobina izbrusila radeći:

Kad se pronađeš u nečemu, kao ja u QA-u i voliš to što radiš, čak se i strpljivost i organiziranost može naučiti!  Ne mislim da bi bilo koja od navedenih osobina, odnosno nepostojanje istih, trebale obeshrabriti osobu da se okuša u QA-u. Naprotiv, rad na sebi i motivacija su još neke stvari koje pomažu u napredovanju u svakom poslu pa tako i u QA-u.

Jelena je oduvijek znala da želi raditi u IT sektoru, najviše je razmišljala o programiranju. Sve je promijenila preporuka jedne profesorice za praksu iz Quality Assurancea u jednoj tvrtci:

Praksa mi je približno dočarala QA svijet, a kroz iskustvo u radu s timom na stvarnim projektima sam shvatila i naučila što je QA inženjer, koja je njegova odgovornost i uloga unutar projekta, ali i firme. Prijavom prvog buga jednostavno sam znala da je to posao za mene, taj osjećaj se ne zaboravlja.

Šalu na stranu, ono što mi najviše pomaže u ovom poslu je veliko razumijevanje i strpljivost, a najviše ljubav prema toj ulozi. Svakim danom naučim nešto novo, a ni jedan dan u ovom poslu mi nije isti iako se već dugo bavim time. Upravo zbog te dinamičnosti, konstantnog učenja novih stvari svaki dan se iznenadiš što se još sve može i na koji način si možeš olakšati posao.

Definitivno preporučujem svima koji su potencijalno zainteresirani za ovu poziciju da joj daju šansu jer vjerujem da će se ugodno iznenaditi.

QA proces počinje već kod čitanja dokumentacije

I to možda baš u Undabotu i to baš u njihovom timu jer Jelena i Iva traže juniora koji bi u njihovom QA timu ispekao zanat. Kao polaznu točku za sve koji se žele informirati o poziciji, opisale su nam kako QA proces kod njih izgleda – od čitanja dokumentacije do lansiranja gotovog proizvoda:

  • QA u Undabotu je ravnopravni član projektnog tima, što znači da ima svoje zadatke od početka projekta pa sve do kraja. QA proces počinje pripremom za testiranje: upoznavanjem s dokumentacijom, raspisivanjem testnog plana pa prelaskom na raspisivanje testnih slučajeva. Ovaj dio procesa pomaže svima u timu da budu efikasniji i da potencijalne probleme uhvate ranije – recimo, nije isključeno da će se već tad pronaći nelogičnosti u dokumentaciji, nejasnoće ili imati dodatna pitanja;
  • Slijedi testiranje, odnosno izvršavanje testnih slučajeva koje počinje kad završi razvoj određenog featurea. Testiranje počinje prije nego što završi cijeli razvoj, developere se prati korak po korak i testira svaki dio koji se može testirati – tako bugove pronalaze i prijavljuju rano. Nakon što su bugovi ispravljeni, ponovno se provjeravaju te zatvaraju ili vraćaju natrag na development;
  • nakon što završi ciklus developmenta i testiranja, aplikacija se šalje klijentu na beta testiranje. Tu se još uvijek provuku neki sitni bugovi i nelogičnosti koji se vraćaju QA inženjeru na trijažu, odnosno provjeru radi li se doista o bugu. Oni koji to jesu šalju se developerima i ponovno se prolazi krug ispravljanja i testiranja.

Ivana napominje kako su u posljednjih godinu i pol u Undabotovom QA timu puno radili na razvijanju procesa, a već imaju ideja i želja za daljne poboljšanje, poput novog alata za upravljanje testovima, automatizacije testiranja API-ja i praćenje metrika kvalitete.

Za to su nedavno u Undabotu zaposlili i trećeg člana QA tima, a trenutno traže i još jednog juniora – tko se pronašao u opisu ove zanimljive pozicije i želi osjetiti kako je to kad prijaviš prvi bug, neka svakako prati Undabotovu stranicu karijera.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.