Koji su problemi agilnog pristupa i kako ih možemo riješiti zna jedan od osnivača ove metode, Robert C. Martin, poznatiji kao Uncle Bob.
Agilni pristup sve je rasprostranjeniji u razvoju softvera, a na njega se često gleda kao na “pametniji” način rješavanja problema, iako ni on nije bez izazova. Pionir ovog načina je Robert C. Martin, poznatiji IT zajednici kao Uncle Bob.
Robert je jedan od autora poznatog Agile Manifesta u kojem se ideje iza ove metode pojašnjavaju i elaboriraju, a uskoro ćete ga moći poslušati na konferenciji ITkonekt koja se održava u Zagrebu. Ispunjen Robertov raspored uspjeli smo rezervirati na nekoliko minuta kako bismo s njime porazgovarali upravo o agilnosti, ali i o izazovima koji prate primjenu ove metode u promjenjivim okolnostima IT industrije.
Kako bi i sam pomogao da se nastavi (a gdjegod i obnovi) dobra praksa, Robert je izdao nekoliko “agile udžbenika”, a baš trenutno završava svoju novu knjigu imena Clean Agile, koja će nastaviti govor o takozvanom čistom kodu i agilnom pristupu koji je Robert već opisivao u knjigama The Clean Coder: A Code of Conduct for Professional Programmers i Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship, između ostalih.
Kada je napisan takozvani manifest agilnosti, njegov cilj je bio premostiti jaz između programera i menadžera pojednostavljivanjem metoda kako bi se obje strane našle negdje “na pola puta.”. Dogodilo se, kaže nam Robert iskreno, da su stvari danas postale još gore nego što su bile s obzirom na to da je agilni pristup preuzela zajednica projektnih menadžera.
‘Agilni pristup oteli su projekti menadžeri’
Agilni pristup danas najviše koriste upravo project manageri, dok se metoda razvila ponajprije kako bi pomogla developerima, ističe Robert. Toliko se agilni pristup prilagodio certifikatima, Scrum masterima i projektnim menadžerima da je napustio programere, dodaje Robert i na svom blogu.
Na pitanje kako da se agilni pristup vrati na pravi put Robert kaže kako vidi način u tome da se osobe poput njega okrenu takozvanom Software Craftsmanship principu te da se on prenese i novim generacijama koje dolaze. Kada je riječ o tome kako se već u praksi uopće može “popraviti” agilni pristup, Robert otvoreno objašnjava da se stvari trebaju vratiti na početak:
Scrum i Agile treneri trebali bi sebe učiniti redundantnima tako što će ulogu trenera vratiti u ruke članova tima, kao što je prvotno zamišljeno. Developeri mogu pomoći tako što će preuzeti ulogu trenera.
Najbitnije od bitnog – lekcije Uncle Boba
Ako pratite Roberta, njegove knjige i redovite blog postove, sigurno vas zanima što bi i sam istaknuo kao bitne stvari kojima se propušta dati dovoljno pažnje. Robert nam odgovara kako vjeruje da će, od svih tema o kojima danas govori, najvažnija za budućnost industrije biti takozvani Test Driven Development. Da se ova metoda primjenjuje nešto šire nego što je to trenutno slučaj, riješilo bi se mnogo problema koje developeri danas imaju, objašnjava.
Kada je riječ o cjelokupnom stanju industrije razvoja softvera i što mediji mogu učiniti da pridonesu zajednici, Robert ne govori o nedostatku, već o održavanju kvalitetnog kadra:
Odnos iskusnih i neiskusnih developera nevjerojatno je nizak. Pola programera u svijetu ima pet ili manje godina iskustva. Ono što mediji mogu napraviti jest pružiti bolju platformu na kojoj bi iskusnije osobe mogle svoju mudrost prenijeti velikom broju neiskusnih programera koji se nalaze u našim redovima.
Uncle Bob će više o agilnom pristupu i developmentu govoriti na konferenciji ITkonekt u Zagrebu, 14. travnja u hotelu Sheraton, s mnogim drugim govornicima iz IT svijeta.
Želite čuti mastera clean codea i još mnoge druge dobre predavače ITkonekta? Sreća vaša, Netokracija dijeli ulaznice! U komentarima ili na Facebook objavi odgovorite zašto bi ste baš vi zaslužili otići na ITkonekt, a dva najmaštovitija odgovora po izboru autora ovog članka osvajaju po ulaznicu. (Ne zaboravite pri komentiranju ispod članka ostaviti svoju email adresu u namijenjeno polje kako bi smo vas mogli kontaktirati! 😀 )
11.4.2019. Pobjednici nagradnog natječaja odabrani su, a natječaj je završen!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ante
04. 04. 2019. u 8:41 am
Piše da su agilne metode trebale premostiti jaz između programera i developera? Ne shvaćam.
Ivan Šimić
04. 04. 2019. u 8:49 am
Whoops, da u pravu si, nema smisla. Ispravljeno! 🙂
Rudolf Jurišić
09. 04. 2019. u 6:53 am
Kao developer u firmi u kojoj se prakticira agile i scrum u potpunosti ga shvaćam. Agile i scrum pristupi su iznimno korisni, ali ako se fokus stavi na scrum mastere, samu formu i proces, a ne na ono što je bitno – rješavanje problema – things can go south 🙂
Volio bih otići na predavanje i čuti ujaka Boba uživo, pokupiti savjete kako vratiti agile i scrum developerima i primijeniti isto u svome timu.
Ante
09. 04. 2019. u 9:48 am
Što mislite kakva je situacija s agilnim metodama kod nas i na zapadu. Koliko softverskih firmi koristi agilne metode, a koliko ih ne koristi? Da li je taj omjer cca 50%:50% ili je manji broj firmi koje koriste agilne metode?