Što nam to donosi udruga eCommerce Hrvatska?

Što nam to donosi udruga eCommerce Hrvatska?

Prepoznavši potrebu da se u Hrvatskoj kupovina putem interneta digne na višu razinu, Marcel Majsan i Dino Oreški odlučili su svoje ideje konkretizirati i osnovati udrugu eCommerce Hrvatska. Što to ona donosi i koji su joj konkretni ciljevi, objasnili su jučer na pozornici konferencije OMGcommerce.

Dino Oreški i Marcel Majsan pokreću udrugu (slike: Luka Travaš)
Dino Oreški i Marcel Majsan pokreću udrugu koja želi olakšati prodaju putem interneta u Hrvatskoj (slike: Luka Travaš)

Marcel Majsan, koji je na Netokraciji nedavno predstavio svoje iskustvo s izgradnjom kvalitetnog lokalnog web shopa, dijeli hrvatske internetske trgovce na velike i male igrače. Veliki su često uspješni u offlineu, kaže a loši u online poslovanju. Imaju nekvalitetne web stranice te neefikasne marketinške kampanje. Needucirano osoblje i nedefinirane ciljeve. Rezultat toga su loše konverzije i bacanje novca u vjetar.

S druge strane, tu su mali igrači – stari i novi trgovci koji žele pokrenuti web trgovinu, ali ne znaju kome se obratiti. Imaju mnoštvo pitanja poput onih o cijeni izrade web shopa, kome se obratiti za izradu, koju platformu, payment gateway i dostavnu službu odabrati, kako se oglašavati, kako povećati konverzije…

Centralni web servis

Ono što je zajedničko i jednima i drugima jesu zakoni koje treba poštivati, poput Zakona o elektroničkim medijima, Zakona o zaštiti potrošača… A to je samo dio od 50 zakona koji se tiču trgovine! Pokušavajući proći kroz šumu zakona, sam Marcel je kucao na razna vrata, a nakon tapkanja i lutanja u mraku, uz Jana Sulika, voditelja Službe za razvoj elektroničkog poslovanja u Ministarstvu gospodarstva, došao je na ideju o osnivanju udruge za web trgovce.

Točnije, na ideju o kreiranju centralnog web servisa koji će služiti kao odredišno mjesto za sve one koji žele pokrenuti web trgovinu, ali i sve one koji ju već imaju, a trebaju pomoć s vođenjem i promocijom. Servis se upravo razvija u suradnji s tvrtkom Gauss Development.

Ako poboljšamo ecommerce scenu u Hrvatskoj, povećat ćemo i povjerenje kupaca, rekao je Marcel.
Ako poboljšamo ecommerce scenu u Hrvatskoj, povećat ćemo i povjerenje kupaca, rekao je Marcel.

Dino Oreški izdvojio je neke od glavnih ciljeva udruge, a to su informiranje i edukacija kupaca, prodavača i agencija, razvijanje programa suradnje između subjekata elektroničkog poslovanja, promicanje razvoja elektroničkog poslovanja u Hrvatskoj te postizanje što povoljnijih zakonskih i institucionalnih okvira za elektroničko poslovanje.

Oznaka povjerenja za trgovce

Jedno od rješenja koje se predlaže jest izrada kodeksa i oznake povjerenja, odnosno skupa standarda koje internetske stranice trebaju ispunjavati. Dobar web shop trebao bi ispunjavati deset koraka, a tu su, među ostalim, usklađenost sa zakonskom regulativom, ugovor s dostavnom službom, fiskalna blagajna za izdavanje računa, povezivanje stanja zaliha s ERP-om, integracija kartičnih procesa naplate, osoblje za administraciju i prodaju…

Želja je educirati voditelje i vlasnike web trgovina kako bi se sve postavilo na višu razinu. Drugi aspekt udruge je i analiza pravnih načela koje web shop mora zadovoljiti, odnosno pomaganje trgovcima da posluju u skladu sa zakonima – i objasniti im koje to zakone trebaju uopće pratiti.

Udruga se trenutno uspostavlja, a plan je pomagati trgovcima konzultacijama jedan-na-jedan, ali i organizirati edukacije. Do tada, sve se novosti mogu pronaći u Facebook grupi eCommerce Hrvatska, a ako vas ova tema zanima, pratite i današnju emisiju Radio Netokracija na Yammatu, u 18:15 sati, u kojoj će gostovati Dino Oreški.

omg2015partneri

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.