Prepoznavši potrebu da se u Hrvatskoj kupovina putem interneta digne na višu razinu, Marcel Majsan i Dino Oreški odlučili su svoje ideje konkretizirati i osnovati udrugu eCommerce Hrvatska. Što to ona donosi i koji su joj konkretni ciljevi, objasnili su jučer na pozornici konferencije OMGcommerce.

Marcel Majsan, koji je na Netokraciji nedavno predstavio svoje iskustvo s izgradnjom kvalitetnog lokalnog web shopa, dijeli hrvatske internetske trgovce na velike i male igrače. Veliki su često uspješni u offlineu, kaže a loši u online poslovanju. Imaju nekvalitetne web stranice te neefikasne marketinške kampanje. Needucirano osoblje i nedefinirane ciljeve. Rezultat toga su loše konverzije i bacanje novca u vjetar.
S druge strane, tu su mali igrači – stari i novi trgovci koji žele pokrenuti web trgovinu, ali ne znaju kome se obratiti. Imaju mnoštvo pitanja poput onih o cijeni izrade web shopa, kome se obratiti za izradu, koju platformu, payment gateway i dostavnu službu odabrati, kako se oglašavati, kako povećati konverzije…
Centralni web servis
Ono što je zajedničko i jednima i drugima jesu zakoni koje treba poštivati, poput Zakona o elektroničkim medijima, Zakona o zaštiti potrošača… A to je samo dio od 50 zakona koji se tiču trgovine! Pokušavajući proći kroz šumu zakona, sam Marcel je kucao na razna vrata, a nakon tapkanja i lutanja u mraku, uz Jana Sulika, voditelja Službe za razvoj elektroničkog poslovanja u Ministarstvu gospodarstva, došao je na ideju o osnivanju udruge za web trgovce.
Točnije, na ideju o kreiranju centralnog web servisa koji će služiti kao odredišno mjesto za sve one koji žele pokrenuti web trgovinu, ali i sve one koji ju već imaju, a trebaju pomoć s vođenjem i promocijom. Servis se upravo razvija u suradnji s tvrtkom Gauss Development.

Dino Oreški izdvojio je neke od glavnih ciljeva udruge, a to su informiranje i edukacija kupaca, prodavača i agencija, razvijanje programa suradnje između subjekata elektroničkog poslovanja, promicanje razvoja elektroničkog poslovanja u Hrvatskoj te postizanje što povoljnijih zakonskih i institucionalnih okvira za elektroničko poslovanje.
Oznaka povjerenja za trgovce
Jedno od rješenja koje se predlaže jest izrada kodeksa i oznake povjerenja, odnosno skupa standarda koje internetske stranice trebaju ispunjavati. Dobar web shop trebao bi ispunjavati deset koraka, a tu su, među ostalim, usklađenost sa zakonskom regulativom, ugovor s dostavnom službom, fiskalna blagajna za izdavanje računa, povezivanje stanja zaliha s ERP-om, integracija kartičnih procesa naplate, osoblje za administraciju i prodaju…
Želja je educirati voditelje i vlasnike web trgovina kako bi se sve postavilo na višu razinu. Drugi aspekt udruge je i analiza pravnih načela koje web shop mora zadovoljiti, odnosno pomaganje trgovcima da posluju u skladu sa zakonima – i objasniti im koje to zakone trebaju uopće pratiti.
Udruga se trenutno uspostavlja, a plan je pomagati trgovcima konzultacijama jedan-na-jedan, ali i organizirati edukacije. Do tada, sve se novosti mogu pronaći u Facebook grupi eCommerce Hrvatska, a ako vas ova tema zanima, pratite i današnju emisiju Radio Netokracija na Yammatu, u 18:15 sati, u kojoj će gostovati Dino Oreški.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Nikola Pervan
05. 05. 2015. u 4:17 pm
Tu sam. Pohvalno za inicijativu dečki.
Miro
06. 05. 2015. u 10:28 am
Kod nas je malo uspjeha ali zato udruge rastu kao gljive.