Čak i prije svog dolaska, svjetski prijevozni servis Uber počinje dijeliti hrvatsku političku scenu. Nakon što je ORaH upozorio na opasnost od “velikog biznisa protiv javnog interesa” (iako podržavaju monopol taksi službi), Hrvatska narodna stranka Grada Zagreba danas se oglasila kako “građani Zagreba imaju pravo na odabir tržišnih usluga”, odnosno da podržavaju skori dolazak Ubera na zagrebačko tržište, kao i cijelu Hrvatsku.

Podsjetimo, Uber je najavio svoj skorašnji dolazak na hrvatsko tržište na Netokracijinoj konferenciji OMGcommerce, najvećem regionalnom događanju posvećenom internetskoj ekonomiji. Radi se o projektu koji korisnicima nudi prijevoz putem mobilne aplikacije koju korisnici obožavaju, a tradicionalne taksi službe preziru – s jedne strane zato što ne žele pratiti regulaciju tržišta i tradicionalni poslovni model taksi službi, a s druge jer su im konkurencija.
Kako su reagirale hrvatske političke stranke?
ORaH se tijekom prošlog tjedna prvi oglasio što se tiče Ubera, navodeći kako žele “upozoriti javnost na mnogobrojne kontradikcije u vezi tog globalnog operatera taksi usluga” o kojima smo već pisali na Netokraciji:
ORaH poziva sva auto-taksi udruženja i poduzeća koja pružaju javne taksi usluge da se udruže i počnu zajedno djelovati na gradske vlasti kako bi spriječili dolazak UBER-a u Hrvatsku.
Pri tome ORaH navodi kako Uber ne plaća ni benzin ni automobile, ignorirajući fundamentalne okosnice sharing ekonomije koja je stvorila i globalne gigante poput Airbnba koji su vrlo korisni hrvatskom turističkom sektoru.
HNS Grada Zagreb s druge strane navodi kako se “zalažu za konkurenciju”, navodeći kako su prije sedam godina inicirali uvođenje konkurencije na zagrebačko taksističko tržište. Na svojoj Facebook stranici argumentiraju:
[OBJAVA ZA MEDIJE] HNS Grada Zagreba: „Građani Zagreba trebaju imati pravo na odabir tržišnih usluga“
HNS Grada…
Posted by Hns Zagreb on Friday, July 31, 2015
Imajući na umu kako su tada taksisti reagirali na dolazak (tradicionalne) konkurencije u obliku Cammeo taksija i Eko taksija, nije ni čudo da se bune u slučaju Ubera. Naravno, briga taksista je opravdana time što Uber vide kao nelokalnu konkurenciju, iako – kako je za Netokraciju navela Agencija za tržišno natjecanje – ne bismo smjeli suditi Uberu prije nego vidimo u kojem će (pravnom) obliku doći na tržište.
Različite Uberove usluge (Uber, UberPop…) ne moraju biti ilegalne na određenom tržištu, ali se čini da je u slučaju određenih stranaka jednostavnije što prije iskoristiti “najavu dolaska Ubera” za osiguravanje prvih političkih bodova. Tko će na kraju imati na umu interese korisnika – tek ćemo vidjeti!
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Viktor
03. 08. 2015. u 7:59 pm
Ne mogu vjerovati da jedna navodno open-minded stranka poput Oraha ide s ovakvom izjavom. Stranka koja se zove “održivi razvoj” bi trebala podržavati tzv. sharing ekonomiju koja je po svemu i “održiva” i “razvoj”! Ono što meni nije jasno kod (tradicionalnih) taksista – zašto jednostavno svi ne pređu na Uber? Manje su cijene vožnji, ali (navodno) ne moraju plaćati takse i namete? btw. Goran Vojković je to sve jako dobro objasnio na indexu…
Zeljko H
03. 08. 2015. u 10:00 pm
U skoro svim drugim strukama nitko ne garantira da ćeš do kraja života raditi jedan te isti posao na jedan te isti isti način na koji si počeo. Tko je uopće spominjao problem npr. “Tehničara za RTV tehniku” – zanimanje za koje se obrazovalo sve do prije 15-tak godina? Tko se nije samoučenjem prebacio na informatiku ili dopunio znanje učenjem novih tehnologija i vještina, danas je nazaposlen ili nažalost radi neki low-end job. Nitko nije ni riječ rekao.
Taksiranje počiva na principu koji se praktički ne mijenja stotinama godina…kako mogu očekivati biti i dalje zaštićeni, osim zbog naravno monopolskih interesa…kad takvu zaštitu nema ni jedno drugo zanimanje?
Viktor
04. 08. 2015. u 12:23 pm
“Programeri štrajkaju protiv povampirenog WordPressa, aplikacije koja svima omogućava izradu vlastitog portala bez potrebe za zapošljavanjem stručnjaka.” ;))