Nakon nekoliko dana spekulacija, potvrđeno je kako će Uberov "volan" preuzeti Dara Khosrowshahi, dugogodišnji direktor turističke platforme Expedia. Iako vjerujem da ovdašnje taksiste i vlasti ne zanima previše kako će Khosrowshahi promijeniti Uberovu toksičnu korporativnu kulturu, svakako će ih zanimati kako će njegov rad utjecati na platformu koju su svojim lošim pristupom i prosvjedima uspjeli pretvoriti u heroja digitalizacije.
Možda niste ni primijetili zbog početka ljeta i godišnjih, ali 21. lipnja ove godine bio je buran za Uber, ne samo u Hrvatskoj, već i globalno. Upravo su tada hrvatski taksisti ususret najveće sezone odlučili prosvjedovati te pokazati nezadovoljstvo Uberovim poslovanjem, time blokirajući Split, Dubrovnik, ali i druge hrvatske gradove.
Dok su taksisti uspjeli isključivo frustrirati vlastite korisnike, domaća je Uberova ekipa promotivnom akcijom, u kojoj su smanjili cijene UberBoata, uspjela pridobiti simpatije javnosti.
Spontano rješenje za spontani zastoj usred vrhunca turističke sezone – UberBOAT vozi do zračnih luka po cijeni vožnje uberX #slobodakretanja pic.twitter.com/XtG0BWqcCu
— Uber Croatia (@Uber_Croatia) July 28, 2017
U SAD-u je za to vrijeme osnivač i direktor Ubera, Travis Kalanick, upravo dao svoju ostavku zbog pritisaka ključnih investitora predvođenih Benchmark Capitalom, koji su zbog niza afera htjeli promjene na vrhu. Od optužbi za seksualno zlostavljanje i diskriminaciju do tužbi zbog intelektualnog vlasništva i svađa s vozačima, agresivno vodstvo Travisa Kalanicka zaslužno za inicijalni rast rezultiralo je kulturom koju većina medija i analitičara odavno naziva – toksičnom. Promjene nisu stale s Kalanickom, tako da je Uber uskoro ostao ne samo bez direktora, već i COO-a, CFO-a i CMO-a.
Uberov upravni odbor od tog trenutka pokušava naći zamjenu za Kalanicka, pri čemu su se spominjali deseci kandidata: Od bivšeg direktora Virgin America Davida Cusha, izvršnog direktora Disneyja Thomasa Staggsa – a u naletu kreativnosti – i Obame! Konačna dva kandidata bila su bivši direktor General Electrica Jeff Immelt te direktorica Hewlett Packard Enterprisea Meg Whitman, za koju se smatralo da može riješiti Uberov problem korporativno usađenog seksizma.
No, odbor se na kraju složio oko kandidata o kojem je u ponedjeljak pisala Netokracija Srbija: Expedijinog dugogodišnjeg direktora, bivšeg izbjeglice i velikog protivnika Trumpove politike, Dare Khosrowshahija.
Daro, u Uberu sve po starom?
Inicijalne reakcije analitičara i javnosti dosad su bile vrlo pozitivne, prvenstveno zato što je u svojih 12 godina u Expediji Khosrowshahi uspio ne samo učetverostručiti prihode te platforme, već i izgraditi kulturu u kojoj je, po dostupnim informacijama, bio prilično smiren i uspješan direktor.
Dok američki mediji spekuliraju na koji će način Khosrowshahijevo imenovanje pomoći u popravljanju Uberovog imidža te zapošljavanju kadrova na drugim ključnim pozicijama, nas najviše zanima što to znači za hrvatsko tržište gdje je Uber već prisutan, ali i regiju prema kojoj gaji ambicije. Podsjetimo, Uber je na hrvatsko tržište stigao 2015. godine, nakon ekskluzivne najave svog dolaska na Netokracijinoj konferenciji OMGcommerce godinu ranije.
Khosrowshahi vjeruje u Uberov poslovni model toliko da je i sam investirao
Iako dolazi iz segmenta tehnološkog turizma, Khosrowshahi je godinama zainteresiran za područje kojim se Uber bavi, a svoje povjerenje u taj poslovni model pokazao je i vlastitim ulaganjima. Jedan je od investitora prijevoznog startupa Convoy koji je u svibnju ove godine pokrenuo uslugu UberFreight koja spaja vozače kamiona s teretom. Da, radi se o Uberu za kamione. Convoy je dosad osigurao preko 80 milijuna dolara investicije, a čini se da će nakon svog imenovanja Khosrowshahi morati riješiti svojih dionica zbog konflika interesa.
Excited for Convoy Debut. Some call it the Uber of trucks but I like #expedia of trucks more … https://t.co/i4vfZisIwS
— dara khosrowshahi (@dkhos) October 28, 2015
Jedan od najuspješnijih direktora u digitalnom turizmu
Iz naše je perspektive Khosrowshahijevo iskustvo u turističkoj industriji izuzetno bitno imajući na umu da s jedne strane turizam čini 19 posto hrvatskog BDP-a, a s druge da govorimo o čovjeku kojeg je ugledni Skift u svojoj potpunoj povijesti digitalnog turizma prozvao jednim od njenih ključnih igrača.
Vjerojatno je stoga da će Khosrowshahi prirodno naginjati prema Uberovim modelima sudjelovanja u turizmu, poput UberBoata koji je u Hrvatskoj predstavljen ove godine. U njima će znati ne samo bolje prepoznati potencijal od Kalanicka, već i shvaćati dinamiku sektora koji bi mogao značajno utjecati na Uberova vlastita ulaganja u turizam – pa tako i hrvatski.

Nemojmo zaboraviti da se radi o tvrtki koja je, dok je Ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Oleg Butković ususret izbora prijetio njenim zatvaranjem, najavljivala pilot program letećih taksija do 2020.
Iskustvo u pregovaranju s reguliranom turističkom industrijom
Vlastima i taksistima koji dovode u pitanje legalnost Uberovog poslovnog modela bi pak trebalo biti zanimljivo Khosrowshahijevo iskustvo u pregovorima s regulatorima. Analitičar u RBC Capital Markets Mark Mahaney, koji godinama prati Expediju, navodi kako novi Uberov direktor donosi značajno i uspješno iskustvo u pregovaranju s državnim institucijama i agencijama:
Dara je u Expediji morao jako puno pregovarati jer se Expedija morala baviti lokalnim vlastima, ali i državnim regulacijama vezanim za oporezivanje.

‘Brzina pobjeđuje’, Khosrowshahijeva je osobna poslovica
Moguće je da će mnogi očekivati da će, nakon 12 godina u jednoj tvrtki, Khosrowshahi u stilu iskusnih direktora državnih tvrtki polako donositi svoje sljedeće odluke te oprezno konsolidirati tvrtku. No, čini se da je upravo brzina jedna od rijetkih poveznica s Uberovim osnivačem, kako otkriva sam Dara govoreći za Skift:
Krilaticu “brzina pobjeđuje” naučili smo od bilješke koju je suosnivač TripAdvisora Steve Kaufer godinama držao zalijepljenu na vratima svog ureda.
Expedia je tako prilično brzo od 2012. pod Khosrowshahijevim vodstvom akvizirala cijeli niz svojih konkurenata poput Trivaga, Via Travela, Travelocityja i Airbnbovog konkurenta HomeAwaya.
Očekujte da vas Dara prozove za budalaštine – preko Twittera
Kao izbjeglici i imigrantu u SAD-u, jasno je zašto Dara Khosrowshahi vjeruje u američki san te zašto je kao direktor Expedije bio protiv poteza kojima američki predsjednik Trump pokušava ograničiti putovanje u SAD-u.
I keep waiting for the moment when our Prez will rise to the expectations of his office and he fails, repeatedly. https://t.co/WlxTkRfC71
— dara khosrowshahi (@dkhos) August 16, 2017
Očekivano je stoga da će u istom tonu, temeljem i interesa nove tvrtke koja želi promijeniti svjetski prijevoz, javno prozivati sve one koji misle da mogu zabranama ograničiti #slobodakretanja. Tko zna, možda se Vlada Republike Hrvatske opet nađe u vrhu tviteraške aktivnosti kad je prozove Uberov novi direktor.
U svijetu u kojem softver guta svijet, brzina i otvorena komunikacija na društvenim mrežama nisu svojstvo hrvatskih vlasti i taksista, ali jesu Uberovog novog direktora koji ne samo da razumije Uber, već i za hrvatsko gospodarstvo ključan – turizam!
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
31. 08. 2017. u 11:36 am
Neki analitičari kažu da nakon što Uber svojom financijskom snagom probije lokalna tržišta i političke prepreke, odjednom će dobiti masu konkurencije jer letvica za ulazak u taj biznis je niska. Meni to ne djeluje nemoguće, poput Groupon modela
Ivan Brezak Brkan
31. 08. 2017. u 12:23 pm
To svakako, već smo i vidjeli da se to događa posebno po istočnoj Europi. Bit ce zanimljivo da li će pod Darom sad Uber krenuti u akvizicije – makar se radi većinom o tvrtkama koja nude rješenja za taksističke tvrtke, a nemaju vlastite vozače.
Marko :-)
31. 08. 2017. u 3:38 pm
“Hrvatska je protiv tehnologije.” Klasična zamjena teza koju gura Uber. Svakome iole upućenom u tematiku je jasno da je ovaj članak, barem u onom dijelu koji se referira na RH – promašaj. Inače, Khosrowshahi je vodio firmu koja usprkos potencijalu se nije uspjela ni približiti, a ni izdignuti (diferencirati) po bilo čemu od konkurencije. Čak dapače, opustili su se u tržišnoj poziciji koju su stekli organski, samim tim što postoje.
Drugo i možda još bitnije – kako piše NY Times (i drugi mainstream am. mediji) – Khosrowshahi je pristao na značajno smanjenje svojih ovlasti u odnosu na Kalanicka pa se postavlja pitanje koliko će se tvrtkina politika uopće promijeniti.
Treće i po meni najbitnije – Uber nije korporacija. Uber je u svakoj zemlji druga stvar, veže ih samo naziv/brend. U jednoj zemlji je taksi, u drugoj je pop, u trećoj X, a u četvrtoj ga ni nema. Drugačija usluga, drugačiji model poslovanja, drugačija pravila. (Zamisli McDonalds koji u Austriji nema kumpiriće, a u Velikoj Britaniji su isključivo vegetarijanski…). Drugim riječima, sve što Khosrowshahi napravi neće se dotaknuti “svjetske Uber scene”, niti prijevozničkog tržišta u RH, a kamoli prozvanih iz teksta (Butković/taksisti). 🙂
Marko :-)
31. 08. 2017. u 3:43 pm
Apropos “Hrvatska je protiv tehnologije” kampanje – (1) “ride-sharing” (car-pool) kojeg sada uvode Lyft (pandan Uberu u SAD-u), a i Uber na pojedinim tržištima, u Hrvatskoj postoji od 2006. (2) Naručivanje usluge aplikacijom – osim što imaju gotovo svi autobuseri, imaju i gotovo svi taksi prijevoznici (neki još od 2013.). (3) Tehnologija u svrhu optimizacije poslovanja? Apsolutno. Eto barem jedna taksi firma u RH je optimizirala sve poslovne procese u jedan informatički sustav kojeg, a ovo je za rubriku vjerovali ili ne, izvoze u 12 zemalja svijeta uključujući i Katar! 😉 #hrvatskaizkamenogdoba
Mirko
31. 08. 2017. u 10:50 pm
Osobno držim da startup bez osnivača na čelu kao drivea zove na probleme. Pokazala je to i stagnacija Twittera kada su financijeri nadomjestili početne entuzijaste.
Drugi je primjer Marisa Mayer sa Yahoom, Carly Fiorina sa H&P itd. Bez vizije na čelu Uber bi se mogao pretvoriti u puku mašinu za akvizicije što ne može naročito dobro završiti (vidimo po Yahoou). Šteta, meni više odgovara osebujan Kalanickov stil nego neki aparatčik koji ne talasa, a i ne razumije posao previše.
Da ne govorim da mu je bitniji osobni bonus nego uspjeh i vizija kompanije. Npr Tesla bi bez vizionarstva Muska brzo potonuo.