Kako spasiti svoj Twitter profil i spriječiti hakiranje
Ako ste primijetili da vam se s profila na Twitteru šalju javne i privatne poruke za koje znate da ih sigurno niste sami napisali, moguće je da vam je kompromitiran profil. Da, hakirani ste! Srećom, nije sve propalo i svoj profil možete spasiti. Izmjena lozinke i pregled aplikacija koje koristite samo su neki od načina na koje možete ponovno zaštiti svoj profil na Twitteru.
Ako ste primijetili da vam se s profila na Twitteru šalju javne i privatne poruke za koje znate da ih sigurno niste sami napisali, moguće je da vam je kompromitiran profil. Da, hakirani ste! Srećom, nije sve propalo i svoj profil možete spasiti. Izmjena lozinke i pregled aplikacija koje koristite samo su neki od načina na koje možete ponovno zaštiti svoj profil na Twitteru.
Link koji vam se čini nedužan može voditi na aplikaciju kojoj ćete tada, ne znajući, dati pristup svome profilu. Aplikacije će tada krenuti u daljnje širenje Twitterom putem javnih i privatnih poruka koje će uključivati linkove koji će drugima pružiti neugodnosti.
Kako spriječiti hakiranje
Kako se ne biste neugodno iznenadili i otkrili da je netko u vaše ime na Twitter poslao veliku količinu neželjenih i nezgodnih sadržaja, imajte na umu nekoliko stvari:
- Nemojte klikati na linkove za koje niste sigurni. Link može biti u poruci vašeg dobrog poznanika, ali to ne znači da njegov ili njen profil nije komprimitiran… Kratki linkovi poput Bit.lya i TinyURLa otežavaju pregled kada pratite mnogo ljudi, no zato pazite na kontekst poruka. Ako se ne čini kao poruka koju bi određeni korisnik poslao, budite oprezni i iskoristite dodatke za Internet Explorer i Firefox koji omogućuju pregled skraćenih adresa;
- Twitter vas nikada neće pitati za lozinku putem e-maila, privatne ili javne poruke, tako da ne nasjedajte na zahtjeve. Jedino što bi Twitter mogao učiniti ukoliko posumnja da vam je profil hakiran jest poništiti vašu lozinku i poslati vam link za stvaranje nove;
- Provjerite nalazite li se na Twitteru! Ukoliko vas se pita za lozinku za Twitter, a znate da se ne radi o aplikaciji kojoj želite dati pristup, provjerite jeste li na Twitteru ili ste tek na stranici koja ga imitira izgledom. Stranice koje vas žele iskoristiti umjesto adrese poput http://twitter.com imat će vrlo slične varijacije, poput http://twitter.primjer.com;
Kako spasiti Twitter profil od hakiranja
Sumnjate li da vam je profil već kompromitiran, postoji nekoliko koraka koje biste trebali proći da ga spasite.
Ukoliko možete pristupiti profilu

- S obzirom da se možete prijaviti, odmah izmijenite svoju lozinku u postavkama pod Password;
- Provjerite postoji li koja aplikacija koja se vezala za vaš Twitter profil, a koju ne prepoznajete, te joj poništite pristup pod Connections u postavkama.
Ukoliko ne možete pristupiti svom profilu

- Ukoliko vam više ne radi lozinka, poništite lažnu lozinku koja je dodana korištenjem svog nadimka te e-mail adrese koju koristite za profil;
- Ukoliko i dalje ne možete pristupiti profilu, kontaktirajte Twitter sa svojim podacima, obrazloženjem što se dogodilo te kada ste posljednji put koristili svoj profil.
Što se dogodilo?
Postoje deseci načina na koje je netko mogao doći do vaše lozinke. Možda vam je lozinka bila preočita ili ste dali pristup Twitter aplikaciji koja je iskoristila vaše povjerenje. Promjenom lozinke i poništavanjem pristupa vanjskim aplikacijama ponovno osiguravate svoj profil na Twitteru.
Ubuduće budite oprezniji i svakako upozorite svoje pratitelje kako da spriječe i spase svoje profile. Svakako u komentarima podijelite i svoja iskustva s hakiranjem profila na društvenim mrežama poput Twittera…
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Davor
02. 03. 2010. u 10:55 am
Vrijeme je da Twitter ugradi svoj URL shortener. Ovako ne možeš biti siguran što čuči iza URL-a i da bi bio siguran moraš instalirat ovaj dodatak, onaj dodatak — podsjeća na Windowse 🙂
dacho
02. 03. 2010. u 1:34 pm
“Da, hakirani ste!”
Sad se ja moram napravit pametan i reć hackiranje != phishing != korisnici koji daju svima svoj UN i pass.
laura
04. 03. 2010. u 10:18 am
ajaj jaj..idem odmah mijenjat password!!!!
ebeba
08. 03. 2010. u 1:20 pm
Hehe, imam ja jedna savjet kako se zaštititi od hakiranja twitter accounta, fino jednostavno i potpuno sigurno uopće NEmaš twitter account 🙂 hehehe, a za sv ekoji ga eć imaju, bad luck, ali i za njih ima lijeka 🙂 ZBRISATI GA!! 🙂 it’s easy, simple & clean … e sad, možete se vi slagati ili ne, biti za ili protiv, jedno što je istina da ako nemate Twitter account, niti nemate brige sa istim 🙂 hi hi hi, cheers