Twitter prešao 105 milijuna korisnika uz @Anywhere i vlastite aplikacije

Twitter prešao 105 milijuna korisnika uz @Anywhere i vlastite aplikacije

Twitter ima preko 105 milijuna korisnika, objavio je Biz Stone na jučerašnjoj službenoj Twitterovoj konferenciji, Chirp. Osim impresivne brojke, na Chirpu je predstavljeno mnoštvo novih mogućnosti. Twitter postaje lokacijska društvena mreža te uvodi @Anywhere za bolju integraciju u postojeće web stranice. Nakon kupnje iPhone aplikacije Tweetie, mnogi su posumnjali da će Twitter zanemariti tvrtke i pojedince koji stvaraju aplikacije za njihovu platformu. Čini se da se to neće dogoditi. Twitter je jučer pokrenuo posebnu web stranicu za developere, a dopustit će im i korištenje vlastitih meta podataka uz tvitove.

Twitter ima preko 105 milijuna korisnika, objavio je Biz Stone na jučerašnjoj službenoj Twitterovoj konferenciji, Chirp. Osim impresivne brojke, na Chirpu je predstavljeno mnoštvo novih mogućnosti. Twitter postaje lokacijska društvena mreža te uvodi @Anywhere za bolju integraciju u postojeće web stranice.

Nakon kupnje iPhone aplikacije Tweetie, mnogi su posumnjali da će Twitter zanemariti tvrtke i pojedince koji stvaraju aplikacije za njihovu platformu. Čini se da se to neće dogoditi. Twitter je jučer pokrenuo posebnu web stranicu za developere, a dopustit će im i korištenje vlastitih meta podataka uz tvitove.

300 tisuća novih korisnika svaki dan

Twitter uz preko 105 milijuna korisnika svakodnevno dobiva preko 300 tisuća novih. Pretpostavljajući da je Facebook prešao 400 milijuna korisnika početkom 2010., Twitter ipak nije toliko manji koliko se pretpostavljalo. Zanimljivo je što gotovo polovica korisnika Twittera, 37 posto, tvita s svojih mobilnih uređaja.

Twitterove aplikacije su važne, ali aplikacije za Twitter su važnije

Twitter nikada ne bi sam stvorio aplikacije poput Spreadtweetsa

Još zanimljivije je što samo 25 posto Twitterovog prometa dolazi s web stranice Twitter.com. Kupnjom popularne aplikacije za iPhone, Tweetie, te predstavljanjem Twitterove službene aplikacije za BlackBerry, mnogi korisnici, ali i developeri posumnjali su u Twitterovu angažiranost oko onih koji su tu društvenu mrežu zapravo stvorili. Upravo su dodatne aplikacije učinile Twitter korisnijim i zanimljivijim.

Aplikacije za iPhone, BlackBerry, i Maemo… Aplikacije koje analiziraju vaše tvitove, omogućavaju vam jednostavnije korištenje u poslovnom okruženju ili pak poput Spreadtweetsa vam daju da tvitate iz Excelu sličnog sučelja kako vas šef ne bi otkrio, Twitter sam nikada ne bi mogao razviti.

Uvođenjem službenih Twitterovih aplikacija za najpopularnije mobilne platforme, mnoge slične neće preživjeti. No, ukoliko te aplikacije nisu kvalitetne i ne daju neke dodatne mogućnosti, zaista ne vidim zašto i bi. Twitter je tvrtka i mora dugoročno gledati prvenstveno kako će zaraditi. S obzirom da preko 75 posto korisnika tvita s mobilnih uređaja, Twitter mora biti siguran da će oglašavanje i druge mogućnosti, važne za njihovo poslovanje, biti dobro integrirano. Aplikacije koje imaju svoju publiku, primjerice TweetDeck, namijenjen naprednijim korisnicima te CoTweet, namijenjen tvrtkama, preživjet će.

Twitter <3 developere

Dev.Twitter.com za sve koji stvaraju Twitter aplikacije

Twitter je dobro isplanirao otkrivanje svojih službenih aplikacija u tjednima prije Chirpa. Na Chirpu je Ryan Sarver, direktor platforme za Twitter, objavio kako će maknuti sva ograničenja i kašnjenja za neslužbene aplikacije za Twitter. Ovim potezom one zaista postaju real-time tj. rade u stvarnom vremenu i kao što se tvitovi instantno prikazuju na Twitter.com-u, prikazivat će se i na TweetDecku.

Pokrenuta je i web stranica namijenjena developerima, Dev. Twitter.com. Na njoj možete naći sve podatke i informacije o stvaranju aplikacija za Twitter te korištenja Twitterovog API-ja. Developerima će biti omogućeno dodavanje bilo kakvih meta podataka uz pojedine tvitove pomoću Annotations odnosno napomena. Brzim izbacivanjem ovih mogućnosti koje će uvelike olakšati život svima koji stvaraju aplikacije za njihovu platformu, Twitter je ušutkao svoje kritičare.

Neki ipak nisu zadovoljni, poput Loica Le Meura čiji je Seesmic investirao mnogo u razvoj kvalitetnih desktop, web i mobilnih aplikacija za Twitter. Le Meur je odlučio odbaciti Twitter, kao što su oni i njegovu tvrtku. Seesmic će, primjerice, postati aplikacija za sve društvene mreže: Twitter, Facebook, ali i bilo koju drugu društvenu mrežu koja se želi uključiti u Seesmic kao dodaci.

Uključite Twitter u svoju web stranicu uz @Anywhere

Kako će integracija hovercardova izgledati na Guardianu

Evan Williams, Twitterov direktor, na SXSW konferenciji najavio je @Anywhere, uslugu za uključivanje Twittera na web stranice. Na Chirpu je dao više detalja te objavio kako će se @Anywhere sastojati od četiri komponente: Hovercards, Connect, Sign-In i Tweetbox.

Većina ovih mogućnosti omogućavat će korisnicima da se prijave na web stranice uz Twitterov korisnički profil, kao što to omogućava i Facebook Connect. Tweetbox će prikazivati tko sve tvita o određenom sadržaju, a integrirati će ga Guardian, Amazon, Mashable, Digg, Google, Wall Street Journal, itd.

Razradom poslovnog modela, uvođenjem oglašavanja, dodatnih mogućnosti poput lokacija i boljom podrškom za sve koji stvaraju aplikacije, Twitter je napokon postao ozbiljna tvrtka i prebolio sve dječje bolesti startupa. Tviterasi, neće nam biti dosadno u narednim mjesecima!

Koje se vama Twitterove mogućnosti najviše sviđaju, a koje ne?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?