Ako ste mislili da su promjene digitalnih navika turista završile, prerano ste se ponadali! Ukidanjem naknade za roaming u zemljama Europske unije temeljem tzv. “Roam Like At Home” uredbe preko 75 posto turista koji posjećuju Hrvatsku, građana EU, ponovno mijenja navike koje već ove sezone drastično utječu na hotelijere, iznajmljivače i ugostitelje. Tko će biti gubitnici, a tko pobjednici doba uvijek dostupnog mobilnog interneta?
Situacija s roamingom se, u samo 5 mjeseci od mog članka sa savjetima za roaming na poslovnom putu, u Europskoj uniji promijenila s napornog na – prilično jednostavno i ugodno gdje koristimo mobilne tarife svojih matičnih zemalja u inozemstvu. Treba naglasiti da je ovaj potez toliko značajan da su zemlje u okolini Europske unije, među njima Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Makedonija i Albanija, nedavno potpisale sporazum o međusobnom ukidanju naknade za roaming.
U nedavnom posjetu španjolskoj Fuerteventuri dostupnost mobilnog interneta mi je omogućila da koristim TripAdvisor, ali i društvene mreže, više nego ikad dosad na godišnjem odmoru.
Real-time turizam mijenja pravila digitalnog turizma
Real-time, odnosno ekonomija u stvarnom vremenu, opisuje trenutnu situaciju u kojoj se transakcije i informacije razmjenjuju u digitalnom formatu – instantno. U turističkoj praksi to znači da gost može “odmah” rezervirati smještaj putem aplikacija poput Booking Nowa, otkriti rutu za trčanje u nepoznatom gradu putem SightRuna ili napisati recenziju restorana odmah nakon izlaska iz njega.
Iako su ovi, ali i drugi digitalni kanali, već godinama ključni za razvoj turizma u Hrvatskoj i svijetu, njihove su prednosti često bile ograničene ograničenošću pristupa internetu turistima. Iako bi neki kupovali SIM-ice lokalnih operatera, većina se pouzdala u WiFi mreže u kafićima, hotelima i apartmanima. Navedena su ograničenja zapravo ograničavale postojeće navike korištenja digitalnih servisa. Istraživanje tvrtke WorldSIM iz 2016. je pokazalo da 85 posto turista koristi pametne telefone na putu, a 45 posto ih smatra nedostatak veze na Internet izuzetno iritantnim i nepraktičnim.
Dostupnost mobilnog interneta turistima omogućava da se prepustimo već poznatim navikama guglanja, pretraživanja na TripAdvisoru i Foursquareu za otkrivanje turističkih sadržaja. Primjer toga bio bi gost koji prolazi autoputom pored slapova Krke i vidi ponudu za posjetu NP Krka, ne na billboardu, već svom aplikaciji na svom pametnom telefonu spojenom na 4G.
Otkrivat će u hodu, a planove mijenjati u kliku
Internet nam kroz servise poput TripAdvisora, ali i lokalne blogove kao što je I Heart Reykjavik, koji sam intenzivno koristio tijekom puta na Islandu, kao gostima otkriva pregršt informacija o lokacijama na koje idemo.
Stare navike planiranja cijelog puta su nas uz ograničenja roaminga dosad i dalje osuđivala na planiranje unaprijed u svom Airbnb apartmanu ili kafiću gdje smo imali dovoljno brz, i besplatan, bežični internet.
Opremljeni tako informacijama i preuzetim offline kartama, krenuli bi u avanturu gdje smo poput većine turista – imali plan.
Spontani, walk-in gosti, odgađaju odluke do posljednje (digitalne) prilike
Walk-in gosti, tj. turisti koji žele uzeti smještaj bez prethodne rezervacije, uvijek su bili bitni. Uz ukidanje roaminga se ti turisti više neće pitati je li vaš hotel ili smještaj dobar, već će korištenjem servisa poput Bookinga, Airbnba i HotelTonighta rezervirati smještaj – u hodu.
Slična je situacija s restoranima gdje će gost stati ispred i provjeriti TripAdvisor, što smo i mi učinili u Španjolskoj kad smo se našli na trgu među desetak različitih restorana. Prije bismo možda restoran sudili po ugođaju ili popunjenosti, ali sad nismo morali pogađati, već smo brzim otvaranjem mobilne aplikacije vidjeli detalje.
Ta je nova generacija turista zbog dostupnosti informacija spontanija pa će se prije odlučiti iskoristiti last minute aranžmane ili otići na otok rješenjima poput UberBoata, ali je upravo mobilni internet bio karika koja je nedostajala. Dapače, znajući da mogu planirati i bookirati putem mobilnog telefona, još će veći broj gostiju odgađati konačne odluke.
Aplikacija kao što je HotelTonight, koja nudi last minute ponude za hotele, preuzeta je 3 milijuna puta. Iako HotelTonight nije još dostupan u Hrvatskoj, bitno je imati na umu da su takve aplikacije svoj su rast zabilježile upravo zbog takvog razvoja navika turista.
Lakše je pozvati Uber(boat), ako imate pristup internetu
Jedna od ključnih tema ove turističke sezone svakako su bili ponovni offline prosvjedi taksista u Splitu, Dubrovniku i Zagrebu koji su uspjeli isključivo iziritirati građane i turiste te Uberu dati ponovno priliku da promovira svoje usluge – spuštajući cijenu UberBoata za prijevoz do aerodroma na ekvivalent svima poznatog Ubera.
Na žalost, ovdašnji taksisti neće imati nikakve koristi od real time ekonomije, s obzirom na to da ne mogu shvatiti da korisnici obožavaju upravo aplikaciju putem koje mogu u stvarnom vremenu vidjeti dostupnost vozila, pratiti ga kako dolazi do njih, platiti uslugu, napisati recenziju itd. Nije da mnoge druge taksističke tvrtke širom svijeta nisu već shvatile da moraju pružiti bolju, digitalnu uslugu ili da ne postoje tvrtke koje nude gotova rješenja koje bi hrvatske taksističke tvrtke mogle integrirati, poput TaxiStartupa i Curba.
U doba roaminga taksisti su još mogli računati da će im stajališta na zrakoplovnim lukama te gradovima dati prednost, jer su očito offline, ali većina turista sad može odmah po slijetanju u Dubrovnik ili Split – pozvati Uber. Pitam se hoće li zaključak taksista biti da ponude bolju digitalnu uslugu svojim korisnicima – ili blokiraju Bruxelles?
Vrijeme je za digitalnu dobrodošlicu
Zamislite gosta koji se s autoputa upravo spušta u vaše mjesto, snima prvu sliku mora – i ima mobilni internet da je odmah objavi – a vi lajkate! Ne mislite da će gost istražiti o kakvom se to simpatičnom restoranu radi?
Imajući na umu da mnogi gosti na društvenim mrežama upravo uz niz emojija i hashtagova najavljuju svoj odlazak na izlet, lokaciju ili čak možda točno određeni ugostiteljski objekt, njihova dostupnost putem društvenih mreža otvara prostor za digitalnu gostoljubivost koje inače ne bi bilo moguće:
- Restoran putem Twittera preporučuje jela i prije nego što je gost sjeo za stol.
- Turistička zajednica putem Instagrama preporučuje divnu plažu.
- Hotel izražava dobrodošlicu gostu i prije nego što je kročio u resort.

Ako imate budžet i spremni ste se oglašavati, većina digitalnih platformi nudi neki oblik oglašavanja, primjerice.
- Foursquare nudi lokacijske oglase temeljene na interesu korisnika u real-timeu;
- Facebook kao najveća društvena mreža već godinama nudi oglašavanje koje možete usmjeriti s lokalnoj promociji događaja, ali i ponuda.
Nikako se nemojte ograničavati samo na najveće platforme, jer upravo putem specijaliziranih, gdje je manja konkurencija, možete naći najveće prilike. Dobar primjer aplikacije koja na zanimljiv način otkriva nove destinacije je nedavno ažurirani WanderTab za preglednik Chrome koji vam svakog dana prikazuje sliku nove lokacije u novom tabu, a na klik – nudi rezervaciju leta!
Dosad su se događale situacije u kojima bi takva proaktivnost bila manje korisna, jer gosti ne bi odmah vidjeli reakciju, ali ukidanjem roaminga prosječan turist odmah može reagirati na vašu pravovremenu reakciju.
Tko će biti pobjednici, a tko gubitnici real-time turizma
Po pitanju otkrivanja i korištenja alternativa njihovim uslugama, gubitnici će svakako biti taksisti, ne zbog toga što će im Uber kroz aplikaciju uzeti turiste, već zbog toga što po, do sada viđenom, neće uopće pokušati pružiti bolje korisničko iskustvo.
Među hotelima će najbolje proći hotelijeri sa strategijom korištenja real-time kanala komunikacije, posebno društvenih mreža. Zanimljivo je kako HeBS Digitalov Max Starkov hotelima nikako ne preporuča pretjerivanje popustima putem mobilnih kanala, jer su njihova istraživanja pokazala da se radi o utrci prema dnu.
Privatni smještaji također mogu iskoristiti fazu otkrivanja vežući se, kako Netokraciji otkriva jedan iznajmljivač iz svog iskustva, primjerice uz događaje. Vidite li da gost tvita ili na Instagramu objavljuje da ide na X festival u Y, možete mu upravo putem tog kanala ponuditi smještaj proaktivno. Pobjednici će među iznajmljivačima stoga biti generacija koja i sama koristi digitalne kanale te ih nauči koristiti, što im pomaže i Netokracija kroz projekt Digitalni iznajmljivači.
Poput iznajmljivača, pobjednici real-time turizma među restoranima će biti oni ažurni, koji će ne samo osvježavati i pratiti TripAdvisor, nego i društvene mreže pri čemu će se najviše istaknuti proaktivni restorani. Isto se odnosi na turističke zajednice koje će se više nego ikada prije morati aktivirati putem društvenih mreža pa i onih koje nisu popularne u Hrvatskoj, s obzirom na to da će količina user generated sadržaja i objava biti velika. Pri tome neće biti dovoljno samo pratiti najjednostavnijim metodama, poput hashtagova, zahvaljujući kojima je moje slike sa šibenskog Changer festivala lajkala – pogodili ste – Turistička zajednica Grada Šibenika.
Dok će pobjednike i gubitnike ukidanja naknade za roaming ove sezone činiti oni koji su već spremni za promjene, sljedeće će sezone sve ovisiti o edukaciji i podršci Hrvatske turističke zajednice koja u svom pozivu za udruženo oglašavanje u 2018. ističe samo oglašavanje na društvenim mrežama, ali ne ističe posebno njihov real-time element.
S obzirom na to koliko se malo pisalo i raspravljalo o ekonomskom utjecaju ukidanja roaminga u zemlji u kojoj turizam čini 19 posto BDP-a, pravi pobjednici ove i sljedeće sezone ovisit će isključivo o vlastitoj digitalnoj proaktivnosti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.