Poslepodnevni sati prvog dana najveće regionalne konferencije o društvenim mrežama bili su rezervisani za panel diskusiju o društvenim mrežama i turizmu, te načinima na koje turističke agencije i organizacije koriste ove web alate prilikom poslovanja.

Poslepodnevni sati prvog dana najveće regionalne konferencije o društvenim mrežama bili su rezervisani za panel diskusiju o društvenim mrežama i turizmu, te načinima na koje turističke agencije i organizacije koriste ove web alate prilikom poslovanja.
Moderator Zoran Torbica otvorio je diskusiju pitajući direktorku Hrvatske turističke organizacije Meri Matešić na koje načine ova orgainzacija koristi društvene mreže:
Hrvatska turistička zajednica postoji već nekoliko godina i duže vreme se bavimo društvenim mrežama. U kratkom roku smo prepoznali potrebu te smo prvo pokrenuli Facebook stranicu. Danas se nalazimo na čak 9 društvenih mreža, od kojih je najaktivnija ona na Facebooku koja danas broji više od 810 000 fanova.
Meri je dodala da njihova organizacija godišnje potroši oko 20 miliona kuna na online oglašavanje, što i dalje nije približno cifri koja se troši na tradicionalne metode, ali je znatno veća nego prethodnih godina sa očekivanim godišnjim porastom. Ona je istakla da društvene mreže igraju ključnu ulogu u turizmu jer se danas sve više kafića, restorana i hotela oglašava ovim putem, te dolazi do novih mušterija i posetioca.
Torbica je predstavio i Zvonimiru Orešar, direktoru hotela Novi Spa Hotels & Resort koja je prisutnima govorila o anganžmanu ovog odmarališta na društvenim mrežama:

Novi Spa Hotel & Resort je otvoren 2009. godine i predstavlja najveću investiciju u hrvatskom turzimu. Svesni smo da uz tradicionalne kanale koje koristimo, postoje i oni koji se tiču društvenih mreža a koji postaju sve važniji. To su kanali koji do pre par godina nisu ni postojali, a sada im se i mi okrećemo.
Na panel diskusiji takođe je učestvovala je i Irena Peršić-Živadinov ispred turističke organizacije Kvarnera koja je istakla da se i njega orgnaizacija okreće webu i društvenim mrežama u potrazi za novim korisnicima.
Pored nje, nastupio je i Ilija Brajković, partner Akcije koji je istakao da ova kompanija nastoji informisati svoje klijente o važnosti društvenih mreža kada je u pitanju poslovanje preko Interneta, a pogotovo vođenje naloga turističkih organizacija.
Prodaja jeste važna, ali nije jedini cilj na društvenim mrežama. Vođenjem profila možemo izgraditi poverenje klijenta.
On je dodao da lajkovanjem stranice ili praćenjem naloga mi verovatno nećemo imati korist istog trenutka, ali dobrim vođenjem profila mi možemo doprineti da se korisnici vremenom odluče za naše usluge. Takođe, na pojedine negativne komentare ne trebali nužno da gledamo kao na lošu stvar, budući da su istraživanja pokazala da čak i ona doprinose uspešnoj prodaji.
U ovom regionu postoji mnogo korisnika društvenih mreža. Dok Facebook i Twitter ne služe direktnoj prodaji, pomažu pri građenju brenda za koji se korisnici na kraju mogu odlučiti.
Za kraj diskusije, Zoran se zahvalio svim panelistima koji su otvorili veoma interesantnu temu na Tvitomaniji, a koja se direktno tiče primene Interneta u poslovne svrhe, te poboljšanjem poslovanja u ovom regionu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari