Generacije turista koje će stasati tijekom idućih desetak godina imat će radikalno drukčija očekivanja i zahtjeve u odnosu na današnje. Čekaju nas velike promjene.
Internet je već promijenio način na koji planiramo putovanja, istražujemo nova odredišta, rezerviramo smještaj i doživljavamo putovanja. Razvoj tehnologije i digitalizacija donijet će brojne nove izazove na koje će trebati odgovoriti, ali i prilike koje će trebati iskoristiti.
Netokracija je prepoznala važnost pravovremenog upoznavanja i prilagodbe novim trendovima i promjenama koje donose. U specijalu Digitalni turizam pratit ćemo inovacije u tehnologiji i poslovanju koje će mijenjati lice turizma u godinama koje dolaze.
Doba milenijalaca – i postmilenijalaca
Kako prognoziraju u konzultantskoj kući Horwath, ključni utjecaj tehnologije na turizam u neposrednoj budućnosti očitovat će se, između ostalog, u integraciji mobilnih tehnologija u hotelske poslovne procese, mogućnosti uvida u poslovanje i njegove prilagodbe novonastalim uvjetima u realnom vremenu te digitalne interakcije s gostima. Generacija milenijalaca (populacija danas stara između 20 i 35 godina) bi, prema predviđanjima, do 2017. godine trebala postati dominantnom potrošačkom skupinom. Do 2025., opet prema Horwathu, svaki drugi putnik bit će milenijalac.
Taj je naraštaj stasao u svijetu u kojem su društvene mreže, predvođene Facebookom, sveprisutne, pametni telefoni praktično neizbježni, a digitalizacija i internetizacija svega se nezaustavljivo širi svijetom poput plimnog vala. S postmilenijalcima situacija neće biti drukčija. Naprotiv, za očekivati je da njeni pripadnici jučerašnje i današnje digitalne i mobilne novotarije smatrati nečim uobičajenim i standardnim.
Pa će im tako, recimo, biti posve normalno rezervirati i otključati hotelsku sobu mobitelom, upotrijebiti tablet za podešavanje klime i naručivanje popune mini-bara, razmaknuti zastore, uključiti glazbu, dobiti informacije o odredištu koje su posjetili… Sve pomoću uređaja kojeg nose sa sobom.
Korisnici žele samostalnost i efikasnost
Put do tehnološki i digitalno sve osvještenijih gostiju vodi preko pametnih telefona, uvjeren je Damir Knežević iz Hoteze, softverskog sustava za hotele za čiji su sastavni dijelovi aplikacije Hoteza Mobile i Hoteza HotPad.
Žele li biti konkurentni, hoteli će gostima morati ponuditi mogućnost da putem svojih elektroničkih ljubimaca mogu na što jednostavniji način ne samo online odabrati i rezervirati smještaj, već i u samom hotelu što je moguće samostalnije birati usluge, dobiti tražene informacije i što brže i efikasnije rješenje eventualnih problema.
Naglasak je na tehnološkim rješenjima dostupnim na svim platformama i operativnim sustavima koja ne zahtijevaju visoko tehnološko predznanje potrebno za instalaciju i korištenje.
Razlik između sustava Hoteza Mobile i HotPad
Kako to izgleda u njihovom konkretnom slučaju? Hoteza Mobile je aplikacija koja na jednom mjestu nudi sve potrebne informacije vezane uz boravak u hotelu. Poželjet će vam dobrodošlicu, otključati sobu, naručiti masažu, večeru u sobu ili jutarnje buđenje, provjeriti red letenja i vremensku prognozu, pozvati taksi, omogućiti komunikaciju s recepcionerom i drugim hotelskim osobljem… S druge strane, Hoteza HotPad dolazi s tablet računalom u sobi, koje omogućuje pristup svim hotelskim uslugama, turističkim informacijama, kontrolu nad klima uređajima, zastorima, rasvjetom i televizorom u sobi te pristup PressReaderu.
Obje aplikacije moguće je koristiti na 68 jezika, na uređajima s Androidom ili iOS-om, a moguće ih je i integrirati s bilo kojim hotelskim sustavom (PMS, RMS, IPTV, POS), bez obzira na veličinu objekta ili tvrtke.
Uz mogućnost izravne komunikacije s gostom, aplikacije i sustav u cjelini ugostitelju pribavljaju obilje podataka i informacija pomoću kojih može unaprijediti poslovanje. Koriste ih, kaže Knežević, u nekoliko hotela diljem svijeta.
Mogućnosti monetizacije
Primarna korist i zarada za krajnje korisnike dolazi, kaže Knežević, od povećanja korištenja hotelskih usluga. No, tu su i dodatne mogućnosti monetizacije. U sklopu rješenja predviđena je mogućnost suradnje s drugim akterima u turizmu koji se mogu predstaviti i ponuditi svoje usluge i sadržaje, poput lokalnih znamenitosti i događanja, restorana, taksi usluga, najma automobila, trgovačkih centara te raznih aktivnosti kao što su, primjerice, izleti, ronjenje, jahanje, jedrenje…
Kneževićevim riječima:
Ovakvim oglašavanjem hotel ostvaruje dodatnu zaradu, oglašivači na ekonomičan način dolaze do ciljane publike, a gosti na jednom mjestu dobiju sve potrebne informacije.
Hoteza je prvo zaživjela u Hrvatskoj, no već je u pripremi širenje poslovanja na Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju.
Vjerujemo da će hotelijeri u regiji prepoznati priliku da značajno povećaju svoju konkurentnost odabirom kompletnog rješenja koje će im osigurati efikasnije upravljanje hotelom, neposrednu dvosmjernu komunikaciju s gostima te više vremena za unapređenje svojih usluga, zaključuje Knežević.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.