Tristan Kromer o Lean Startupu: Većinu smo vremena u krivu, ali bitno je da iz toga nešto naučimo

Tristan Kromer o Lean Startupu: Većinu smo vremena u krivu, ali bitno je da iz toga nešto naučimo

U sklopu trećeg Lean Startup susreta, koje organiziraju Lean Startup Circle i Lean Startup Croatia, u prostorijama HUB-a Zagreb održano je predavanje Tristana Kromera, koji je prisutnima govorio više o implementaciji Lean Startup principa u poslovanje, bilo da je riječ o startupima ili korporacijama.

Tristan Kromer održao je predavanje u sklopu Lean Startup meetupa (fotografija: Mario Živić)
Tristan Kromer održao je predavanje u sklopu Lean Startup meetupa (fotografija: Mario Živić)

U sklopu trećeg Lean Startup susreta, koje organiziraju Lean Startup Circle i Lean Startup Croatia, u prostorijama HUB-a Zagreb održano je predavanje Tristana Kromera, koji je prisutnima govorio više o implementaciji Lean Startup principa u poslovanje, bilo da je riječ o startupima ili korporacijama.

Tristan je sažeo koncept Lean Startupa u tri stavke:

  1. Sve počinje s premisom, koja je oprečna uobičajenom razmišljanju o statupima – a to je da ništa ne znamo. Naime, iako mnogi kreatori startupa misle da su možda budući Steve Jobs, osoba koja ima savršen proizvod i točno zna tko mu je kupac, realnost je najčešće upravo suprotna. Osnovna je misao da smo možda u krivu, odnosno, da se proizvod može ili mora promijeniti, da kupci nisu oni za koje mislimo da jesu, da im je potrebno nešto drugo, a motivira ih nešto treće.
  2. Kako ćemo naučiti što funkcionira? Svi koji znaju nešto o Lean Startupu, reći će: Bild, measure, learn. To nije neuobičajen princip, ali se u lean metodi sve mora raditi puno, puno brže.
  3. Nemojte raditi nasumične proizvode i nešto, opet nasumično, mjeriti. Ako želite nešto naučiti iz podataka koje mjerite i iz onoga što gradite, morate malo izmijeniti formulu. Tako se Learn pretvara Hypothesis (provjerite je li vaša teorija točna i hoće li funkcionirati u praksi), Measure u Metric (mjerimo nešto što će nam doista nešto reći o proizvodu. Nemojte dopustiti da vas ponesu takozvane Vanity metrics – to su impresivne brojke zbog kojih se osjećamo bolje, ali u praksi nemaju nikakvo značenje.), a Build u Experiment (ovdje si dajte prostora za pravljenje greški – ako nemate tu mogućnost, to nije eksperiment).
Tristan kaže kako prvo moramo priznati da ne znamo - ne znamo kako će točno naš proizvod izgledati, ne znamo tko su nam kupci.
Tristan kaže kako prvo moramo priznati da ne znamo – ne znamo kako će točno naš proizvod izgledati, ne znamo tko su nam kupci. (Slika: Mario Živić)

90 posto vremena smo u krivu, ali možemo učiti iz stvarnosti, iz informacija. Cilj je da naučimo što korisnici točno žele. Moramo biti fokusirani na metodologiju, na metriku, kako bismo to uspjeli.

TenTune kao primjer Lean Startupa

Tristan je teoriju konkretizirao primjerom meksičkog startupa TenTune, koji je koristio Lean Startup metodu u svom pristupu. Riječ je o startupu koji želi povezati indie glazbenike s fanovima, a prvotni im je problem predstavljala činjenica što su indie glazbenici nepoznati – kako će ih onda potencijalni fanovi poznati i uvidjeti sviđa li im se njihova glazba ili ne?

  • Razmislili su o tome tko je zapravo njihov korisnik, a toliko su daleko išli u detalje, da su ga čak i nacrtali. Kad su shvatili tko je on, znali su gdje ga pronaći.
  • Rani prototip nije bio aplikacija, nego – crtež na papiru s velikim gumbom Play. Ideja je bila da korisnici poslušaju minutu pjesme, nakon čega mogu ocijeniti sviđa li im se ili ne (pritisnuvši imaginarni gumb na papiru). Prototip su odnijeli na mjesto gdje se nalaze njihovi korisnici (u ovom su slučaju korisnike pronašli u hipsterskom kafiću). Nakon testiranja, odmah su shvatili što korisnicima treba, a što ne (poput činjenice da je minuta previše vremena).
  • Drugi MVP (Minimum Viable Product) lansiran je s potrebnim promjenama. Napokon je kreirana web , a vrijeme trajanja glazbe smanjilo se na 10 sekundi. Mijenjali su dizajn, dok nisu došli do najjednostavnijeg mogućeg, koji je, gle čuda, uvelike nalikovao prvotnom crtežu na papiru – veliki Play gumb.
Pristutni su imali mnoštvo pitanja za Tristana (slika: )
Pristutni su imali mnoštvo pitanja za Tristana (slika: Mario Živić)

Nekoliko nasumičnih savjeta

Nakon predavanja posjetitelji su imali mnoštvo pitanja, a Tristan je dijelio svoja iskustva i savjete. Evo nekolicine koji su se sinoć mogli čuti:

  • Ne morate biti u San Franciscu da biste uspjeli. Važnije je da ste tamo gdje su vaši korisnici.
  • Gradnja (Build) ne odnosi se samo na izradu proizvoda, nego i kanala prema njima.
  • Ako nemate kontakte, pronađite osobu koja ih ima i zamolite ju da vas upozna (nemojte duljiti u zamolbi, nego budite konkretni).
  • Profilirajte svoje korisnike da biste znali tko su, što im treba i što ih motivira.
  • Nemojte samo slati prodavača da nađe korisnika – ako već osobno ne radite prodaju, idite s prodavačem “na teren” kako biste bolje razumjeli potencijalne kupce.
  • Nemojte prečesto koristiti ankete za testiranje, jer ljudi lažu u njima – više će se informacija dobiti razgovarajući s korisnicima.
  • Trebaju vam informacije, ne podatci.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Video

Metaverse nije mrtav! Samo je “skriven” zbog investitora

Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.

Mobilne aplikacije

Predstavljena je aplikacija “Moj ZET” za kupovinu karata javnog prijevoza putem mobitela

Aplikacija je trenutno dostupna za Android uređaje, dok će za iOS biti za nekoliko dana.

Tehnologija

STEM avantura osnovnoškolskih robotičara iz Prigorja Brdovečkog dovela ih je do Maroka i nagrada

Programiranje LEGO robota, razvijanje solarnog punjača mobilnih telefona, natjecanje s drugim ljubiteljima STEM-a, osvajanje medalja i putovanje na drugi kontinent. Malo je reći kako su osnovnoškolci iz Tima Regoč imali uzbudljivu STEM avanturu na kojoj su proputovali preko 2500 kilometara!

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.