
3. WP Meetup Zagreb: Kako dizajner komunicira s klijentom bez accounta, a developer gradi “hižu”
Treći WordPress Zagreb meetup održan je baš onako ljetno - na 'rooftopu' Travel HUB-a, u samom srcu četvrti Trnje. Neuralab je inače pokrenut iz garaže u tom kvartu (stereotipno, znam) pa nam je bilo slatko udomaćiti meetup baš na toj lokaciji, zapadno od Nacionalne i sveučilišne knjižnice.
Bruno, naš šef video produkcije, počeo je planirati razmještaj ljudi, kamera, prezentacije, horde kablova i naravno, hrane. Kolega ima podebljeg festivalskog iskustva, još iz doba kada nam je kosa bila postojana, pa sam mislio da će ovo biti “klasična” organizacija meetup događanja.
No, tada je na scenu stupila Tamina, glavna organizatorica sa strane Travel HUB-a, i počela ubacivati ideje: otvoreni roštilj, Zmajski šank, rooftop do zore, konobari, manekeni. Sve smo to zagrlili i krenuli u realizaciju, žonglirajući nove ideje uz tijesni program s tri predavača i neizvjesnom kišnom prognozom.

60-ak ljudi na meetupu usred ljeta
Denis i Goran, glavni za meetup, počeli su skupljati prijave i oglašavati događaj, no bio sam skeptičan oko odaziva – ulice su već početkom srpnja bile prerijski puste, kamoli još na datum događanja – 31.7. No od potvrđenih stotinjak gostiju, odazvalo se njih šezdesetak (!) slušajući tri interesantna predavanja sa svih strana WordPress ekosustava.
Offtopic – Predavačima se nažalost nisu pridružile predavačice kojih očajnički nedostaje. Taj moment nije isključiv za WP zajednicu, a upravo to će biti jedna od temi iduće Netokracijine konferencije “Ladies of New Business” koja se održava 5. prosinca 2019. Više o temama vezanima uz žene u IT industriji pročitajte ovdje na Netokraciji.

Je li potreban account između dizajnera i klijenta?
Emanuele Lizzi, šef Neuralabovog dizajn tima (originalno iz Udina) prvi je započeo s predavanjem. Odlučio je govoriti na hrvatskom jeziku jer… drama. Tema je bila dizajn proces u WordPress projektima i suradnja na razini dizajner-developer-klijent. Dvije glavne točke su bile:
- Account management “po nama” nije potreban jer više ima prednosti kada dizajner direktno priča s klijentima nego eventualnih nedostataka. Tezu je pokrenuo Frederick Brooks, prethistorijske 1975. napisavši sada već legendarnu knjigu Mythical Man-Month (must-read za svakog netokrata).
- Gospodin Lizzi je imao slide i na engleskom – Always ask WHY i to je ujedno izazvalo podosta pitanja iz publike. Ukratko, dizajner treba ugrađivati smislene funkcionalnosti koje će donijeti benefite krajnjem korisniku. Uvijek predstavite taj koncept klijentu kada radite idejizaciju i osmišljavanje aplikacija.

Kako Android developer gleda na sadržaj
Ivan Kocijan iz Infinuma održao je drugo predavanje, a tema je bila pokretanje WordPress bloga. Interesantno je bilo slušati kako (Android) developer gleda na content marketing i objavu sadržaja, u ovom slučaju o izgradnji kuće tj. hiže. Interesantan je podatak da njegov blog hiza.xyz dobiva 87% posjeta preko organskog prometa iliti, kako digitalci kažu, “preko esioa”. Ivanovi savjeti publici su ipak bili u realnoj programerskoj noti:
- Prva stvar koju treba napraviti nakon što upogonite WordPress blog je da instalirate SSL certifikat. To je dobra i no-brainer preporuka svima koji kreću u otvaranje vlastitog portala. Taj jeftin i jednostavan korak će vam osigurati Googleovu naklonost, HTTPS zeleni lokotić i pohvale dežurnih privacy dušebrižnika.
- Prisjetite se bake koja je govorila da nema besplatnog ručka. To isto vrijedi i za hosting pakete, a to je bila i Ivanova važna preporuka – uzmite dobar i kvalitetan hosting jer o tome vam ovisi brzina učitavanja, uptime stranice i podrška koju će te sigurno trebati u petak navečer.
Što je ključ uspješne komunikacije između dizajnera i developera?

Svevremenska kafanska tema je sačuvana kao treće i zadnje predavanje – “komunikacija između dizajnera i developera”. Prezentaciju je održao dinamični duo u crnom – Tin Jurković (Async Labs) i Kristijan Korman (Cinnamon). Momci su uspješno objasnili čvorove koje mogu nastati pri razvoju modernih web aplikacija. Izdvojio sam dvije zanimljive stvari:
- Trošak popravljanja, dorada i izmjena raste eksponencijalno kroz vrijeme trajanja projekta. Uzmite u obzir da ideje, skice i preporuke komunicirate čim detaljnije i čim prije u projektu
- Empatija je (naravno) ključ uspješne komunikacije. Pričajte objektivno i s argumentima, sagledavajući kut druge strane. Ok, znam da je ovo 99% svih LinkedIn “postova” no tako je kako je.
I know I'm biased because I'm one of the organizers, but this was one of the best meetups I've ever been to 😁😁😁 Huge thanks to @Neuralab for sponsoring this WordPress meetup, it was a blast!#WordPress #wpmeetupzg
— Denis Žoljom (@made_by_denis) July 31, 2019
Idući WordPress Meetup Zagreb – u rujnu!
Naša mala WP zajednica se potom “popela” na TravelHUB rooftop i uživala u Zmajskim bačvicama i otvorenom roštilju. Uz hranu se, klasično hrvatski, stvorio red, a iz kuloara se moglo čuti da je sljedeći WordPress meetup najavljen već za rujan. Cijeli video ovog događanja je dostupan na našem Transmeet.Tv YouTube kanalu, a prezentacije su dostupne na službenom GitHub profilu od WP Croatia.
Neuralab inače ima otvorene pozicije za ljude koji vole raditi povrh WordPress sustava, a detalji su dostupni na linku. Javite se!
Our Hearts Are Full. Notes From 3rd WordPress Zagreb Meetup > https://www.neuralab.net/gallery-review-3rd-wordpress-zagreb-meetup-photos-video/
Geplaatst door Neuralab op Maandag 26 augustus 2019
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.