U tijeku je #trashtag, jedan od rijetkih internetskih fenomena koji čini svijetu dobro

U tijeku je #trashtag, jedan od rijetkih internetskih fenomena koji čini svijetu dobro

#trashtag je hashtag i viralna inicijativa koja se temelji na fotografiranju mjesta koja ste - počistili. Super!

Internet s vremena na vrijeme pokose trendovi za koje, iskreno, nisam siguran kako uopće nastanu. Od bizarnih memova koje razumijete samo pod određenim uvjetima, do jajeta koje za jednu sliku na Instagramu prikupi milijune lajkova i bacanja sira na djecu, nikad ne znate što će postati novi trend i zašto.

Upravo je u moru trendova nedavno isplivao jedan zanimljiv koji, začudo, nastoji zapravo učiniti nešto dobro pomoću društvenih mreža i naše opsesije istima. To je #trashtag, odnosno izazov koji nastoji potaknuti osobe da počiste hrpe smeća na koje naiđu te fotografije koje uspoređuju neku lokaciju prije i poslije čišćenja objave na internetu s gore spomenutim hashtagom.

13 tisuća impresija u jednom danu

Ideja je zapravo izvrsna, i u posljednjih nekoliko dana sve je popularnija na društvenim mrežama, ali naravno još uvijek ni približno onoliko koliko su bili popularni neki prijašnji, uvjetno rečeno beskorisniji izazovi. Kako bismo analizirali kretanje ovog trenda za pomoć smo pitali Mediatoolkit i došli do nekih vrlo zanimljivih zaključaka.

#Trashtag svoje podrijetlo vuče još od 2015. kada je bio službena oznaka kampanje tvrtke UCO koja je poticala na čišćenje prirode nakon druženja, kampiranja i slično. Rasprave na Redditu potaknule su širenje globalnog trenda koji je do danas spomenut više od 19 tisuća puta, s impresivnih 63 milijuna impresija.

Zanimljivo je kako je vrlo velik broj impresija došlo upravo jučer, njih gotovo 13 tisuća. Zanimljivo je kako sam jučer s Matijom Martekom iz Mediatoolkita razgovarao o ovoj temi, a on mi je rekao kako se u tom trenutku izazov nije previše “uhvatio”. To je bilo ujutro, a do danas se situacija uvelike promijenila i ovaj trend pokazuje potencijal za velik rast, što je najbolji pokazatelj velike brzine širenja sadržaja društvenim mrežama. Hashtag je trenutno aktualan na svim kontinentima, ali ipak se najviše čisti u SAD-u iz kojeg je trend i započeo.

Od Reddita do Twittera

Iako je izazov nastao na Redditu, Twitter je mjesto na kojem se danas spominje najviše, a na njemu se i može naći najveći broj fotografija osoba koje sudjeluju u izazovu. Ipak, koliko god mi voljeli podijeliti ovakve tekstove i hvalevrijedne inicijative, i dalje je broj impresija mnogo veći nego sam broj fotografija čišćenja. Ipak, mjesta koja su očišćena kroz ovu inicijativu vjerojatno bez nje ne bi bila čista. Hvala, internet!

Ovo je jedan od rijetkih trendova u posljednje vrijeme za koje se univerzalno govori pozitivno. Čišćenje podržavaju svi, a rast popularnosti ovog hashtaga pokazuje kako se internet i društvene mreže mogu iskoristiti za istinsko činjenje dobrih stvari. Ovaj trend dolazi taman u vrijeme najava za prosvjede mladih diljem Europe kako bi se ukazalo na klimatske promjene koji su inicirani upravo putem društvenih mreža, a koji će se održati i u Zagrebu ovaj tjedan.

Ostaje nam vidjeti hoće li se #trashtag razviti u projekt koji će se nastaviti graditi i činiti dobro za svijet u kojem je problem zaštite okoliša danas nevjerojatno aktualan, a svaki očišćeni kvadrat šume i reciklirana plastična boca produljuje naš boravak na ovom planetu. Osobno bih volio da ova inicijativa preživi neki standardni životni vijek fenomena na internetu i ostane tu kao nešto što nas potiče na djelovanje.

Kada već čitate ovaj tekst, mogli biste otići i nešto očistiti i staviti na Instagram ili Twitter fotografiju s #trashtag!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Startupi

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.