Tipurić: Moramo prestati gledati investitore kao na vlasteline

Tomislav Tipurić: Moramo prestati gledati na investitore kao na vlasteline

Od sutra do petka, 29. travnja, Poreč će biti domaćin ovogodišnjeg izdanja konferencije WinDays koja će još jednom okupiti brojne strane i domaće stručnjake, predavače i poduzetnike. O tome što očekivati na konferenciji, koja predavanja ne treba propustiti, kako izgraditi kulturu uspjeha i privući investicije, što je jedna od središnjih tema 16. WinDaysa, razgovarali smo s Tomislavom Tipurićem, direktorom sadržaja konferencije.

tipuric_2016_jpg

Kao i prijašnjih godina, i konferencija WinDays16 podijeljena je na dva dijela – Business i Technology. Tomislav Tipurić, direktor sadržaja konferencije, objašnjava kako prvi dio stavlja u fokus raspravu o stvaranju, zadržavanju i privlačenju talenata, društvo temeljeno na kulturi uspjeha, transformiranom obrazovnom sustavu, privlačenju investicija te poduzetništvu kao glavnom generatoru blagostanja u zemlji. Tehnološki dio konferencije, koji se održava od 27. do 29. travnja, bavi se digitalnim marketingom, rješenjima otvorenog koda podržanih Microsoftovim tehnologijama računalstva u oblaku.

Ovime WinDaysi nastavljaju svoj put platforme koja povezuje društvo, politiku, gospodarstvo i tehnologiju već 16. godinu.

A na pitanje zašto posjetiti WinDays16, Tomislav ističe brojne predavače, ali i bogat popratni program:

Očekuje nas 145 predavanja i okruglih stolova koje će nam održati više od 130 predavača. Dakle, radi se o poprilično high-profile događanju koje ne smiju propustiti svi oni kojima je relevantnost u poslovnom i tehnološkom svijetu ključna za uspjeh. Naravno, uz obilje razmjena znanja i iskustava, WinDaysi donose i priliku za zabavu – tu su popratni sadržaji s naglaskom na 3 večernje zabave gdje će nas zabavljati Ante Gelo, Whatta band i Queen Real Tribute band.

Govoreći o predavanjima koja ne treba propustiti, ako se sljedećih nekoliko dana zateknete u Poreču, Tomislav među favoritima ističe ono Graham Brown Martina koji će prenijeti svoja iskustva s najutjecajnijim svjetskim liderima te govoriti o budućnosti obrazovanja. Zatim su tu Nenad Bakić i Saša Cvetojević te Lasse Leponiemi koji će govoriti o nužnim reformama u obrazovanju na primjerima drugih zemalja kao što je Finska. Uz to, ističe i  zanimljive okrugle stolove koji će okupiti poduzetnike, akademike i druge utjecajne ljude.

Također, među predavanjima koja ne treba propustiti je i ono Jesusa Serrana Castra koji će na primjeru nogometnog kluba Real Madrid pokazati kako korištenjem tehnologija računalstva u oblaku možemo unaprijediti poslovanje i komunikaciju s ciljanim skupinama svake organizacije. Među favoritima je i predavanje Stefana Kniessa koji će govoriti o praćenu ponašanja i kupovnim navikama potrošača na društvenim mrežama, ali i ono Ivice Ostojića, stručnjaka za sigurnost koji će predstaviti najbolje načine obrane IT okruženja koja danas postaje pitanje nacionalne sigurnosti.

Kultura uspjeha u vrhu prioriteta

Kako je Tomislav već spomenuo, na ovogodišnjim WinDaysima puno će se govoriti o izgradnji kulture uspjeha. Tomislav objašnjava kako je to jedna od stvari koje bi stavio među stvari koje nedostaju ovom društvu, možda čak i na vrh liste prioriteta.

Kultura uspjeha gradi se od malih nogu. Istina, počinje iz obitelji, no čovjek ipak najveći dio svoga formativnog razdoblja provede u obrazovnom sustavu, čija je reforma ključna da bismo reformirali društvo. Jednostavno moramo postati oni koji žele uspjeti te pritom cijene i uspjeh drugih pored sebe. Do vrha uvijek postoje dva puta – onaj preko drugih kad na vrhu ostajete sami i onaj s drugima gdje ćete svojim trudom i radom druge potaknuti da se trude i rade na opće zadovoljstvo svih uključenih.

Dodaje kako se promjena načina razmišljanja mora dogoditi na svim razinama, od javne uprave, izvršne vlasti do medija i drugih društvenih čimbenika.

Growth mindset ili mentalitet razvoja, o kojem govorimo na WinDaysima, nužan je da bismo stvarali i isticali lidere, inovatore, poduzetnike i tako utjecali na rast gospodarstva. Za to su ključne promjene u obrazovnom sustavu te načinu učenja i motiviranja djece i mladih. Na kraju, je li Hrvatska spremna – pa mislim da nemamo drugog izbora.

Stvaranje visoke dodatne vrijednosti kao hrvatski poslovni model

Otvorenje WinDaysa.
Tipurić: Najvažnija vrijednost WinDaysa svako je sadržaj. Godinama se trudimo dovesti one najbolje i najutjecajnije predavače, kako domaće tako i strane.

Reforma obrazovanja i stvaranje kvalitetnih stručnjaka samo su dio slagalice o rastu domaćeg gospodarstva. Kako bi Hrvatska postala konkurentnija i privlačnija stranim investitorima, Tomislav ističe i potrebu za strukturnim reformama koje će pružiti određenu ekonomsku stabilnost, a samim time stvoriti sigurnu investicijsku klimu

Mislim, svi smo svjesni da su visoka cijena radne snage, pri čemu ne mislim na visoke plaće nego ogromne troškove pri isplati tih plaća, kruti zakoni o radu koji brani neradnike umjesto da nagrađuje radnike, demotivirajući porezni sustav, spora i kompleksna državna administracija te nestabilna legislativa, odbijali investitore koji su tražili tržište za stvaranje novih dodanih vrijednosti, proizvodnje ili razvoja te samim time i za stvaranje novih radnih mjesta.

Dodaje kako su i domaći i strani stručnjaci već rekli što treba napraviti kako bi se stanje popravilo, od značajnijih subvencija države pogotovo za otvaranje novih radnih mjesta, poreznih olakšica, povoljnosti pri najmu ili kupovini zemljišta, smanjenja davanja na plaću zaposlenih te trgovinskih sporazuma koji omogućavaju lakši izvoz na druga tržišta.

Također bih dodao da sami moramo postati fleksibilniji i investitore prestati gledati kao vlasteline kojima je jedini cilj uništiti hrvatsko gospodarstvo i porobiti narod. Tržišno gospodarstvo za koje smo se odlučili boriti od 90-ih godina jamči sinergiju rada i kapitala kroz stvaranje dodane vrijednosti. Mi nismo mnogoljudna zemlja i dugoročno ne možemo živjeti od jednostavnog (i jeftinog) iznajmljivanja radnika velikim silama. Naš poslovni model mora biti stvaranje visoke dodane vrijednosti, a investitori su jednostavno nužni kako bismo u Hrvatskoj kreirali upravo takve proizvode i usluge.

Bez startup mentaliteta nema inovacija

Govoreći o tome koliko startupi mogu pridonijeti gospodarskom uzletu Hrvatske i stvaranju proizvoda dodatne vrijednosti, Tomislav objašnjava kako su inovacije zaslužne za 50 posto rasta u razvijenim gospodarstvima pri čemu one konceptualne donose najveću vrijednost, a njih nema bez startup mentaliteta. Ističe kako su zbog toga startupi iznimno važni – i kao samostalni poduzetnici, ali i kao timovi unutar velikih organizacija, odnosno intrapreneurship ili poduzetništvo unutar kompanije.

Mislim da hrvatska ovdje ima iznimno veliku priliku, bilo da gledamo povijesne uspjehe kao što su Tesla, Penkala i sl. ili trenutnu situaciju – Rimac Automobili, Farmeron, Bellabeat, Agrivi, Repsly… Dakle, znamo i možemo biti jaki pogotovo u stvaranju i primijeni informacijskih tehnologija. Trebamo reformirati društvo i uspjeh će doći, ne preko noći naravno, no ne bi bilo ni zabavno kad bi bilo tako, zar ne? 🙂

A sve je to djelić tema o kojima će se razgovarati na ovogodišnjim WinDaysima. Vidimo se u Poreču – a ako ne idete, pratite nas kroz backstage intervjue koje radimo u suradnji s Neuralabom.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.