
Studenti u pravilu nadmaše naša očekivanja, otkriva mStartov član Uprave Tomislav Jukić
mStart i njegov matični koncern Agrokor nedavno su raspisali natječaj za razvoj ideja i pokretanje poslovnog projekta namijenjen redovnim studentima zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva i Tehničkog veleučilišta Zagreb. S nastavkom tradicije koja traje 15 godina, pokretači natječaja i ovom prilikom očekuju da će odaziv biti bogat i zanimljiv, a po riječima Tomislava Jukića, člana Uprave mStarta, studenti će zauzvrat dobiti novo, praktično znanje. Ako se osobito istaknu, nagrada može biti i posao u mStartu.
Redovni studenti zagrebačkog FER-a i TVZ-a imat će priliku za razvoj vlastite poslovne ideje i dolazak do poslovne prilike na ovogodišnjem natječaju koji su pokrenuli mStart i Agrokor. Kroz dva kruga natječaja, oni koji se najviše istaknu moći će proći putem od ideje do realizacije projekta, a tri najuspješnija tima bit će nagrađena sa sveukupno 35.000 kuna, 20.000 za prvo, 10.000 za drugo i 5000 za treće mjesto.
Studenti spremni odgovoriti izazovu
Koliko je teško doći do kraja? Kako je otkrio Tomislav Jukić, član Uprave mStarta, zahtjevi nisu mali – no timovi koji se javljaju najčešće su spremni odgovoriti na sve izazove:
Uvijek očekujemo puno, ali nas studenti ugodno iznenade time što u pravilu nadmaše naša očekivanja. Egzaktnije rečeno, očekujemo funkcionalno rješenje, sa simulacijom u točkama gdje je potrebna integracija s nekim vanjskim sustavom. Možemo to nazvati ‘proof of concept’. Za prvi krug dovoljno je prijaviti odabrani izazov, pojasniti ideju i funkcionalnosti koje tim planira razviti te odrediti tehnologije koje će koristiti za razvoj rješenja. Odabrane ideje ulaze u drugi krug, kada kreće implementacija.
Za najbolje timove, nagrada može biti opipljiva ne samo zbog raspodjele 35.000 kuna, već i zbog prilike za posao u mStartu. Pored toga, ulaskom u drugi krug moći će se izbliza upoznati s poslovanjem tvrtki koje su članice koncerna Agrokor, s obilaskom Leda, Zvijezde, logističko-distributivnog centra Konzuma, PIK-a Vrbovec, Vinarije Belje ili Bioplinskog postrojenja Gradec:
Želimo studentima pomoći da nauče stvoriti svoju poslovnu priliku – a ona može biti dalji razvoj rješenja ili zaposlenje u mStartu, samostalni nastavak rada na ideji i osnivanje startupa… S obzirom na to da natječaj ima dva kruga, timovima koji prođu u drugi krug isplati se uložiti vrijeme zbog svega navedenog, ali i zbog toga što imaju realnu šansu za osvajanje nagrada u konkurenciji manjeg broja timova u odnosu na prvi krug.
Kako raditi u timu?
Među prednostima koje se pružaju, Tomislav Jukić spomenuo je i timski rad na konkretnom projektu:
Preporučujemo da studenti svakako rade u timovima, u kojima svaki član ima različite sposobnosti i kvalitete. Na taj način dobiva se potpunije rješenje, prilikom čije realizacije članovi tima uče jedni od drugih. To je važna spoznaja i za buduće radne zadatke. Svaki poslovni projekt ima ograničene rokove, u kojima umješnost ispravnog nalaženja i iskorištavanja resursa znači razliku između uspjeha i neuspjeha.
Po dosadašnjem iskustvu, studentima je najteže bilo napraviti prvi korak i javiti se na natječaj, ali jednom kada su odlučili da imaju što za ponuditi, znali su u kojem bi smjeru trebali ići:
Kada krenu s implementacijom, studenti uvijek kažu da su s nečime imali problema, a nešto je išlo glatko – no uvijek uspiju doći do razine da imaju što prezentirati. Na taj način otkriju da su već poprilično spremni i da mogu sami stvoriti novi proizvod – rezultat su ponos i samopouzdanje za sve složenije izazove!
Isplati se (pri)javiti
Potraga za idejama i poslovnim projektima studenata redovito donosi nešto pozitivno za timove koji se jave. Prethodna iskustva mogla bi biti poticaj za prijavu za ovogodišnji natječaj:
Počeli smo prije 15 godina, a natječaj smo prvo organizirali za studente Fakulteta elektrotehnike i računarstva. U protekle tri godine smo osvježili format i proširili krug obrazovnih ustanova s kojima surađujemo. Izuzetno smo zadovoljni odazivom, kreativnošću i kvalitetom dobivenih prijava na natječaj. Za neke radove su naši poslovni korisnici tvrdili kako su u određenim segmentima bolji od najskupljih profesionalnih rješenja dostupnih na tržištu. To je dodatan poticaj za mStart u smislu motiviranja i usmjeravanja kreativnog potencijala kojega naši studenti imaju.
Studenti FER-a i TVZ-a moći će iskoristiti priliku koja se pruža formiranjem timova od najviše tri člana i javljanjem na natječaj s rokom prijave koji istječe 14. listopada.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari