Tomislav Jukić: Studenti u pravilu nadmaše naša očekivanja

Studenti u pravilu nadmaše naša očekivanja, otkriva mStartov član Uprave Tomislav Jukić

mStart i njegov matični koncern Agrokor nedavno su raspisali natječaj za razvoj ideja i pokretanje poslovnog projekta namijenjen redovnim studentima zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva i Tehničkog veleučilišta Zagreb. S nastavkom tradicije koja traje 15 godina, pokretači natječaja i ovom prilikom očekuju da će odaziv biti bogat i zanimljiv, a po riječima Tomislava Jukića, člana Uprave mStarta, studenti će zauzvrat dobiti novo, praktično znanje. Ako se osobito istaknu, nagrada može biti i posao u mStartu.

Tomislav Jukic mStart

Redovni studenti zagrebačkog FER-a i TVZ-a imat će priliku za razvoj vlastite poslovne ideje i dolazak do poslovne prilike na ovogodišnjem natječaju koji su pokrenuli mStart i Agrokor. Kroz dva kruga natječaja, oni koji se najviše istaknu moći će proći putem od ideje do realizacije projekta, a tri najuspješnija tima bit će nagrađena sa sveukupno 35.000 kuna, 20.000 za prvo, 10.000 za drugo i 5000 za treće mjesto.

Studenti spremni odgovoriti izazovu

Koliko je teško doći do kraja? Kako je otkrio Tomislav Jukić, član Uprave mStarta, zahtjevi nisu mali – no timovi koji se javljaju najčešće su spremni odgovoriti na sve izazove:

Uvijek očekujemo puno, ali nas studenti ugodno iznenade time što u pravilu nadmaše naša očekivanja. Egzaktnije rečeno, očekujemo funkcionalno rješenje, sa simulacijom u točkama gdje je potrebna integracija s nekim vanjskim sustavom. Možemo to nazvati ‘proof of concept’. Za prvi krug dovoljno je prijaviti odabrani izazov, pojasniti ideju i funkcionalnosti koje tim planira razviti te odrediti tehnologije koje će koristiti za razvoj rješenja. Odabrane ideje ulaze u drugi krug, kada kreće implementacija.

Za najbolje timove, nagrada može biti opipljiva ne samo zbog raspodjele 35.000 kuna, već i zbog prilike za posao u mStartu. Pored toga, ulaskom u drugi krug moći će se izbliza upoznati s poslovanjem tvrtki koje su članice koncerna Agrokor, s obilaskom Leda, Zvijezde, logističko-distributivnog centra Konzuma, PIK-a Vrbovec, Vinarije Belje ili Bioplinskog postrojenja Gradec:

Želimo studentima pomoći da nauče stvoriti svoju poslovnu priliku – a ona može biti dalji razvoj rješenja ili zaposlenje u mStartu, samostalni nastavak rada na ideji i osnivanje startupa… S obzirom na to da natječaj ima dva kruga, timovima koji prođu u drugi krug isplati se uložiti vrijeme zbog svega navedenog, ali i zbog toga što imaju realnu šansu za osvajanje nagrada u konkurenciji manjeg broja timova u odnosu na prvi krug.

Kako raditi u timu?

Među prednostima koje se pružaju, Tomislav Jukić spomenuo je i timski rad na konkretnom projektu:

Preporučujemo da studenti svakako rade u timovima, u kojima svaki član ima različite sposobnosti i kvalitete. Na taj način dobiva se potpunije rješenje, prilikom čije realizacije članovi tima uče jedni od drugih. To je važna spoznaja i za buduće radne zadatke. Svaki poslovni projekt ima ograničene rokove, u kojima umješnost ispravnog nalaženja i iskorištavanja resursa znači razliku između uspjeha i neuspjeha.

Po dosadašnjem iskustvu, studentima je najteže bilo napraviti prvi korak i javiti se na natječaj, ali jednom kada su odlučili da imaju što za ponuditi, znali su u kojem bi smjeru trebali ići:

Kada krenu s implementacijom, studenti uvijek kažu da su s nečime imali problema, a nešto je išlo glatko – no uvijek uspiju doći do razine da imaju što prezentirati. Na taj način otkriju da su već poprilično spremni i da mogu sami stvoriti novi proizvod – rezultat su ponos i samopouzdanje za sve složenije izazove!

Isplati se (pri)javiti

Agrokor_mStart_natjecaj

Potraga za idejama i poslovnim projektima studenata redovito donosi nešto pozitivno za timove koji se jave. Prethodna iskustva mogla bi biti poticaj za prijavu za ovogodišnji natječaj:

Počeli smo prije 15 godina, a natječaj smo prvo organizirali za studente Fakulteta elektrotehnike i računarstva. U protekle tri godine smo osvježili format i proširili krug obrazovnih ustanova s kojima surađujemo. Izuzetno smo zadovoljni odazivom, kreativnošću i kvalitetom dobivenih prijava na natječaj. Za neke radove su naši poslovni korisnici tvrdili kako su u određenim segmentima bolji od najskupljih profesionalnih rješenja dostupnih na tržištu. To je dodatan poticaj za mStart u smislu motiviranja i usmjeravanja kreativnog potencijala kojega naši studenti imaju.

Studenti FER-a i TVZ-a moći će iskoristiti priliku koja se pruža formiranjem timova od najviše tri člana i javljanjem na natječaj s rokom prijave koji istječe 14. listopada.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…