Indiegogo kampanja za tisak Wikipedije: Imate li na policama mjesta za tisuću svezaka?

Indiegogo kampanja za tisak Wikipedije: Imate li na policama mjesta za tisuću svezaka?

Koliko bi tomova imala Wikipedia kada bi se ispisala? Više od tisuću, tvrdi startup PediaPress u svojoj indiegogo kampanji kojom želi prikupiti sredstva za tisak preko milijun stranica informacija koje se mogu naći na ovoj otvorenoj enciklopediji.

Tiskana Wikipedia imala bi 1000 tomova
Tiskana Wikipedia imala bi 1000 tomova (slike: The Wikipedia Books Project)

Koliko bi tomova imala Wikipedia kada bi se ispisala? Više od tisuću, tvrdi startup PediaPress u svojoj Indiegogo kampanji kojom želi prikupiti sredstva za tisak preko milijun stranica informacija koje se mogu naći na ovoj otvorenoj enciklopediji.

U ovom tiskanom izdanju moglo bi se naći više od 4 milijuna članaka engleske verzije Wikipedije, koje je pisalo i uređivalo više od dvadeset milijuna volontera, a za ovaj pothvat Pedia Press traži potporu od 50 tisuća dolara. Uspije li kampanja, prva tiskana verzija Wikipedije u tisuću tomova trebala bi se predstaviti na Wikimania konferenciji 2014. godine u Londonu, a potom biti donirana nekoj knjižnici. Da bi pokazao kako bi tomovi izgledali, Pedia Press je izdao prvu knjigu (od tisuću), u kojoj se pokrivaju pojmovi od „A“ do „A76 Motorway“.

Usporedbe radi, Encyclopaedia Britannica je u posljednjem tiskanom izdanju brojala 32 toma, pola milijuna obrađenih tema, preko 4000 suradnika i stotinjak urednika (kaže Wikipedia).

Altruističan projekt ili kreativan marketing?

Inspiraciju za ovaj pothvat tim Pedia Pressa dobio je kada im se javio korisnik koji je želio ispisati cijelu njemačku verziji Wikipedije – isti je odustao od svog nauma kada su izračunali broj stranica i cijenu, no ideja je ostala. Prikupe li dovoljno sredstava, planiraju od svoje kolekcije Wiki knjiga napraviti i putujuću izložbu.

Finalna verzija bi izgledala otprilike ovako.
Finalna verzija izgledala bi otprilike ovako.

Kakve koristi od toga može imati Pedia Press, pitate se? Za početak, riječ je o startupu koji se bavi ispisom članaka s Wikipedije po narudžbi. Bacite li oko na lijevi stupac na stranicama otvorene enciklopedije, možda primijetite mogućnost tiskanja knjige koju sami sastavljate od odabranih članaka.

S jedne strane motivacija za ovakav pothvat može biti altruistični homage Wiki zajednici, no također i vrlo kreativna marketinška kampanja koja će odjeknuti u svim medijima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.

Tvrtke i poslovanje

Micro-Link: Jednakih mogućnosti na poslu nema bez pravičnosti, raznolikosti i uključenosti

Micro-Linkova "formula" zapravo je jednostavna: nema produktivne i uspješne tvrtke bez zdravih, odmornih i sretnih zaposlenika. Ali kako doći do toga?