
Indiegogo kampanja za tisak Wikipedije: Imate li na policama mjesta za tisuću svezaka?
Koliko bi tomova imala Wikipedia kada bi se ispisala? Više od tisuću, tvrdi startup PediaPress u svojoj indiegogo kampanji kojom želi prikupiti sredstva za tisak preko milijun stranica informacija koje se mogu naći na ovoj otvorenoj enciklopediji.

Koliko bi tomova imala Wikipedia kada bi se ispisala? Više od tisuću, tvrdi startup PediaPress u svojoj Indiegogo kampanji kojom želi prikupiti sredstva za tisak preko milijun stranica informacija koje se mogu naći na ovoj otvorenoj enciklopediji.
U ovom tiskanom izdanju moglo bi se naći više od 4 milijuna članaka engleske verzije Wikipedije, koje je pisalo i uređivalo više od dvadeset milijuna volontera, a za ovaj pothvat Pedia Press traži potporu od 50 tisuća dolara. Uspije li kampanja, prva tiskana verzija Wikipedije u tisuću tomova trebala bi se predstaviti na Wikimania konferenciji 2014. godine u Londonu, a potom biti donirana nekoj knjižnici. Da bi pokazao kako bi tomovi izgledali, Pedia Press je izdao prvu knjigu (od tisuću), u kojoj se pokrivaju pojmovi od „A“ do „A76 Motorway“.
Usporedbe radi, Encyclopaedia Britannica je u posljednjem tiskanom izdanju brojala 32 toma, pola milijuna obrađenih tema, preko 4000 suradnika i stotinjak urednika (kaže Wikipedia).
Altruističan projekt ili kreativan marketing?
Inspiraciju za ovaj pothvat tim Pedia Pressa dobio je kada im se javio korisnik koji je želio ispisati cijelu njemačku verziji Wikipedije – isti je odustao od svog nauma kada su izračunali broj stranica i cijenu, no ideja je ostala. Prikupe li dovoljno sredstava, planiraju od svoje kolekcije Wiki knjiga napraviti i putujuću izložbu.

Kakve koristi od toga može imati Pedia Press, pitate se? Za početak, riječ je o startupu koji se bavi ispisom članaka s Wikipedije po narudžbi. Bacite li oko na lijevi stupac na stranicama otvorene enciklopedije, možda primijetite mogućnost tiskanja knjige koju sami sastavljate od odabranih članaka.
S jedne strane motivacija za ovakav pothvat može biti altruistični homage Wiki zajednici, no također i vrlo kreativna marketinška kampanja koja će odjeknuti u svim medijima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.