
Napokon sam našao jednu, brzu aplikaciju za sve privatne poruke, od WhatsAppa do Slacka – TEXTS!
"Texts" Amerima znači "SMS" odnosno "poruka" što je - koliko god nepraktično - odlično ime za aplikaciju koja vam daje jedno sučelje za privatne poruke na iMessages, WhatsAppu, Telegramu, Signalu, Messengeru, ali i Instagram, LinkedIn, Twitter, Slack i Discord DM-ovima.
Napokon sam našao Trilian novog doba!
Otkrivam svoje milenijalstvo tako da za one koji se ne sjećaju ili nisu imali prilike koristiti, htio bih podsjetiti da su prije Messengera i WhatsAppa standardni alati za dopisivanje bili ICQ, MSN, AIM i drugi. Trilian je bila tzv. multi-messenger aplikacija koja vam je omogućavala da se dopisujete s prijateljima sa svih tih mreža na svom računalu iz jednog sučelja.
Ovi alati su bili usredotočeni na računalno sučelje, dok su Telegram i ekipa usredotočeni na mobilno iskustvo. Vrlo vjerojatno je to razlog zašto do sad nisam uspio naći ekvivalent Triliana za nove mreže pa tako ni za Discord i Slack.
- Ne postoje li već aplikacije koje podržavaju više mreža? Da, ali većina su okviri za embedanu web verziju mreža, poput meni dragog Stacka koji sam podržao donacijom. Na žalost, većina tih aplikacija pa tako i Stack su spore i neresponzivne.
- Postoje li službene desktop verzije Telegrama i WhatsAppa? Da – i okej su, ali ne želim desetak različitih odvojenih aplikacija koje troše dodatne resurse, imaju različita sučelja i logike. Daleko od učinkovitog.
A moram koristiti i WhatsApp, Twitter DM…
Roditelji i dio prijatelja mi koristi Messenger, Mudrinić i drugi dio frendova inzistira na WhatsAppu, Web3 ekipa gotovo isključivo koristi Telegram, a da ne govorim o privatnim porukama na LinkedInu ili Instagramu koje redovito ignoriram, jer ih ne gledam redovito.
Dok se nisam vratio na svoju nekad (i danas opet) najdražu društvenu mrežu Twitter DM-ovi bi se “pacali” tjednima. Čak bi i na Slack DM-ove uspio zaboraviti, jer eto – na Slacku su!
Što želim od aplikacije?
- Podršku za poruke većine mreža koje koristim;
- Jedinstveno, brzo i jednostavno sučelje za sve te mreže.
Loše ime, dobra aplikacija
Texts ima loše ime samo u kontekstu svijeta izvan engleskog govornog područja gdje su SMS zvali “text” pa danas sve poruke nazivaju texts. Nema veze, oprostit ćemo pokretačima ove jednostavne i brze aplikacije koja ozbiljno pristupa izazovu, a dostupna je za Windows, Mac i Linux.
Podrška za sve mreže?
Ne znam za vas, ali podrška za iMessage, WhatsApp, Telegram, Signal, Facebook Messenger, kao i privatne poruke na Twitteru, Instagramu, LinkedInu, Slacku i Discordu mi je dovoljna.
Texts neće ubaciti embedanu web verziju aplikacije, već će poruke prikazati kroz svoje jednostavno sučelje koje možete prilagoditi sebi putem CSS-a. Sučelje, najsličnije iMessages na Macu, time je usklađeno među svim aplikacijama koje vidite kao jedinstveni popis sugovornika i grupa u sidebaru.
Privatne poruke
Da još jednom naglasim, ako nisam bio jasan: Texts je aplikacija namijenjena komunikaciji kroz privatne poruke. Nećete vidjeti Slack ili Discord kanale ili Instagram odnosno LinkedIn feed. Za to imate njihove službene aplikacije.
Privatnost kroz poslovni model
Textovi osnivači naglašavaju kako vaše poruke nikad ne prođu njihovim serverima, već se šalju izravno zadržavajući end-to-end enkripciju. Poslovni model Texta će se temeljiti na mjesečnoj pretplati, tako da ne bi imali koristi od čitanja vaših poruka.
Što nisam znao da trebam: Inbox zero – poruka!
Spomenuo sam kako mnoge aplikacije žele riješiti ovaj problem, a Texts koji sam otkrio u stacku Briana Lovina me privukao upravo obećanjem da poruke odsad možete organizirati kao i emailove.
Nemojte pobjeći! Da, prepuni inboxi nas često plaše, ali Texts uzima najbolje dijelove email aplikacija i prilagođava ih svijetu privatnih poruka:
- Inbox zero možete postići kroz arhiviranje individualnih poruka (bilo bi dobro da dodaju “Archive all” opciju) što omogućavaju i druge aplikacije, ali zato Texts odmah prikazuje Inbox, Archived i Unread tabove.
- Šaljite poruke kasnije kroz send later ili se podsjetite da vam je netko trebao odgovoriti kroz remind later opciju. Kolege su me nekad kudili da sam slao poruke u 6 ujutro pa sam ih počeo schedulati za 8 sati ujutro u ponedjeljak (puno bolje, zar ne?). Sad slično mogu s porukama. Umjesto da vas gnjavim u 02:07 s “You up?”, sad ću vas gnjaviti u 8 ujutro.
- Organizirajte poruke kroz jednostavan, bojama označen sustav labela odnosno znakova, pri čemu vam Texts za početak sugerira primjerice osobno, posao i ostali.
- Jedinstveni inbox znači i jedinstveno pretraživanje za poruku, link, dokument ili sliku kroz sve mreže.
I ne zaboravimo: ekstenzivan, prilagodljiv broj shortcuta će iskusnijim korisnicima omogućiti da puno brže prođu kroz poruke, a nama ostalima da barem brže klikajući cmd+L (za Mac) označimo poruku za kasnije.
Kao što sam isključio obavijesti za nove emailove da imam mir i mogu raditi, tako na Textsu možete upravljati i obavijestima – svima odjednom ili individualnim mrežama. Primjerice, isključite sve privatne poruke, ali da vam službeni Slack uvijek trešti.
Nije besplatan, što je dugoročno dobro
Texts nije jeftin za ovakav tip aplikacije koji inače ne košta… ništa. Alternativa je napretek, od službenih do neslužbenih do jeftinijih. Texts je trenutno u beti, ali će koštati 15 dolara mjesečno za privatne korisnike i 30 dolara za poslovne. Rani su dani i Texts doslovno ima anketu za mišljenje oko cijena tako da mislim da će ih smanjiti s vremenom kako bi dobili na većem broju potencijalnih korisnika – ili će potencijalno ponuditi freemium u kojem možete koristiti samo 2-3 mreže.
Većini apsolutno neće imati smisla plaćati ovakav tip aplikacije, ali ima smisla ako:
- Želite si olakšati korištenje privatnih poruka kao što ste to možda učinili s emailom. Npr. koristim Sanebox koji mi filtrira nepoželjne poruke (ne samo spam) – i plaćam ga.
- Intenzivno koristite privatne poruke za poslovanje (npr. dogovaranje ekskluziva!) i vrijeme koje utrošite u njihovo korištenje je doslovno novac.
S obzirom na to da Texts trenutno još nije javno dostupan, predlažem da se prijavite na službenoj web stranici za betu pa isprobate kad vam dođe. Meni je u samo nekoliko dana ušlo u flow komuniciranje dok sam za računalom.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivana M.
28. 01. 2022. u 11:48 am
Mogu dobit poziv od tebe autora članka za skinuti app, dugo cekam od njih poziv