
Zašto smo isključili email notifikacije… i ostali praktični savjeti da se ne utopite u vlastitom inboxu!
Je li vam inbox neugodno pun, toliko da vam se okrene želudac kad ga morate u ponedjeljak ujutro otvarati? Da... Krajnje je vrijeme da ukrotite poslovnu komunikaciju u svom Gmailu ili Outlooku, a neki od ovih praktičnih savjeta i metodologija (inbox zero, yesterbox...) mogli bi vam pomoći!
Nedavno smo unutar Netokracije održali radionicu iz korištenja i organizacije emaila. Zašto? Email je uz sve moguće alate i dalje ključno sredstvo poslovne komunikacije. Sredstvo koje nas nitko ne uči koristiti pa su nam inboxi puni, glave frustrirane, a osobe s kojima se dopisujemo često frustrirane.
U ovoj epizodi Netokracija Podcasta dijelimo svoje prakse i savjete u korištenju emaila temeljene na stotinama emailova koje dobivamo svakodnevno u Netokraciji, a s preporukama nam se pridružuje i predsjednik uprave Pevexa Jurica Lovrinčević poznat po tome što, iako je direktor jedne velike tvrtke, na emailove odgovara unutar 24 sata.
Iako je Petar u nedavnoj epizodi svog podcasta spomenuo kako email nije alat za vođenje projekata, dobro organiziran inbox može biti itekako idealan za kratke projekte. Email je nekad puno bolje rješenje od još jednog alata za organizaciju projekata, ali samo ako ste ga za to postavili. U tome će vam pomoći neki od ovih savjeta:
► Što je inbox zero (o kojem sam prvi put pisao prije 9 godina) i kako dovesti nove emailove na nulu?
► Kako koristiti tagove i kategorije za organizaciju emailova – i trebate li?
► Zašto sa snoozanjem više ne morate pamtiti je li vam netko odgovorio?
► Kako Ivan koristi multiple inbox za postizanje inbox zero uz metodologiju Yesterbox?
► Kako organizirati projekte kroz email?
► Trebate li odgovarati na emailove izvan radnog vremena?
► Kako napisati odličan out-of-office email?
► Nemojte pitati za kontakte, nego za intro email!
Svi savjeti o kojima govorimo (osim Gmailovog Multiple Inboxes) primjenjivi su u svim email aplikacijama, od Gmaila do Outlooka. Imajte na umu da su ovo naša iskustva i kao što ćete vidjeti u epizodi, Mia i ja koristimo dosta sličnih praksi, ali neke su nam potpuno suprotne. Probajte svaku od metodologija ili alata i zadržite one koji su vama idealne:
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.