
Testirali smo Facebook news feed i moramo vam priznati: Slike nikad nisu bile bitnije!
Svakom novom promjenom Facebook uzrokuje brojne reakcije svojih korisnika pa tako niti posljednja promjena news Feeda nije prošla nezapaženo. Od kada je davne 2006. godine Facebook uveo news feed (koji je, inače, inicijalno smatran velikim napadom na privatnost), on je postao centralno mjesto konzumiranja informacija svakog prosječnog korisnika ove mreže.

Pogledom na stari izgled Facebooka, prvo što zamijetimo su velike i neiskorištene bijele površine. Kako je Facebookov poslovni model vrlo jednostavan, prodati što više mjesta za oglašavanje, te se površine moraju nekako iskoristiti kako bi Facebook donio što bolje iskustvo svojim korisnicima i što veći prinos svojim dioničarima. Sada Facebookom dominiraju velike slike, uploadane od korisnika i različitih stranica, a koje su smještene centralno na news feed. Ovdje se vidi jasan trend pomicanja fokusa s tekstualnih statusa na fotografije i video materijale korisnika.

Također, problem koji, na više manje uspješan način, Facebook pokušava riješiti jest jednako iskustvo korištenja, odnosno, konzistentnost na svim platformama. Sam trend pokazivanja velikih fotografija nam dolazi s mobilne platforme te je ovaj novi dizajn inspiriran onime što je Facebook naučio na mobilnom polju – ipak su oni sada mobile first kompanija, zar ne? Tako je sada glavni korisnički meni premješten na lijevu stranu te se u njemu nalaze sve vaše grupe, stranice, prostor za chat te, zavisno o veličini ekrana koji koristite, tu će vam se prikazivati jedan ili više redova notifikacija korisnika. Thumbs up!

Jedna od novosti koju Facebook unosi su različiti feedovi. Tako se sada možete fokusirati na fotografije, glazbu ili određenu grupu prijatelja unutar posebnog feeda. Ono što je tu Facebook mogao napraviti jest ponuditi news feed s vijestima od različitih izvora, ali ovako ćete se morati potruditi i sami napraviti popis stranica koje pratite.

Ako su vas oduševile velike slike koje dominiraju Facebookom, pogodite što slijedi? Točno, veliki plaćeni oglasi i sponzorirane vijesti. Kako smo se svi više-manje uspjeli naviknuti da ignoriramo oglase koji nam se prikazuju sa strane, Facebook je postupno uvodio oglase u samom news feedu te im na ovaj način želi podići vrijednost, odnosno, povećati šanse da zapravo i pogledate to što vam se nudi. Tako da ako sada želite izbjeći oglas od neke Facebook stranice, odnosno, ako želite konzumirati jednaku količinu sadržaja koji ste prije konzumirali, morat ćete uložiti dosta vremena u scrolanje. Not cool!

Jedna od stvari koje ne štimaju s novim news feedom jest upravo taj trend koji Facebook slijedi. Vidi se jasan utjecaj drugih društvenih mreža kao što su Google+, Tumblr i drugih. Facebook trenutno ne posjeduje taj zamah i agilnost (luksuz?) kojim se može boriti protiv malih startupova, koji na totalno drugačiji način prilaze istome “problemu”. Ono što Facebook sada ima jest novac ($$$) te može kupovati te startupe (Instagram) ili jednostavno kopirati ono čime se oni bave (Snapchat).

Facebook je sa redizajnom želio biti što više clean i prebaciti fokus na fotografije, što je sigurno korak u dobrom smjeru, ali ne mogu se oteti dojmu da je ovo što nam je prezentirano zapravo manje korisno nego što je bilo – ili je to možda zasićenost Facebookom?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Braco Kiš
13. 03. 2013. u 2:44 pm
Ipak mi je draži stari news feed