
Techstars u Berlinu: Codeanywhere, VetCloud i Databox otkrivaju ‘tajnu’ elitnog akceleratora
Na samom početku nove godine saznali smo da jedan od najpoznatijih i najelitnijih akceleratora, Techstars, otvara svoje drugo evropsko predstavništvo i to upravo u Berlinu. Šta ova odluka znači za regionalne startupe u potrazi za finansijama i mentorstvom, analizirali smo sa alumnijima pomenutog akceleratora.
Zašto baš Berlin – i sami smo postavili isto pitanje. Krenuvši u istraživanje, veoma brzo smo zaključili da prestonica Nemačke danas okuplja veliki broj kreativaca, dizajnera i arhitekata, ali i značajan broj inžinjera i naučnika, koji su ostavili poslove u velikim korporacijama i krenuli u razvoj sopstvenih kompanija sa ciljem da promene različite industrije.
Ovakav način razmišljanja omogućio je Berlinu da se u poslednjih nekoliko godina, pored Londona, istakne kao jedan od vodećih gradova kada su startupi u Evropi u pitanju. Danas prestonicu Nemačke krasi razvijena i napredna startup scena, a broj coworking i hub prostora raste iz kvartala u kvartal. Odluka da se predstavništvo jednog od najelitinih akceleratora formira upravo ovde, u potpunosti je opravdana – pogotovo kada uzmemo u obzir sve benefite programa kroz koji je u poslednjih devet godina prošlo više od stotinu kompanija, od kojih je čak 92% njih i dalje aktivno.
Da li i vi spadate u 1%?
Kako bismo odgonetnuli šta Techstars čini tako elitnim, porazgovarali smo sa Ivanom Burazinom, osnivačem i CEO startupa Codeanywhere čiji je tim prošao kroz program ovog akceleratora u jesen 2014. godine. Burazin ističe da je prolaznost prijavljenih kompanija izuzetno mala – tek 1%, što Techstars čini težim za prolaz od Harvarda i drugih Ivy League univerziteta!
To naravno nije sprečilo čak tri regionalna startupa, među kojima je i srpski VetCloud, da uspešno završe svoje učešće u Techstarsu. Osvanič i CEO ovog startupa, Ivan Vesić, otkrio je Netokraciji kako su pristupili ovom prestižnom programu:
Kod nas je “prelomilo” kada smo upoznali direktora Techstarsa u Londonu, Jona Bradforda, koji je posetio Sofiju za naš Demo Day u akceleratoru Eleven. Inače, ako bih morao da izdvojim jednu stvar koja Techstars najviše odvaja od većine akceleratora, to je mreža čiji deo postajete, koja vam može otkriti nove mogućnosti ili pomoći da na što bolji način dođete do nekog cilja. Podrška postoji i pošto završite program kada je potrebna.
Burazin kaže da su njega i njegov tim čak pozvali da budu deo programa, te da je u pitanju velika čast. Ipak, konačan razlog zbog koje su se odlučili da uđu u Techstars jesu saveti nekih od najpoznatijih alumnija ovog programa, koji su im kroz detaljne odgovore objasnili sve benefite akceleratora, ali i široke mentorske i investitorske mreže kojom Techstars raspolaže.

Na pitanje da li su dodatno razvili Codeanywhere uz pomoć saveta mentora i novih veština, Ivan je napomenuo da je program doslovno transformisao njihovu kompaniju:
Mogu odgovorno tvrditi da je Codeanywhere nakon Techstarsa potpuno drugačija i bolja tvrtka. Teško mi je drugačije opisati koliko nam je to sve skupa pomoglo – naime, način na koji razmišljaš i na koji gledaš svijet ti se jednostavno promjeni.
Potvrda o kvalitetu ovog programa stigla je i od Davorina Gabroveca, CEO slovenačkog Databoxa, koji je za Netokraciju izjavio da se izabrani startupi, samo u roku od prvih mesec dana, sastanu sa više od stotinu uspešnih preduzetnika, mentora i anđeoskih investitora sa kojima prolaze i unapređuju različite aspekte poslovanja.
Pored konkretnih finansijskih ulaganja koja se mogu kretati do 118.000 dolara (18.000 u seed investiciji i do 100.000 dolara u konvertibilnim menicama) za 7 do 10% udela u kompaniji, tu je i pristup širokoj mreži partnera i dostavljača u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i pristup razgranatoj mreži alumnija koji dodatno doprinose razvoju kompanija unutar akceleratora, svojim savetima i preporukama, zasnovanim na dugogodišnjem iskustvu.
‘Pažnja, radovi’: Most ka Silicijumskoj dolini
Razlike i udaljenost između Evrope i Silicijumske doline sve više se smanjuju. Tome su svakako doprinele “ekskurzije” američkih preduzetnika i investitora, ali i vest da Google Ventures otvara svoje prvo predstavništvo u Evropi. I dok se London te Velika Britanija često posmatraju kao “most” preko koga iskustvo iz Silicijumske doline dolazi na naše prostore, sa nedavnom eksplozijom zajednice u Berlinu, rekli bismo da ova ostrvska zemlja predstavlja tek prvi pilon kao izgradnji čvrste i stabilne veze.

Sa ovom konstatacijom slaže se i sam Burazin koji je izjavio da je sigurno dobro što se u Berlinu pokreće jedan takav akcelerator, jer će upravo on omogućiti da se deo američkog načina razmišljanja proširi Evropom. Ipak, Ivan dodaje da je startupima koji pohađaju programe u Evropi ipak teže kada trebaju doći do ljudi na području Sjedinjenih Američkih Država – geografija jednostavno čini svoje.
To naravno ne treba da predstavlja problem za sve osnivače koji nastoje da se prijave za program Techstarsa, koji će u Berlinu voditi iskusni Jens Lapinski (koga je naš Ivan Brezak Brkan intervjuisao tokom ovogodišnje How to Web konferencije). Prijave za ovaj elitni akcelerator u Berlinu već uveliko su otvorene, a svi zainteresovani startupi mogu se prijaviti do 15. marta tekuće godine. Prva generacija berlinskog ogranka počeće sa programom počekom juna.
Za kraj, Burazin ističe da je izuzetno pozitivno to što je Techstars odlučio da otvori još jedno predstavništvo u Evropi i to baš u Berlinu. Svojevrstna potvrda o uspehu stiže nakon završenog programa, a onim kompanijama koje najbolje iskoriste vreme provedeno u pomenutom akceleratoru, otvaraju se mnogobrojna vrata koja im dodatno mogu pomoći pri izgradnji uspešnog i pre svega stabilnog biznisa.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mario
22. 01. 2015. u 2:34 pm
Mislim da su ovakvi akceleatori gubitak vremena koje startup može uložiti puno pametnije. Konkretno 95% njemačkih VC ne ulaže ako nisi Nijemac i nemaš firmu u Njemačkoj (provjereno).
Inače ulagačka scena u EU je vrlo loša i svaki startup koji misli ozbiljno mora pucati na Ameriku. EU ima ziheraški mentalitet i tradicionalnu averziju prema riziku, rizičnom ulaganju i poduzetništvu. Europljani su najveće štediše u svijetu jer su nesigurni u budućnost pa čuvaju novac za svaki slučaj (pokazalo je više studija). Imaju zalihu novca i zato se ne žure, ali što kasnije krenu bit će im teže uhvatiti korak. Europljani su skloni beskrajnim ‘istraživanjima’ (čitaj uhljebljavanjima po raznim institutima i firmama) i administriranjima (vidi EU komisiju) dok su Amerikanci vrlo konkretni i zato Europa nezadrživo zaostaje u novom digitalnom razvoju.
I zato im američke digitalne firme uzimaju mjeru iako ih pokušavaju zaustaviti čime drugim nego administracijskim barijerama umjesto boljim proizvodima. I tako im Google vadi mast jer svi ga koriste a EU nema ništa od toga. eBay vlada nad lokalnim shopovima. Amazon je registriran u poreznoj oazi Luksemburgu a u UK je registriran kao izdavanje robe iako ima preko 10.000 zaposlenih pa ne plaća skoro ništa poreza (i još je natjerao vladu da mu da 30 mil EUR kao poticaj zapošljavanja).
Startupi će puno bolje iskristiti svoje kapacitete ako ne gube vrijeme sa Europom i direktno se obrate Americi. Veće su im šanse veće, ulagači su profesionalniji runde su puno veće. No mi ne moramo biti dio te loše priče, dapače. Ako tamo uspiju, EU će ih sama prihvatiti bez da se i trude.