Više od 120 lidera iz oblasti nevladinog sektora i tehnologije iz zemalja u regionu se sjatilo 18. oktobra u Sarajevo zbog TechCampa, dvodnevnog interaktivnog skupa u okviru Civil Society 2.0 inicijative državne sekretarke SAD, Hillary Clinton.

Netokracijin Vladimir Vulić sudjelovao je na sarajevskom TechCampu o kojem detaljno piše…
Više od 120 lidera iz oblasti nevladinog sektora i tehnologije iz zemalja u regionu se sjatilo 18. oktobra u Sarajevo zbog TechCampa, dvodnevnog interaktivnog skupa u okviru Civil Society 2.0 inicijative državne sekretarke SAD, Hillary Clinton.
Cilj TechCampa je da podstakne tehnološku zajednicu da pomogne predstavnicima civilnog društva pružajući im svoje resurse i podršku kako bi u potpunosti iskoristili moć savremene informaciono-komunikacione tehnologije u praktičnom rješavanju problema koji postoje u drušvu. Učesnici ovog programa istražuju, uče i počinju da koriste tehnologije koje će im pomoći u njihovom radu u oblasti transparentnosti, odgovornosti i građanske angažovanosti.

Organizator TechCampa je Ministarstvo spoljnih poslova SAD koje je do sada organizovalo 12 ovakvih događaja širom svijeta. Prvi TechCamp na Balkanu su, uz podršku Ministarstva spoljnih poslova SAD, organizovali Zasto Ne (BiH), Dokukino (Srbija) i Kosovo 2.0 (Kosovo).

Dobrodošlicu učesnicima TechCampa je, putem unaprijed snimljene video poruke, poželjela sekretarka Clinton, a događaj je otvorio Ambasador SAD u BiH, Patrick Moon, koji je istakao:
Širom regiona primjećujemo potrebu za značajnijim fokusom na odgovornost i transparentnost. Međunarodne organizacije i strane ambasade mogu pozivati državne lidere na odgovornost i transparentnost, ali na kraju u demokratskim društvima moć je u rukama građana koji radeći zajedno osiguravaju da izabrani lideri budu odgovorni prema građanima.
Kratak video opisuje tok TechCampa:
[youtube width=”600″ height=”338″]http://youtu.be/a0TY_ndunqs[/youtube]
Na samom otvaranju TechCampa, jedan od trenera, Jeff Kaplan, je u stilu najboljih romana i filmova o legendarnom tajnom agentu, Jamesu Bondu, rekao učesnicima da imaju “dozvolu da kradu” (“licence to steal”) – „Ako na TechCampu čujete ili vidite bilo koju ideju koja vam se sviđa, slobodno je ukradite i primijenite u svojoj državi.“ Istakao je da je ovaj program zasnovan na razmjeni ideja, kopiranju rješenja za probleme, kao i uspostavljanju saradnje između organizacija u regionu.

Predstavnici NVO sektora su prvog dana TechCampa podijelili probleme sa kojima se njihove organizacije srijeću u društvu, da bi drugog dana radili u saradnji sa članovima tehnološke zajednice na razvoju novih rješenja. U međuvremenu, polaznici ovog programa su imali mogućnost da učestvuju u nekoliko sesija interaktivnih treninga kako bi se bliže upoznali sa konkretnim alatima koji su im na raspolaganju.

Nakon TechCampa, svi učesnici će zahvaljujući poljskoj organizaciji Fundacja TechSoup (regionalni evropski centar za TechSoup Global) imati pristup novoj online platformi za regionalnu podršku zajednici na Community Boost_r.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari