Prošlo je dovoljno vremena da nam barem donekle zacijele “rane” nakon Svjetskog prvenstva u rukometu, a i Slavko Goluža je dao ostavku na mjesto izbornika - vrijeme je da na miru analiziramo neke druge aspekte nastupa naše reprezentacije, one na društvenim mrežama. "Kauboji" su se dostojno predstavili na raznim kanalima, a iza svega su stajali RTL, koji je prenosio utakmice, i tvrtka Overtime.
Overtime je marketinška tvrtka specijalizirana upravo za sportske događaje i timove, a bavi se razvojem strategija, kreiranjem sadržaja, upravljanjem projekata, rješavanjem problema i, kako kažu, ako je nešto vezano uz sport, oni su pravi tim. Bruno Blumenschein, suosnivač tvrtke, objašnjava kako je upravo to glavni razlog zbog kojega se RTL odlučio na suradnju s njima,
Po brojnim pojedinostima sport je specifičan i zato smo se i odlučili na osnivanje tvrtke koja je specijalizirana baš za komunikaciju u sportu. Osim što je potrebno razumjeti sam sadržaj, možda i više nego u nekim drugim branšama i temama, razina emocija zahtijeva da i voditelji komunikacije budu “fanatici”. U timu imamo bivšeg profesionalnog sportaša (Vedran Vukušić, košarkaš u Ciboni i Cedeviti), sportskog marketingaša (Marijan Palić, futsal, nogomet i dr.) i mene (novinar na Sportnet.hr, bivši urednik sportskog weba Večernjeg lista). Tako da smo mi “samo” ono o čemu raspravljamo, proučavamo i pratimo pretočili u profesionalni dio života. Sportski fanovi ne opraštaju nepoznavanje njihovog sporta, kluba ili sportaša pojedinca i mogu prepoznati svaku “fake” komunikaciju.
Posebni profili za potrebe prvenstva
Za potrebe Svjetskog prvenstva otvoreni su potpuno novi profili na društvenim mrežama. Tu je fan stranica na Facebooku, s nešto više od 18.000 fanova, Twitter profil sa 637 pratitelja te Instagram profil, s 2304 pratitelja. Bruno ističe i neke druge zanimljive statistike – Facebook stranica je imala engagement rate 25,5 tisuća na svoj broj fanova (usporedbe radi, službena globalna stranica Prvenstva imala je engagement rate od 6,5 tisuća na 418 tisuća fanova). 747 tisuća ljudi pregledalo je njihove video zapise, a kanali su dosegnuli tri milijuna ljudi. No, ako zavirite sada na te kanale, primijetit ćete da su se njihovi voditelji s njih “odjavili”, pozdravili s fanovima, do druge prigode. Zbog čega su se otvarali zasebni profili, umjesto da se ta aktivnost “iskoristila” za već postojeće kanale RTL-a?
Ima nekoliko razloga. Jedan je CM politika samog RTL-a koji za pojedinačne televizijske formate otvara zasebne profile. Drugi je ljubav sportskih fanova da imaju “svoje malo mjesto” koje je posvećeno samo tome što vole. Treći je želja da dugoročno takvi profili ne budu napušteni već da imaju svoj život i kada TV format nije aktivan. Osim Facebooka, Twittera i Instagrama, stvarali smo sadržaj za zasebni rukometni web RTL-a (rukomet2015.rtl.hr) kojeg je u 20 dana posjetilo 104 tisuće jedinstvenih posjetitelja uz 810 tisuća pregleda stranica.
4 glavne aktivnosti na Facebooku
Bruno ističe četiri jače aktivnosti s društvenih mreža:
1. Izazov jodlanje – Lana Jurčević i Blaženko Lacković su najavili izazov u kojem, da su do prve utakmice na Prvenstvu dosegnuli 15 tisuća fanova, bi “dečki” u studiju jodlali. Nedostajalo je 700 fanova, ali video je pregledan više od 220.000 puta.
2. Izazov Oponašanje – Mirza Džomba i Blaženko Lacković (koji su bili stručni komentatori na TV-u za vrijeme prvenstva) snimili su izazov u kojem su navijači sebe trebali snimati kako oponašaju slavlje hrvatskih rukometaša Vorija, Čupića i Alilovića. Stiglo je 56 video zapisa, a najbolji je prikazan u centralnoj informativnoj emisiji RTL Danas.
3. Potpora rukometašima “I mi smo #kauboji” – zamolili su druge hrvatske klubove i individualne sportaše da snime svoju potporu rukometašima i više od 20 ih se javilo i uključilo. Od nogometne zvijezde Ivana Rakitića iz Barcelone, preko Dinama, Hajduka, Rijeke, jedriličara iz Rio de Janeira, tenisača Ivana Dodiga iz Melbournea, itd.
4. #PitajLaca i #PitajMirzu – Navijači su mogli postavljati pitanja rukometnim legendama Lackoviću i Džombi i ekskluzivno bi odgovore dobili na Facebooku.
Aktivnosti su napravili dodatan PR za RTL i samu reprezentaciju (24 sata, Večernji…), tako da se priča proširila i izvan društvenih mreža. No, neki je sadržaj kreiran ekskluzivno za fanove i pratitelje, bilo je tu dosta zapisa s događaja “iza scene”, a ni sponzori nisu bili razočarani. To je samo djelić sadržaja za koji su bili zaduženi sam Bruno, kao voditelj projekta, Alen Tomić, dizajner, Vedran Vukušić, content manager, te Marijan Palić, također suosnivač Overtimea i community manager. A radili su za vrijeme prvenstva vrlo intenzivno, cijeloga dana, a ponekad i cijele noći, posebice za vrijeme utakmica:
Zbog toga je jako važna priprema i planiranje u kojoj se može napraviti veliki dio posla i olakšati si trenutak u kojem pada odlučujući gol ili cijela nacija pada u očaj. Na projektu Svjetskog prvenstva smo imali tri CM-a i jednog dizajnera koji je napravio više od 160 različitih vizuala, infografika i prikaza. Ukupno smo imali 86882 likeova sadržaja, 7323 komentara i 10038 RT-ova.

Ističe i glavne izazove oko komentiranja i prenošenja događaja uživo, kao što su utakmice. Kako kaže, treba biti svjestan da voditelji profila predstavljaju “oči” navijača, zbog čega je nekad važnije prenijeti i pratiti atmosferu, nego neke tehničke stvari, kao što je “Duvnjak je zabio gol sa 8,75 metara u 13:29 minuti.” Zbog toga su utakmice pratili s Mirzom Džombom i Blaženkom Lackovićem – priznaju da su željeli “napraviti atmosferu u kojoj navijači imaju osjećaj da gledaju utakmicu s njima.” Samo što nisu mogli dijeliti čips i pivo. 🙂
Ne skrivajte greške!
Tijekom brzog prenošenja informacija znaju se dogoditi i greške, ne samo na društvenim mrežama. Tako je tim odlučio okrenuti u svoju korist grešku koja se pojavila, ni manje ni više nego na – teletekstu.
TV je stvoren za hejtere i trolove, koji svaku greškicu pokušavaju iskoristiti za ismijavanje i kritiku. Vrlo, vrlo teško će neka pogreška (ili greškica) proći nezamijećena i zbog toga je važno izaći i pričati o “velikom bijelom slonu u prostoriji”. Jer ako zaklopimo oči i držimo fige da nitko ne shvati, taj slon će nas zgnječiti prije nego otvorimo oči. Mi smo imali “sreću” jer smo stigli reagirati prije hejtera i iskoristili smo to što je na teletekstu pisalo da je utakmica Hrvatska – Brazil romantična komedija. Na kraju je sama utakmica izgledala kao Nemoguća misija u kojoj Tom Cruise zabija ključni gol za Hrvatsku u posljednjoj sekundi, ali nekad je tako i slađe.
Bruno smatra da su svojim aktivnostima napravili iskorak na ovom tržištu, što se tiče praćenja sportskog događanja, posebno jer se kroz društvene mreže navijačima dalo puno više dodatnog sadržaja, objavljivale su se najbrže informacije, prve izjave, ekskluzivne najave susreta i slično. Sve to pomaže imidžu natjecanja, timova, organizacija – i kod publike i kod sponzora.

Svjetsko prvenstvo u rukometu možda je završilo, ali Overtime ide dalje – trenutno pregovaraju s nekoliko većih sportskih događaja i organizacija kako bi primijenili slične metode na njima, a iduće je na redu gimnastičko Grand Prix događanje koje se održava u Osijeku. Doista je zanimljivo vidjeti kako se jedna marketinško-komunikacijska tvrtka specijalizirala samo za sportske događaje, a Overtimeu želimo da u svojoj niši zabiju što više golova.
A kakav su na vas dojam ostavili “Kauboji” – ne na parketu, nego na društvenim mrežama?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan Ilijašić
09. 02. 2015. u 1:40 pm
Možda sam subjektivan zato jer volim sport i poznajem neke momke iz Overtimea, ali što se tiče domaćih projekata, ovo je za mene bio dosad najbolje pokriven sportski događaj na društvenim mrežama. Puno originalnog sadržaja, ideja i zanimljivih call-to-action trenutaka.
Dosta pratim američki sport te su tamo ovakve stvari uobičajene, no tamo su se stari toliko izklišeizirale da je ovakav jedan pristup meni bio totalno osvježenje.
Ekipa, samo naprijed!
Blue
09. 02. 2015. u 5:29 pm
Moram se složiti s prvim komentarom. I da se sto puta ponovim kao papiga, ali pokrivenost SP-a, bila je doista na zavidnoj razini, čak i usporedbi sa drugim zemljama, tu smo bili najjači. Ono što je najviše oduševilo je svakako dizajn (profesionalan, elegantan, pregledan i originalan) i ažurnost (odgovaralo se na sve, komuniciralo se s publikom non-stop). Najjače oružje društvenih mreža i je učiniti ”običnog” čovjeka dijelom nečeg ovako velikog i Overtime je to odlično iskoristio. Sve pohvale.
Bruno
09. 02. 2015. u 10:54 pm
Hvala na komentarima i pozitivnim riječima!