Digitalni vodič kroz Svjetsko za sve (ne)nogometne fanove

Digitalni vodič kroz Svjetsko za sve (ne)nogometne fanove

Možeš na to gledati kao na festival preplaćenih zvijezda koje ganjaju loptu 90 minuta, a možeš i fanatično upijati i pratiti svaki dodir i udarac. Kako god bilo, Svjetsko prvenstvo u Rusiji je tema koju je NEMOGUĆE izbjeći! Neovisno na kojoj strani bio, moje mišljenje je da baš svatko u ovom globalnom fenomenu može pronaći nešto za sebe.

Kada Hrvatska igra na velikom nogometnom natjecanju, teme vezane za nogomet toliko dominiraju svim slojevima našeg društva, da više ne možemo reći ni da iskaču iz paštete, već kupusa i svega ostalog što je čovjek izumio. Iako do kraja prvenstva brojimo manje od 10 dana, u ovom vodiču ću dati svoje savjete za maksimalno uživanje/preživljavanje. No vratimo se tamo gdje je za mnoge sve počelo…

98’ vs 18’

Moje prvo prvenstvo je bilo i ono na kojem smo postigli najveći uspjeh. Od svega najviše pamtim skupljanje legendarnih Panini sličica (te godine nisam popunio album), bijelim sprejom na mojoj zgradi nacrtan gol na kojem je pisalo “Ladić”, čitanje taktičkih najava i izjava u Sportskim novostima, buljenje u HRT 3 i komentari Bože Sušeca. Svi su bili jako sretni, pozitivni i ponosni, a mene je dočekala bolna činjenica da na sljedeću utakmicu reprezentacije treba čekati nekoliko mjeseci.

20 godina kasnije, apsolutno sve se promijenilo osim dvije stvari:

  1. Reprezentacija igra dobro i blizu je ponavljanja najvećeg uspjeha
  2. Skupljao sam Panini sličice, no ovaj puta online. Danas nemam s kim tapkati/kokati (unesi ime lokalnog naziva za okretanje sličica pokretima ruke)

Što se ostalog tiče, nova fasada je prekrila “Ladića”, ne čitam Sportske, HRT rijetko gledam jer Englezi imaju bolje emisije i sve me više zanima ono što se događa između, a ne unutar 90 minuta. S pojavom brzog interneta, otvorio se cijeli novi svijet koji dotad za mene nije postojao. Fun fact: prvi video koji sam pogledao na Youtubeu je 10 najboljih golova Pelea. Tad sam shvatio da mogu birati sadržaj koji ću konzumirati.

20 godina kasnije, ja u potpunosti živim nogometno iskustvo krojeno po mjeri. Iskustvo koje je bez cenzure, nefiltrirano, decentralizirano i bez lokalnog ograničenja… Sve je u moći “običnih strastvenih ljudi” i to je smjer prema kojem se mediji i brandovi trebaju kretati.

Iskustvo krojeno po mjeri

Pričamo o ovoj temi zato što svi želimo što bolje iskustvo za sebe. Da bi ostvarili što bolje iskustvo za sebe u bilo čemu, moramo prepoznati vlastite potrebe i organizirati određene mehanizme s kojima ćemo te potrebe ostvariti. Ništa se ne događa samo od sebe! Ja ću sad malo o mom nogometnom iskustvu, a tebi dajem vremena do sljedećeg paragrafa da razmisliš o svojim nogometnim potrebama, može? 🙂

Dakle, ovako taj popis izgleda kod mene:

  • želim pogledati bilo koju utakmicu koja me zanima i to na kanalima koji pružaju najbolji program
  • želim pogledati bilo koji gol ili sažetak utakmice koja me zanima
  • želim učiti o nogometnoj taktici od ljudi koji su bolje razumiju od mene
  • želim proučavati kako se znanost može koristiti u sportu
  • želim čitati o tome kako nogomet utječe na društvo i različite kulture
  • želim sudjelovati na nekoj platformi na kojoj je moguća argumentirana rasprava
  • želim pratiti marketing i medije u sportu (sad sam pročitao da “želim” nije najsretnija riječ jer postoji razlika između želje i potrebe, no neka ostane sad)

Svaka od ovih potreba se može ostvariti na razne načine iz raznih izvora, no tu sad pričamo u različitim ukusima. Najbitnije je postaviti si neka minimalna očekivanja i onda vidjeti putem kojeg kanala postižeš najbolji rezultat. U mom slučaju Reddit koristim kao destinaciju za streamove i sažetke (r/soccerstream, r/footballhighlights), za konstruktivne taktičke analize i sport science čitam telesport.telegram.hr i redovito pratim sjajnu Youtube emisiju Tribina.hr, o nogometnoj kulturi volim čitati/gledati/slušati na copa90.com, raspravljam na raznim forumima, a za medije i marketing nekako najviše koristim Twitter.

Tribina.Hr YouTube

Svatko ima pravo na svoje mišljenje

Baš kao i na Twitteru, svatko ima pravo na svoje mišljenje, samo što neki vole više biti u pravu. 🙂 Ako ne voliš nogomet, a došao si do ovog paragrafa, sad slijedi dio za tebe! Rekli smo već da je nemoguće izbjeći temu nogometa, zato ti dajem savjete kako izvući najviše iz ovog fenomena. Nemoj zaboraviti da u ovom trenutku imaš ogroman fokus javnosti i da je uz malo kreativnosti moguće prenijeti poruku/stav koji zastupaš. Idem s temama i meni zanimljivim stvarima, a nadam se da ću i tebe osvijestiti o tvojim potrebama. (ide puno linkova, ne moraš klikati ako ti nije do klikanja)

Glazba

Nećemo pričati o službenoj numeri prvenstva ili o brojnim navijačkim pjesmama. Pričajmo o tome što navijači različitih nacija pjevaju, o tome kako je u/MinistarKulture na Redditu hakirao stihove Zaprešić Boysa. Pravi hit prvenstva ću spomenuti na kraju vodiča.

Politika

Pričajmo o tome kako je muzej migranata u UK iskoristio pobjedu Engleske za svoju političku poruku ili ćemo se zabavljati s tweetovima fake accounta Falklandskog otočja koji otvoreno navija protiv Argentine.

Moda

Pričajmo o tome kako i zašto je Nigerijski dres za prvenstvo rasprodan u rekordnom roku, zašto je zaludio navijače diljem planete i za koliko se fake verzija prodavala u Lagosu.

Satira

Možemo po 50. put gledati Monty Python skeč u kojem gledamo nogometnu utakmicu između grčkih i njemačkih filozofa. Neke stvari su besmrtne.

Geografija

Možemo posebno raspravljati o domaćinu prvenstva. Ove godine sam uživao čitajući putopisne tweetove domaćih tviteraša @kresosz i @IvanKovacevic3.

Aktivizam

Možemo se zapitati zašto za vrijeme prvenstva dolazi do većeg broja nasilja u domaćinstvima i kako na efektan način prenijeti tu poruku.

Kulturološke specifičnosti

Za kraj, saznati zašto Nigerijci vole nositi žive kokoši na stadion te od kud Japanskim navijačima navika čišćenja stadiona nakon utakmice.

Kao što vidiš, Svjetsko prvenstvo je kao Eurosong na steroidima. A i tu smo Australce ugurali.

Luka Modrić Instagram

Netko je spomenuo utakmicu?

U subotu navečer se odigrava utakmica između Hrvatske i Rusije nakon kojeg će biti opća histerija ili epska euforija. Koliko god ti to moglo ići na živce, ja ti želim da si naučiš filtrirati sadržaj i ovo Svjetsko prvenstvo u miru do kraja ispratiš kroz svoje interese.

Sretno Vatrenima od mene, no treba upozoriti na ono što već svi znaju – It’s coming home! 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Višnja Beg Brnardić

    Višnja Beg Brnardić

    06. 07. 2018. u 6:37 pm Odgovori

    Bravo Matej. Ja sam jedna od onih koji ne gledaju utakmice ., ali mi se sviđa zadnji dio – u kojemu pokazuješ da svaki segment ” društvenih događanja” možemo gledati iz više raznih aspekata. Svatko kroz sebe. Samo naprijed, razvijaj svoju ” širinu ” i doživljavaj svijet oko sebe na što kompleksniji način. To ” ljudsku unutrašnjost ” čini bogatijom, a razmjena iskustava pomaže i drugima da se “obogate i oplemene “..

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?