5 savjeta za brendove za uspješnu suradnju s influencerima

5 savjeta za brendove za uspješnu suradnju s influencerima

Što više društvenih mreža koristimo, to smo glasniji na njima. Svjedoci smo digitalne revolucije koja nam je svima omogućila da se naš glas čuje. Ipak, glas nekih ljudi čuje se mnogo dalje, a u posljednje vrijeme sve više govorimo o njihovom velikom dosegu i utjecaju na različitim digitalnim komunikacijskim kanalima. To su 'influenceri'.

influencer-marketing

Upravo to tema je DIABLOGA, prve hrvatske konferencije o blogerima i blogerskoj zajednici, koja će se održati 10. studenog 2016. u Zagrebu u HUB-u 385. Uz predstavljanje rezultata prvog istraživanja o hrvatskoj blogerskoj sceni, konferencija će omogućiti i uvid u evoluciju blogerske scene te neke od istaknutih kampanja nastalih u suradnji s influencerima.

Budućnost komunikacije ili prolazni trend?

Tko su te utjecajne osobe? Zbog čega su utjecajne i tko ih uopće uvažava? Jesu li utjecajne samo u online svijetu gdje se čini lako i jednostavno izgraditi pozitivan imidž i sliku o sebi ili i u “stvarnom svijetu”? Dok se još dvoumite o tome jesu li influenceri trenutno najveći buzzword i radi li se o budućnosti komunikacije ili prolaznom trendu, sve je više primjera suradnji brendova i influencera.

Pet savjeta za uspješnu suradnju s influencerima

Odlučite li upustiti se u ovu avanturu, nije na odmet pripremiti šalabahter koji će vam olakšati gdje krenuti, ali i što je važno imati na umu u svim fazama procesa.

1. Kreirajte profil idealnog influencera

U moru blogova, profila i stranica na društvenim mrežama, postaje pravi izazov probiti se kroz šumu informacija i pronaći osobu čije vrijednosti korespondiraju s vašim brendom. Za početak, razmislite o idealnoj osobi s kojom biste surađivali. Definirajte čime se bavi, njezine vrijednosti, kako i s kime komunicira te kreira sadržaj. Odgovorite na pitanje na koji način je utjecajna, na kojim kanalima i tko je njezina publika.

2. Definirajte kriterije za odabir influencera

Pronađite ključne vrijednosti koje utjelovljuje vaš brend i potražite zajedničke točke s potencijalnim influencerom. Uz vrijednosti, definirajte i ostale čimbenike koji su presudni za njegov odabir poput dosega, relevantnosti za područje vašeg brenda i rezonancije u smislu interakcije s ljudima koji prate influencere.

Nije lako oduprijeti se velikim brojevima koje će 'influencer' prezentirati - zagrebite ispod njihove površine.
Nije lako oduprijeti se velikim brojevima koje će ‘influencer’ prezentirati – zagrebite ispod njihove površine.

Budite spremni oduprijeti se velikim brojevima koji na prvu mogu izgledati privlačno i zagrebite ispod površine. Cool faktor nikako ne bi smio biti presudan. Posebno pažljivi budite prilikom procjene kredibiliteta influencera i stoje li oni uistinu iza onoga što promoviraju. Iako je uvriježeno mišljenje da bloggeri, vloggeri, poznate osobe i ostali influenceri odabiru samo suradnje s onim brendovima koje i inače koriste ili podržavaju, to nije pisano pravilo kojega se svi nužno pridržavaju.

3. Stavite sve na papir

Što jasnije influenceru prenesete ideju o suradnji, najvažnije informacije o vašoj tvrtki, brandu ili vrijednostima, to će bolji razumijevanje i rezultati suradnje biti. U ovom dijelu podrazumijeva se i da definirate točna očekivanja, opseg posla koji je potrebno odraditi, rokove i uvjete suradnje.

Također, utvrdite konkretne ciljeve koje želite ispuniti i motivirajte influencera na putu do njihova uspješnog ostvarenja. Posljednje, ali ne i najmanje važno, odredite visinu investicije na koju ste spremni.

4. Omogućite im kreativnu slobodu

Za potpuni uspjeh esencijalno je da su obje strane uključene u suradnju. Vaša je uloga savjetničke prirode i ovaj put morate biti spremni prepustiti glavnu riječ. Budite sigurni da ste pronašli osobu koja razumije vrijednosti iza kojih vaš brenda stoji i da ste joj omogućili potpuno razumijevanje brenda kroz jedinstveno iskustvo i pogled “iza zastora”.

Influenceri su majstori storytellinga i najbolje poznaju svoje čitatelje, fanove i followere. Dopustite da im ispričaju priču o vašem brendu kroz osobnu prizmu i autentičan sadržaj, njihova publika prepoznat će ga kao kvalitetan i vrijedan.

5. Utakmica traje svih 90 minuta

U nogometnom žargonu poznata je uzrečica da utakmica traje svih devedeset minuta, a u ovoj utakmici potrebno je jednakim tempom igrati cijelo vrijeme i biti spreman čak i nakon posljednjeg zvižduka.

Budite prisutni tijekom cijelog procesa, aktivno i s otvorenim kartama na stolu gradite odnos ispunjen obostranim poštovanjem i dijeljenjem informacija. Strast koju zahtijevate od druge strane jednako pružite i sami.

Ohrabrite influencera na pravovremen i kvalitetan feedback te implementirajte promjene on the go. Budite spremni odmaknuti se od uhodanih procesa i uvažite mišljenje i prijedloge druge strane. Razmišljate dugoročno i u influenceru pronađite partnera, zauzvrat ćete ostvariti kvalitetan odnos i obostrano razumijevanje koji su preduvjeti za uspjeh u svijetu u kojem se pravila igre neprestano mijenjaju.

Učenje nikada ne prestaje

Koliko god detaljan šalabahter imali pri ruci, učenje nikada ne prestaje, a s brojem uspješnih projekata rastu samopouzdanje i hrabrost za iskorak. Oduvijek su postojali zagovornici ideja, ljudi, vrijednosti pa tako i brendova, ali se promijenila arena u kojoj se sve odvija i tome se potrebno prilagoditi.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.