Štrajk stotinjak Woltovih dostavljača urodio je prvim uspjehom, ali za što se bore?

Štrajk stotinjak Woltovih dostavljača urodio je prvim uspjehom, ali za što se bore?

Novi Zakon o radu, koji stupa na snagu 1. siječnja 2024. godine, pokušat će regulirati platformski rad i pritom suzbiti rad na crno. Wolt je odlučio pripremiti se unaprijed za novi zakon s promjenama u poslovanju, a jedna od posljedica tih promijena je i veliki štrajk dostavljača.

Woltovi dostavljači počeli su borbu za bolje radne uvjete jer smatraju da su im uskraćena radnička i materijalna prava. Danas, 14. veljače, Inicijativa dostavljača Wolta organizirala je stoga prosvjed. Njihova početna točka bila je Zagrebački velesajam, a posljednja Kuzminečka 10a, sjedište same digitalne platforme Wolt.

Dostavljače je dočekao Marin Šušnjar, direktor Wolta za Hrvatsku, prenosi Jutarnji. Woltovci nisu htjeli početi pregovarati dok nisu dobili pisano jamstvo od javnog bilježnika. Na to je Wolt pristao, a jamstvo o pregovorima između Wolta, Inicijative dostavljača Wolta i agregatora je potpisana. Inicijativa je ostvarila svoj prvi uspjeh, ali prava borba u pregovorima za prava ih tek čeka.

Zahtjeve dostavljača možemo sažeti ovako:

  • mogućnost rada preko vlastitog obrta ili tvrtke,
  • povećanje naknade za dostavu,
  • regulacija rada stranih državljana,
  • optimizacija aplikacije te ispravljanje velikog broja bugova u aplikaciji,
  • kvalitetno osiguranje dostavljača,
  • da se polog novca na AirCashu računa kao dostava,
  • da se napravi crna lista tvrtki posrednika, tzv. agregatora.

U kolovozu prošle godine u razgovoru s Uberom, Boltom, Glovom i sindikatom već smo saznali potencijalne probleme koje će stvoriti novi zakon, ali prosvjed je dokaz kako se malo poduzelo da se ti problemi izbjegnu.

Kako bi bolje objasnili razloge prosvjeda i napravili uravnoteženu priču javili smo se Woltu, Sindikatu radnika digitalnih platformi Hrvatske i dva agregatora, a to su Delta Route d.o.o. i Reve Delivery d.o.o.

Za sada, odgovore smo dobili samo od Wolta.

Preuzeto s Reddita (u: Author_of_life)

“…kako će se regulirati rad platforme u konačnici ne ovisi o platformama poput naše.”

Iz Wolta navode kako razumiju situaciju nekih partnera dostavljača jer zakon koji dolazi je velika promjena u načinu na koji mogu raditi. Ističu kako fleksibilan rad putem platformi može “ponuditi vrijednu alternativu na tržištu rada, dopuštajući ljudima pristup prilikama za zaradu na temelju vlastitih potreba i rasporeda”:

Naše istraživanje partnera dostavljača diljem naših zemalja potvrđuje da je fleksibilnost najvažniji čimbenik zašto partneri dostavljači prihvaćaju ovu vrstu posla. Međutim, kako će se regulirati rad platforme u konačnici ne ovisi o platformama poput naše.

Osim što se ne zna kako će se regulirati rad platformi, ne zna se ni kako će se regulirati rad agregatora, Woltovih partnerskih firmi. Kako bi Wolt osigurao usklađenost s novim Zakonom o radu u Hrvatskoj i zadovoljili zahtjeve kupaca, odlučili su svoje logističke operacije prebaciti na model prema kojem usluge dostave kupuju od trećih logističkih pružatelja usluga koji zapošljavaju kurire.

S tim partnerskim firmama tzv. agregatorima, Wolt ima ugovore o poslovnoj suradnji.

Znamo da navedeni pružatelji logističkih usluga treće strane naporno rade, kako bi njihovim zaposlenicima, partnerima dostavljačima mogli pružiti najbolju podršku i sve informacije o promjenama koje će se dogoditi.

Prema komentatorima na Redditu, ako agregatori odluče sklopiti ugovor o radu s dostavljačem, uzet će od 5% do 10% njihovih prihoda i k tome dostavljači sami moraju plaćati doprinose. (Ovu informaciju nam nitko nije mogao potvrditi.)

Zašto poslovati s agregatorima kada postoje obrti?

Zašto Wolt uopće posluje s agregatorima? Za Netokraciju Wolt navodi kako se je odluka o suradnji s partner firmama, ili drugim riječima agregatorima, donesena zbog porasta potrebe za dostavljačima kako bi mogli raditi bez poteškoća.

Wolt je za Netokraciju naveo kako još ima dostavljača koji rade putem obrta, ali oni taj ugovor s Woltom imaju već duže vrijeme. Inače, u jednom periodu Wolt je napravio inicijativu, gdje je besplatno educirao sve partnere dostavljače, kako otvoriti vlastiti obrt online, savjete i pomoć koja im je potrebna, ali prema Woltu, kuriri nisu bili baš zainteresirani:

 Informacija je bila poslana na sve aktivne kurire u Hrvatskoj, jedna osoba nam se povratno javila da bi otvorila vlastiti obrt.

Wolt kaže da zbog nadolazeće promjene regulative do sada nije imao operativnih poteškoća s premalim brojem partnera dostavljača, a prema anketama koje Wolt provodi putem partner firmi, zadovoljstvo partnera dostavljača je visoko te nisu primijetili odljev broja aktivnih partnera dostavljača.

Umjesto sastanka radije štrajk?

Sa sindikatom je Wolt imao nekoliko sastanaka, a iskustvo je uvijek bilo pozitivno, ističu iz Wolta:

Komunicirali smo da ako im na neki način možemo pomoći, da se slobodno jave, uvijek smo otvoreni saslušati partnere dostavljače, naravno zajedno s partner firmama, jer su oni poslodavac partnera dostavljača.

Inače, Wolt navodi kako su partneri dostavljači već su u siječnju dobili otvoren poziv na sastanak, zajedno s njihovim poslodavcima:

Nitko se nije odazvao na poziv za sastanak. Poziv još uvijek stoji, jer kako smo spomenuli, uvijek smo otvoreni za diskusiju, što partner dostavljači i znaju.

Pitanje je pak, što bi o tim pozivima rekla druga strana, koja je umjesto sastanka odabrala štrajk.

Štrajk dostavljača u Kopenhagenu.

Priča koja je viđena u drugim državama

Podsjećamo kako smo iznijeli jednu stranu priče koja se grana u čak 4 smjera. Ovdje zapravo nedostaju izjave Sindikata radnika digitalnih platformi Hrvatske, Inicijative dostavljača Wolta i barem jednog agregatora, ali odgovore nikada nismo dobili. Ipak, voljeli bismo istaknuti mišljenje sindikata o novom zakonu koji se sprema:

Tako da se ništa bitno neće promijeniti, neki pojmovi će biti uvedeni, ali će postojati mnogo rupa koje će i platforme i agregatori i dalje vješto pronalaziti i koristiti.

Temu reguliranja platformskog rada i novog Zakona započeli smo u kolovozu, ali njezin vrhunac kuhao se pola godine i tako rezultirao štrajkom dostavljača. U sličnoj situaciji našli su se i kolege u Češkoj, Poljskoj, Finskoj i Gruziji te drugim zemljama, ali Hrvatska je po nečemu specifična. Hrvatska je dopustila zapošljavanje preko agregatora koji neće plaćati doprinose i k tome će još uzimati od 5% do 10% prihoda svojim dostavljačima. Woltovo poslovanje tako ostaje u skladu s novim Zakonom o radu koji nam dolazi iduće godine.

Hoće li se dostavljači izboriti barem za jedan od svojih zahtjeva kako bi poboljšali svoje radne uvjete, saznat ćemo uskoro.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mike

    Mike

    17. 02. 2023. u 3:59 pm Odgovori

    i sam vozim za Wolt, zvao sam ih i molio da otvorim svoj obrt i radim za sebe. Uvijek dobije odgovor da ne primaju nove agregatore tak da mi ta priča o tome da se to može ne drži vodu. Želim to i sad, ali eto, ne može

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Dizajn

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Gaming

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.