
“Duolingo za STEM” Marina Tomičića prikupio 500.000 eura u pre-seed rundi
Novo rješenje za STEM edukaciju donosi sasvim drugačiji pristup na ovo zasićeno tržište koje je zbog pandemije postalo vrlo aktualno pa ga je investicijom podržao osnivač i direktor Typeqasta.
Informatičkih platformi za edukaciju djece u STEM području na svjetskom tržištu ima mnogo, ali kad ih malo analizirate, kaže suosnivač STEM Studija Marin Tomičić, zaključak je da su fokusirane ili samo na hardver ili samo na softver. Zato se njegov STEM Studio izdvaja time što nudi integrirano rješenje, koje donosi i videotutorijale.
O razvoju ovog jedinstvenog startupa porazgovarali smo s njegovim suosnivačem: Hrvatskoj i široj informatičkoj zajednici on je poznat zahvaljujući radu u organizaciji konferencije Infobip Shift, ali prije toga i na projektu Codeanywhere, koji je ostvario suradnju s više od 50 škola.
Bogato iskustvo u digitalnoj edukaciji i razvoju poslovanja ima i drugi suosnivač, Jack Daly iz Londona. Od nekoliko proizvoda koje je plasirao na tržište najpoznatiji je 8BitCADE, DIY konzola za učenje programiranja videoigara. Prepoznavši njihovu strast i potencijal, kao investitor i savjetnik podržao ih je Meynald Weerman, osnivač i direktor Typeqasta, softverske kompanije u kojoj Marin radi.

Cjelovito rješenje koje povezuje softver i hardver
Kako kaže Marin, počeli su detaljnom analizom ovoga tržišta, na kojem je zbog pandemije povećan interes za ovakvim proizvodima, i utvrdili da postojeća rješenja ne povezuju elektroniku i programiranje te nisu dovoljno jednostavna i zabavna za korištenje, pa ne mogu zadržati privući pozornost djece. Da se razumijemo, analiza je uključivala neka vrlo etablirana imena iz područja digitalne edukacije kao što su KiwiCo, micro:bit ili Thinkercad:
Za razliku od tih rješenja, naš STEM kit bilo tko može izraditi kod kuće i na zabavan način usvojiti praktična znanja iz hi-tech područja. Što je najvažnije, on je povezan s mobilnom i/ili desktop aplikacijom koja se prilagođava korisnikovu načinu učenja, razvija naviku učenja STEM tema i osigurava podršku korištenjem videouputa.
Naime, svaki je tečaj u STEM Studiju podijeljen u cjeline koje se sastoje od kratkih videozapisa (do 40 sekundi) s objašnjenjima, nakon čega slijede kratke videoigre koje testiraju naučeno znanje. Ukratko rečeno, riječ je o konceptu Learn − Code – Play.
Ciljani korisnici prvenstveno su djeca od 11 do 18 godina u UK-u i SAD-u zbog veličine tih tržišta, ali ambicije su im globalne. Što naravno uključuje i Hrvatsku:
Hrvatska nam je također jako važna budući da je STEM Studio hrvatsko-britanski startup i već smo započeli pregovore s brojnim školama i obrazovnim institucijama u Hrvatskoj.
Poslovni model: partnerstva, među prvima je CircuitMess
Naime, osnovni poslovni model su im partnerstva, u prvoj fazi sa školama, institucijama i različitim STEM radionicama, koji putem STEM Studija prezentiraju svoj sadržaj. Ideja je da svaki partner putem korisničkog sučelja sam kreira sadržaj koji će biti prikazan na njegovoj stranici unutar STEM Studija. Prvi inozemni partner bio im je 8BitCADE, a prvi hrvatski partner je CircuitMess. Cilj je bio da se isproba platforma i da oni kroz suradnju sa STEM Studijem pojednostave korištenje svoga sadržaja. Prva škola sa kojom su potpisali je Doha College, britanska internacionalna škola iz Katra.
Marin objašnjava tri modela monetizacije:
Jedan je klasični B2C model mjesečnih pretplata na edukaciju. Također imamo i B2B model gdje uvrštavamo srodne proizvode naših partnera na platformu. I, treći, koji nam je trenutno najviše u fokusu, je suradnja sa skolama i institucijama koje STEM Studio koriste za podučavanje.
Kao mnogi startupi, STEM Studio financiranje je počeo crowdfundingom. U prosincu prošle godine skupili su 16 tisuća dolara na Kickstarteru i u suradnji s 8BitCADEom kreirali prvi projekt na platformi. U veljači ove godine formiraju developerski tim i izbacuju MVP verziju, a već u svibnju prikupili su 500 tisuća eura u pre-seed fazi financiranja.
Sljedeći koraci: milijun eura i proizvod do kraja godine
Kao sljedeće korake Marin navodi završavanje financiranja seed rundom od milijun eura i ekipiranje tima koji će raditi na razvoju proizvoda koji će biti gotov do kraja godine.
Planovi su im ambiciozni: prvoj godini doprijeti do 200 škola, napraviti portal za učitelje i učenike, potaknuti učenike na kreiranje novih projekata. Krajnji korisnici moći će STEM Studio isprobati do kraja godine, kaže Marin. Također, uz urede u Zagrebu i Londonu, planiraju otvoriti razvojni centar u Splitu.
Ulagač Meynald Weerman kaže kako vidi ogroman potencijal u rastućem tržištu STEM alata:
Stvarno vjerujem da djeci i mlaima trebamo pružiti alate koji će ih potaknuti da se upoznaju s tehnologijom, programiranjem i robotikom kako bismo ih pripremili za budućnost.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.