U Osijeku održano 6 radionica za 60 djevojaka, sljedeći korak su drugi gradovi u Hrvatskoj

U Osijeku održano 6 radionica za 60 djevojaka, sljedeći korak su drugi gradovi u Hrvatskoj

STEM Kitteens novi je projekt održan proteklog vikenda u Osijeku, a njegov cilj je popularizacija STEM područja kod djevojaka i razvoj vještina potrebnih u digitalnom društvu od mlade dobi.

Lijepo je znati da u posljednje vrijeme u regiji ne nedostaje pozitivnih i kvalitetnih projekata koji nastoje izgrađivati neke nove članove IT i tehnološke zajednice, pomoću nekih novih rješenja i ideja. Također je uvijek dobro imati doticaj s inicijativom koja se nada graditi ljubav prema tehnologiji, STEM vještinama i digitalnome od malih nogu.

Jedan od takvih projekata svakako je STEM Kitteens, projekt u organizaciji Osijek Software Cityja realiziran uz pomoć grada Osijeka i Poduzetničkog inkubatora BIOS u Osijeku. Projekt je održan protekloga vikenda u Osijeku, a o svemu vezanom za Kitteens razgovarao sam s Valentinom Kojić, predstavnicom organizacije, i Anjom Tomašić, suvoditeljicom radionica prezentacije projekata Reci to sa stilom.

Valentina kaže kako bi se STEM Kitteens najbolje moglo opisati kao događaj koji nastoji potaknuti zanimanje za STEM kod djevojaka, a kroz njega se djevojke koje imaju interes za rad u STEM područjima motiviraju i ohrabruju da se istime i krenu baviti. Valentina dodaje:

Kroz sami projekt se želi pokazati curama da nije IT toliko strašan kako im se čini te da je tu puno više toga od samog sjedenja za računalom i programiranja.

Sjedeći za računalom i pišući ovaj tekst mogu se složiti, u IT-ju možete tipkati i druge stvari koje nisu samo kod! Anja dodaje kako se na radionicama radilo ponajviše o gradnji kreativnosti, ali i organizacijskih i komunikacijskih vještina, ali i rad u timu koji je jedan od temelja modernog digitalnog poslovanja.

Kitteens tim čine djevojke iz raznih osječkih IT tvrtki.

Više od 60 djevojaka

U BIOS-u se tako ovaj vikend okupilo otprilike 60 djevojaka uzrasta od 13 do 21 godinu kako bi se družile i dobile neku drugačiju perspektivu na IT zanimanja kroz radionice koje su prilagođene njima. Valentina dodaje:

Isprva se nismo nadali ovoliko velikom odazivu, s obzirom da je ovo prvo izdanje Kitteensa. Ipak, kada su prijave počele stizati morali smo otvoriti dodatna mjesta na radionicama koja su se popunila u nekoliko sati. Na žalost, nismo mogli primiti sve djevojke, ali nadamo se kako će to ispraviti na idućim izdanjima. Bilo je sveukupno šest radionica, s time da “u rezervi” imamo još nekoliko njih za buduća izdanja.

Do djevojaka nije bilo teško doći, a velik interes organizatori su pronašli i u školama na području Osijeka čiji su nastavnici izrazito dobro surađivali i kvalitetno posredovali između projekta i djevojaka koje su na njemu sudjelovale.

Na Anjinoj radionici radilo se vrlo poznatom scenariju svakome tko je ikada bio dio nekog startupa: jedna grupa djevojaka morala je prezentirati projekte, dok je druga predstavljala investitore i nastojala postaviti prava pitanja. Bilo je tu govora o financijama, poslovnim modelima i planovima za razvoj zamišljenih proizvoda, a djevojke su se u obje uloge snašle dobro:

Smatram da su se djevojke koje su bile zadužene za “pitch” odlično snašle, a neke su nam čak i priznale da imaju veliku tremu od javnog nastupa te da im je ovakav tip radionice dobro došao da savladaju strah barem malo. Djevojke koje su bile u ulozi investitora nisu morale “ubijati” tremu od javnog nastupa, već su morale kritički pristupiti projektima/idejama te postavljat “tricky” pitanja djevojkama koje su bile zadužene za “pitch”.

Nova izdanja čekaju nas uskoro

Vjerujem kako će se ovih situacija i vještina sjetiti kada na nekoj konferenciji budu predstavljali svoju ideju investitorima koji moraju uložiti pravi novac u njih. Za kraj, čini se kako je budućnost Kitteens projekta svijetla, a ako je odaziv u Osijeku bio ovoliko dobar, tko zna što je granica. Valentina kaže:

Svakako Kitteens planiramo provesti i po gradovima diljem Hrvatske, a naši idealni i daleki planovi za budućnost su i europski gradovi gdje se ovakva vrsta projekta već duži niz godina uspješno provodi.

Anja, pak, dodaje kako je zapravo glavni razlog postojanja ovakvih projekata poticanje na promjene, a ako je suditi po osmjesima i dobroj zabavi djevojaka koje su sudjelovale na prvom Kitteensu u Osijeku, ne vidim zašto se ova inicijativa ne bi proširila i izvan granica regije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?