STEM Games u Poreču okupit će gotovo 1000 studenata. - Netokracija

STEM-a i igara: Kako studente motivirati da razmišljaju izvan okvira i rješavaju probleme budućnosti

Upravo to je cilj STEM Gamesa, natjecanja studenata koji će se povezati s kolegama iz različitih disciplina kako bi zajedno riješili probleme budućnosti. A bit će i ponešto sporta!

STEM vještine polako, ali sigurno ulaze u gotovo sve sfere društva, a oni koji se u njima posebno iskažu na fakultetima uskoro će se moći natjecati na STEM Games. Ove će se godine u Poreču od 8. do 13. svibnja tako okupiti gotovo tisuću studenata iz Europe kako bi se natjecali u teoretskim STEM natjecanjima, ali i u različitim sportovima.

Kako bih saznao više o STEM Games, razgovarao sam sa Sašom Tepićem, voditeljem organizacijskog odbora natjecanja, koji mi je rekao kako je STEM Games natjecanje nastalo na inicijativu 11 domaćih fakulteta, veleučilišta i sveučilišta u nadi da studentima daju priliku za odmjeravanje znanja i upoznavanje s kolegama koji dijele njihove interese.

Znanje će se odmjeravati na nešto drugačiji način od onog “standardnog” pisanja ispita na fakultetu, a ideja je da studenti istovremeno koriste znanja koja su stekli na faksu, ali i znanje do kojeg su došli sami. Zadaci su osmišljeni tako da izlaze ih poznatih fakultetskih okvira i od studenata traže da stanu i razmisle koji im je idući korak. Upravo se ti zadaci svrstavaju u nekoliko “STEM Arena”, dodaje Saša:

Svaka STEM Games Arena predstavlja jedno od STEM područja – Science, Technology, Engineering te Mathematics i kroz pojedinu Arenu će se rješavanjem problemskih zadataka ispitivati određena znanja i vještine definirane općim i specifičnim kompetencijama. Timski rad je nešto što se mnogo puta pokušava simulirati, ali se teško uspijeva realizirati, zbog čega smo u srž STEM Gamesa ugradili potrebu za interdisciplinarnim timovima i bliskom suradnjom studenata različitih struka. Studentima se sugerira da rade s kolegama s drugih fakulteta i dijele svoja razmišljanja kako bi pronašli najbolje rješenje problema koji su pred njih stavljeni.

Rješavanje problema društva 21. stoljeća

Saša dodaje i kako je ovaj koncept podosta logičan jer će studenti upravo ovakve kombinacije doživljavati u svojoj poslovnoj svakodnevici, a ovo iskustvo na STEM Games svakako će spojiti primjerice, matematičare i kemičare kako bi skupa došli do zaključaka i rješenja problema. Generalna tema koja veže sva natjecanja jest NextGen Society, koja usmjerava studente na pitanja i probleme s kojima će se suočavati društvo budućnosti.

Osim natjecanja u znanju, velik dio STEM Games programa čine i sportska natjecanja, za koja Saša kaže:

Sportska komponenta studentskog života donosi studentima razne prilike za socijalizaciju i razvijanje osjećaja zajedništva i pozitivnog rivalstva. Studentski život jednostavno nije potpun bez sportskih aktivnosti. Natjecanje iz sporta na STEM Gamesima sastoji se od devet sportova u kojima studenti sudjeluju ekipno braneći boje svojih fakulteta. Popularni sveučilišni sportovi poput futsala, odbojke i košarke bit će posebno atraktivni jer nude studentima priliku da se natječu samo s kolegama,
budućim inženjerima, te time natjecanje iz sporta na STEM Gamesima postaje jako zanimljivo u sportskom smislu.

Nakon natjecanja, studenti mogu sudjelovati i u bogatom zabavnom programu koji uključuje partye, beer pong, kvizove, plesnu radionicu i druge sadržaje za koje je glavni partner zagrebački KSET.

Timove odabiru fakulteti

Ako vam sve ovo zvuči prilično dobro, na STEM Games se još uvijek možete prijaviti ako je vaš fakultet prijavljen za sudjelovanje. Saša kaže kako se zatim prijave sortiraju interno i sami fakulteti izvršavaju selekcijski postupak kako bi se složili timovi koji će predstavljati fakultete u Poreču. Ako se vaš fakultet nije prijavio za sudjelovanje, još nije kasno, ali to se treba dogoditi do 25. ožujka.

Ovo natjecanje je specifično upravo po tome kako se odvija proces prijave:

Mi volimo reći da su STEM Games hackabilno natjecanje te smo u njega ugradili mnogo mehanizama koji organizacijskim timovima i studentima ostavljaju kreativnu slobodu kako bi na svoj način ostvarili svoju viziju STEM Gamesa. Na primjer, studentima dopuštamo da se sami prijavljuju, a fakultetima da naprave selekciju po vlastitom izboru i biraju kategorije u kojima će se njihovi studenti natjecati.
Natjecateljima dajemo priliku da sami formiraju timove s kojima će se natjecati, umjesto da to netko drugi učini za njih – bilo organizator ili profesor.

Izuzetan networking potencijal

Jasno, kada na jedno mjesto stavite 1000 studenata, logično je kako će se oni međusobno upoznavati i razmjenjivati iskustva, a jedna od glavnih zadaća bilo kojeg natjecanja je učiniti da svi sudionici iz njega izađu bogatiji kvalitetnim iskustvom. Prednosti dobrog networkinga nisu strane ni organizacijskom odboru:

STEM Gamesi u svojoj srži promiču komunikaciju i interdisciplinarnu suradnju kako bi studenti imali bolje šanse za uspjehom jer će zadaci biti koncipirani tako da će najuspješniji biti timovi čiji članovi će dolaziti iz različitih struka. Na natjecanjima za sličnu publiku, studenti priliku za umrežavanje imaju samo ako se sami za to potrude, što ostavlja malu vjerojatnost da će se to i ostvariti. Puno nas teži poznatom društvu onih s kojima se često družimo, a svi se možemo složiti da nema boljeg osjećaja
nego kad dođeš na mjesto gdje očekuješ da nećeš nikoga poznavati i s drugog kraja prostorije ti se smiješi poznato lice s kojim si se natjecao na STEM Gamesima. Takve stvari ostaju zauvijek.

Saša za kraj dodaje kako su STEM Games zapravo plod suradnje gotovo 100 studenata raznih studija koji vrlo često nisu ni u istim državama. Tako se STEM Games realiziraju kroz korištenje tehnologije koja je zapravo i glavna misao vodilja ovog natjecanja, i bez koje se ne bi moglo ni organizirati natjecanje ovakvog kalibra. Saša dodaje:

Moglo bi se reći da je način na koji nastaju STEM Games pravi primjer NextGen Societya, društva u kojem udaljenost nije prepreka, u kojem koristimo sve prednosti tehnologije i modernog svijeta da bismo stvorili događaj za koji već sada neki studenti komentiraju da će biti nešto najveće na čemu su sudjelovali.

Čini se kako će STEM Games biti izuzetno kvalitetno natjecanje i događaj koji će se svakako ponoviti još mnogo puta. Ako se još niste prijavili, svakako to učinite a svima onima koji će se u svibnju natjecati i družiti u Poreču želimo mnogo sreće!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…